Olen harjoitellut Hapkidoa yli kaksi vuotta ja nyt muuton vuoksi joutunut jättämään harjoittelemani Hapkido tyylin, koska sitä ei ole uudella paikkaikunnalla. Tiedustelin asiaa Practical Hapkido koulusta voinko jatkaa harjoittelua omalla vyöarvollani , mutta se ei käynyt. Joudun siis aloittamaan Practicalissa peruskurssilta. Muistan kun aiemmin harjoittelin Taekwondoa ja jouduin vastaavaan tilanteeseen, niin sain jatkaa harjoitteluani samalla vyöarvollani. Ymmärrän ettei Taekwondosta voi siirtyä Hapkidoon samalla vyöarvolla, mutta nyt ei edes Hapkidosta toiseen Hapkidoon. Onko tällainen tiukapipoisuus ihan yleinen käytäntö Hapkidossa vai vain Practical Hapkidossa?
Practical Hapkidon tiukapipot
7
2986
Vastaukset
- piällysmies_sensei
No voi sinnuu raukkaa.
Mistä mestarille vyö?
No mutta nyt kun osaat hommat jo valmiiksi, niin osallistut kahteen tai kolmeen vyökokeeseen vaikka samana päivänä. Homma etenee jo mahdollisesti puolessa vuodessa ainakin 1. danin mustaan vyöhön.
Tai sitten käyt vaan Tokmannilta ostamassa sopivanvärisen ja pituisen vyön. - Roopertti
Tasovaatimukset ovat erilaisia. Siirtymällä suoraan kokeneempien ryhmään odotetaan tiettyä lajiisaamista ja jos sitä ei olekkaan, silloin harjoittelumukavuus/turvallisuus ei toteudu toivotulla tavalla. Hapkidoissa on toki paljon samaa, mutta myös paljon eroavaisuuksia. Se mitä olen hapkidoita nähnyt niin practical eroaa varmasti eniten muista tyylisuunnista, joten peruskurssin kautta on aloitettava. Siihen en ota kantaa mikä on oikeaa hapkidoa jos sellaista edes on, mutta erilaisia ne ovat.
- Mudokäytöskunniaan
Practical Hkd on sellainen, ettei ne hyväksy muiden myöntämiä vyöarvoja. Ihan oikein tekivät sinulle. Opit nöyryyttä ja käyttäytymään kun saat vain valkoisen vyön, joka sinulle oikeasti kuuluu :)
- Psykereliikki
Diktaattoreita. Ne nöyryyttivät sinua.
- Hapkidoin
Pitäkää tunkkinne menen muualle
- Qbeck
Rispektit koululle. Sinä itse eväsit pääsysi kouluun asettamalla omia ehtojasi. Ei noin hyvä mies. Nöyrä oppija pääsee elämässään eteenpäin.
- qwertyas
Typerää tulla tänne narisemaan. Jos olet asiaa kysynyt suoraan ohjaajalta, silloin olet saanut myös selkeät perustelut ja siihen on tyydyttävä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t1193725Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va141691Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos141548Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181396Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2931383Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi281276Tuntuuko sinusta mies
että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti16964Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra
Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy72933Väärä pää tutustumiseen
Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä124902Mitä tapahtuisi....
Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties60829