Olen harjoitellut Hapkidoa yli kaksi vuotta ja nyt muuton vuoksi joutunut jättämään harjoittelemani Hapkido tyylin, koska sitä ei ole uudella paikkaikunnalla. Tiedustelin asiaa Practical Hapkido koulusta voinko jatkaa harjoittelua omalla vyöarvollani , mutta se ei käynyt. Joudun siis aloittamaan Practicalissa peruskurssilta. Muistan kun aiemmin harjoittelin Taekwondoa ja jouduin vastaavaan tilanteeseen, niin sain jatkaa harjoitteluani samalla vyöarvollani. Ymmärrän ettei Taekwondosta voi siirtyä Hapkidoon samalla vyöarvolla, mutta nyt ei edes Hapkidosta toiseen Hapkidoon. Onko tällainen tiukapipoisuus ihan yleinen käytäntö Hapkidossa vai vain Practical Hapkidossa?
Practical Hapkidon tiukapipot
7
3084
Vastaukset
- piällysmies_sensei
No voi sinnuu raukkaa.
Mistä mestarille vyö?
No mutta nyt kun osaat hommat jo valmiiksi, niin osallistut kahteen tai kolmeen vyökokeeseen vaikka samana päivänä. Homma etenee jo mahdollisesti puolessa vuodessa ainakin 1. danin mustaan vyöhön.
Tai sitten käyt vaan Tokmannilta ostamassa sopivanvärisen ja pituisen vyön. - Roopertti
Tasovaatimukset ovat erilaisia. Siirtymällä suoraan kokeneempien ryhmään odotetaan tiettyä lajiisaamista ja jos sitä ei olekkaan, silloin harjoittelumukavuus/turvallisuus ei toteudu toivotulla tavalla. Hapkidoissa on toki paljon samaa, mutta myös paljon eroavaisuuksia. Se mitä olen hapkidoita nähnyt niin practical eroaa varmasti eniten muista tyylisuunnista, joten peruskurssin kautta on aloitettava. Siihen en ota kantaa mikä on oikeaa hapkidoa jos sellaista edes on, mutta erilaisia ne ovat.
- Mudokäytöskunniaan
Practical Hkd on sellainen, ettei ne hyväksy muiden myöntämiä vyöarvoja. Ihan oikein tekivät sinulle. Opit nöyryyttä ja käyttäytymään kun saat vain valkoisen vyön, joka sinulle oikeasti kuuluu :)
- Psykereliikki
Diktaattoreita. Ne nöyryyttivät sinua.
- Hapkidoin
Pitäkää tunkkinne menen muualle
- Qbeck
Rispektit koululle. Sinä itse eväsit pääsysi kouluun asettamalla omia ehtojasi. Ei noin hyvä mies. Nöyrä oppija pääsee elämässään eteenpäin.
- qwertyas
Typerää tulla tänne narisemaan. Jos olet asiaa kysynyt suoraan ohjaajalta, silloin olet saanut myös selkeät perustelut ja siihen on tyydyttävä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie2886045Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta553941Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom373294Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole733205Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava753117Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1733046Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten932827Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1022536Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2052160Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt782093