Practical Hapkidon tiukapipot

Hapkidoin

Olen harjoitellut Hapkidoa yli kaksi vuotta ja nyt muuton vuoksi joutunut jättämään harjoittelemani Hapkido tyylin, koska sitä ei ole uudella paikkaikunnalla. Tiedustelin asiaa Practical Hapkido koulusta voinko jatkaa harjoittelua omalla vyöarvollani , mutta se ei käynyt. Joudun siis aloittamaan Practicalissa peruskurssilta. Muistan kun aiemmin harjoittelin Taekwondoa ja jouduin vastaavaan tilanteeseen, niin sain jatkaa harjoitteluani samalla vyöarvollani. Ymmärrän ettei Taekwondosta voi siirtyä Hapkidoon samalla vyöarvolla, mutta nyt ei edes Hapkidosta toiseen Hapkidoon. Onko tällainen tiukapipoisuus ihan yleinen käytäntö Hapkidossa vai vain Practical Hapkidossa?

7

2969

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piällysmies_sensei

      No voi sinnuu raukkaa.

      Mistä mestarille vyö?
      No mutta nyt kun osaat hommat jo valmiiksi, niin osallistut kahteen tai kolmeen vyökokeeseen vaikka samana päivänä. Homma etenee jo mahdollisesti puolessa vuodessa ainakin 1. danin mustaan vyöhön.

      Tai sitten käyt vaan Tokmannilta ostamassa sopivanvärisen ja pituisen vyön.

    • Roopertti

      Tasovaatimukset ovat erilaisia. Siirtymällä suoraan kokeneempien ryhmään odotetaan tiettyä lajiisaamista ja jos sitä ei olekkaan, silloin harjoittelumukavuus/turvallisuus ei toteudu toivotulla tavalla. Hapkidoissa on toki paljon samaa, mutta myös paljon eroavaisuuksia. Se mitä olen hapkidoita nähnyt niin practical eroaa varmasti eniten muista tyylisuunnista, joten peruskurssin kautta on aloitettava. Siihen en ota kantaa mikä on oikeaa hapkidoa jos sellaista edes on, mutta erilaisia ne ovat.

    • Mudokäytöskunniaan

      Practical Hkd on sellainen, ettei ne hyväksy muiden myöntämiä vyöarvoja. Ihan oikein tekivät sinulle. Opit nöyryyttä ja käyttäytymään kun saat vain valkoisen vyön, joka sinulle oikeasti kuuluu :)

    • Psykereliikki

      Diktaattoreita. Ne nöyryyttivät sinua.

    • Hapkidoin

      Pitäkää tunkkinne menen muualle

    • Qbeck

      Rispektit koululle. Sinä itse eväsit pääsysi kouluun asettamalla omia ehtojasi. Ei noin hyvä mies. Nöyrä oppija pääsee elämässään eteenpäin.

    • qwertyas

      Typerää tulla tänne narisemaan. Jos olet asiaa kysynyt suoraan ohjaajalta, silloin olet saanut myös selkeät perustelut ja siihen on tyydyttävä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      213
      3628
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      14
      3499
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      91
      2608
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      11
      2190
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      2140
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      11
      1919
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      48
      1745
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1601
    9. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      79
      1187
    10. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1163
    Aihe