Minun tekee mieli sipsiä ja erityisesti sellaisia hyvän makuisia. Siihen kylkeen voisin ottaa kermaviilikastikkeen plus siihen joku kiva jauhe,sitten ne vaan sekoitetaan dipataan ja pistetään suuhun. Harmi kun kaupat eivät ole tähän aikaan enää auki,voisin lähteäkkin jos olisi tässä lähellä koska olen lomalla eikä ole aikaista herätystä. Huomenna tai siis päivällä sitten käyn hankkimassa ne herkut kotio vaikkakin olen laihdutuskuurilla tai sitten en hae niitä. ps. pitää miettiä mitä sitten ostaa ja minkä makuisia.
Joskus himot tulee odottamatta
liikaaherkkuja
48765
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Kovin usein ei tuu oikian ruuan himoa, kuten että nyt vois ssyyä kilo paistettuja itepoimittuja ahveenia, itekasvatetun lättipossun niskaa ja sontalla ruokittuja perunia, juota käsinlyssettyä kutunmaitoa ja pääle kyiseltä suopursun hajuiselta itikkasuolta kaatosateessa poimittuja hilloja. Minua jotehi suuresti ärssyttää tämän ammattiahmatin Jesse Pynnösen syömingithi, aina se kiskoo vaan kaikkeee helppoo lohturuokaa: rillimättyä tai leivosia. Kyllähän semmosia nälkäänsä saa menemään. Miksei se paa vähä haastetta ja koita vaikka kilon suolasilahkia ja kattilallinen mykykeittoa
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luokka:Suomalainen_keittiö Siinä sulle kunnon ruokia. Sipsit ja glukoosifruktoosimaltodekstroosijauheilla värjätyt kermaviilit vaan vituttaa ja pierettää jälkeepäi
Jotain tylsää terveellistä herkkupskaa?
Ei vaan mielekästä ruuanmakuista aitoruokaa, ei mitään leikkiruokia
Oletko raskaana tai herkkusuu?
Niin minullakin mutta ne on ne toiset himot ja nyt taas ja vie yö unet.
Niin,,usein minullakin on illalla ja aamulla viell kovempi.Mutt naisen apu siin ois paras
Syö lihaa, oikeaa maitoa ja voita niin laihdut. Ellet usko niin muistele mitä maasait syö ja kuinka hoikkia ne onvat
Niin just ja laardia kauhalla kaksin käsin. Suonet tukkoon ja arkkuhotelliin.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_suomalaisista_perinneruokalajeista
Tässä sinulle lisää nälkää.
Se on TöHLön ropakandaa vaan että oikea ruoka tukkisi suoniston umpeen. Sokeri ja keinoruuvat ne pahinta lihotusta tuovat ja pitävät tulehdustilaa elimistössä. Nouata lautasmallia niin olet pian itse lautasen muotoinen tai ruokapyramidia niin pian olet lihonyt pyramidin muotoiseksi itsekin
Muuten kyllä hyvä idea mutta en juo maitoa enkä käytä voita. Ei maistu vaan.
Jo on ihme ellei punamaito tahi kirnuvoi elikä 80-prosenttinen raikas ja ravistava perusvoi iske. Onko sulla traumaisia kokeemuksia heistä? Itteku kerran iisalamelaisessa hodellissa leikä majatalossa kohtasin aamiaispalalla mädän keitetyn kananmunan niin mahti kulua kyykausia ennekä seuraavan kerran munaa söin
Se on varmaankin se haju, joka saa oksennusrefleksin aikaiseksi. Nuhassa varmaan menisi jotenkin alas.
Niin mätä kannamunako?
No just!XD
Kyllä King of fucking Ramsay mahtaisi repiä pelimerkkinsä jos hänet karrkotettaisiin jollehi autiolle saarelle ja läheetettäs sinne vain herkullisia perinneruokia
Sä oot täydellisen hoikka ja sporttinen. Älä oo liian tarkka ruokavaliossa. On tärkeää syödä terveellisesti ja monipuolisesti, mutta tottakai saa syödä sipsiä. Itse tykkään Pringles Originalista. Mä syön terveellistä vegeruokaa, luomua ostan puolet vähintään, reilun kaupan hedelmiä ym. Teen ruuat aina alusta asti itse ellen syö ulkona. Rakastan eniten Välimeren ruokaa, varsinkin kreikkalaista keittiötä. Osaan tehdä tosi hyvää spagettia pestolla, tikka masalaa, tortilloja kreikkalaisella salaatilla, meksikonpataa linsseillä, pavuilla ja hyvillä kasviksilla, kasvislagnea ja vaikka mitä :)
Mä osaan keittää puuroo. Ja vettä. Paitsi joskus se palaa pohjaan. Kattila menee pilalle, jos vesi palaa pohjaan. Ei olis vara tuhlata sillä lailla hyviä kattiloita.
Osaan tehdä h*ton hyviä kaurakeksejä. Mukula on niistä liikuttavan innoissaan. Syöttää niitä ylpeänä kavereilleen. Kavereitten vanhemmat kokkaavat avaruusaluksilta näyttävissä keittiöissään ruokia, joiden nimiä en osaa lausua. Ei mukulakaan. Syödä se niitä osaa. Ja on niistäkin liikuttavan innoissaan. 😃
Luomua ja vegeä! Parannuin kroonisesta keuhkoputkentulehduksestakin vegeruuan avulla. Kasvinvoimalla päivä ja mieli ovat kevyemmät. Sokeria ja suolaa ihminen tarvitsee välttämättömästi tiettyyn rajaan saakka, joten on tärkeää syödä monipuolisesti, missä niitä on. Dieettilimujen ym. sisältämä aspartaami aiheuttaa viimeaikaisten tutkimusten mukaan syöpää. Stevia aiheuttaa järkyn addiktion siihen. Glukoosi on välttämätön esimerkiksi aivoille ja se tarve on suurta. Hyvälaatuista rasvaa ihminen tarvitsee. Rasvaton maito on huono, luomukevytmaito paras. Aamulla on hyvä syödä luomupuuroa tai mysliä marjoilla ja pähkinöillä. Leipää kannattaa syödä paljon. Sika on äärimmäisen epäterveellistä. Siinä on kovia transrasvoja, jotka aiheuttavat monia sairauksia. Pekoni on pahin mahdollinen. Kala on taas terveellistä. Tiedät, että ymmärrän näitä asioita koulutukseni puolesta.
Tansanian ja Kenian maasait viljelevät myös maata ja syövät riisiä, papuja ym. Syy miksi he ovat niin hyvässä kunnoss, on geneettinen, heillä on evoluution myötä geenejä, jotka suojaavat haitalliselta rasvalta. Lisäksi he ovat koko ajan liikkellä ja näin fyysisesti erittäin hyvässä kunnossa. Eliniänodote maasailla on kuitenkin vain 50-vuotta, vaikka ovatkin huippu hyvässä kunnossa. Sen sijaan 7 päivän adventistit, joiden ruokavalio on hyvin kasvispainotteista, elävät yleensä yli 100 vuotiaiksi, kuten myös kasvisruokaa syövät Japanin okinawalaiset ja esimerkiksi välimerenruokavaliota noudattavat sardinialaiset. Teksasin lihaa järjettömiä määriä mättävät, hampurilaisilla ka kokouksella elävät punaniskat sen sijaan ovat surkeassa kunnossa. Arvostettu lääkäri Pekka Puska on useaan otteeseen todennut, että Itä-Suomen lihaa runsaasti sisältävä ruokavalio on haitallista fyysisesti ja psyykkisesti. Sydän ja verisuonisairaudet ovat nykyisin yleisempiä Itä-Suomessa kuin Länsi-Suomessa. Alkuperäiseen karjalaiseen ruokavalioon ei juuri liha kuulunut. Voi ja kevytmaito ja myös täysmaitoa kohtuudella taas ovat terveellisiä. Margariini taas on haitallista. Ihminen luotiin viljelemään ja varjelemaan Edeniä. Meidät luotiin maanviljelijöiksi, ei meysästäjiksi. Ihmisen hampaat ovat tyypilliset kasvissyöjänisäkkäille, edessä talttahampaat hedelmien ja kasvisten pilkkomiseen, takana leveät poskihampaat ravinnon jauhamiseen, Meillä ei ole myöskään petonisäkkäille tyypillisiä kynsiä. Ruuansulatusjärjestelmämme on hankala pilkkoa kovia rasvoja ja eläinproteiinia ja ne synnyttävät haitallista bakteerikantaa. Meillä on apinoille tyypillinen syvyysnäkö, joka on helpottanut kiipeilyä ja hedelmien etsintää puista. Soija on mielenkiintoinen kasvi, siitä saa kaikkia ihmiselle välttämättömiä proteiineja. Kasvisruokavalion kansanterveydellisesti vaikutukset ovat mittavat. Ihmisen eliniänodote on kasvanut noin 40 vuodesta lähes 100 vuoteen, maanviljelyn ja enimmäkseen kasvispainotteisen ruokavalion seurauksena. Katso myös Wikipediasta: famous vegetarians. On aika vaikuttava. Ruokavalion terveysvaikutukset eivät näy suoraanverrannollisesti, koska geeneillä, sairauksilla, aktiivisella elämäntavalla ja urheilun harrastamisella sekä sattumalla ja monilla muilla muuttujilla on niin suuri merkitys. Ruokavaliossa on tärkeää löytää täydellinen balanssi ottaen kaiken mahdollisen huomioon.
Sori, jos kuulostan vähän ylitieteelliseltä. Toivon vain, ettet olisi turhaan millään ankaralla dieetillä, vaikka se on naisille hyvin tavallista. En tosin pahastu lainkaan, jos syöt lihaa. Taivasten valtakunta ei ole syömistä ja juomista. Näin Raamatussa. Olet kaunis ja upea ja rakastan sua <333
Kumma että puhut evoluutiosta ja luomisesta samaan aikaan. Nehän on kaksi päinvastaista kehityskulkua. Evoluution mukaan kaikki oli aluksi hidasta, kömpelöä ja kehittymätöntyä ja tulee koko ajan paremmaksi. Luominen taas sitä että kaikki oli alussa silmänräpäyksessä ja kerralla täyellistä ja syntiinlankeemuksen takia rupesi elinikä putoamaan ja tulee koko ajan sairauksia lisää kun geenistö rappeutuu, hedelmällisyys heikkenee ja ihminen tyhmistyy
En näe tässä mitään ristiriitaa. Jumala luo osin evoluution kautta. Luomiskertomus on aikalaisillensa kirjoitettu. Ihmiset olisivat olleet aika hämillään, jos olisi puhuttu rekombinaatiosta, alleeleista ja proteiinisynteesistä. Dinosaurukset ehkä olisi menneet lohikäärmeinä :)
Jos ihmiset ajattelevat, että taivaankannen päällä on vettä, niin on helpompi sanoa, että Jumala erotti vedet vesistä. Se on allegoria. Raamattu on hyvin runomuotoinen ja kryptinen. On tärkeää ottaa aina huomioon konteksti ja konventio.
Nämä eivät kuitenkaan ole Raamatussa tärkeintä, vaan usko, toivo ja rakkaus.
Luomiskertomuksen heprean sana päivä voi tarkoittaa päivää, aikaa tai aikakautta. Evoluutio on pitkä prosessi, jossa on syntynyt maailmaan valtavasti kaikkea hyvää ja kaunista. Jokainen puu kantaa universumin koodia DNA:ssaan. Jumala loi kaiken olevaisen hyväksi ja kauniiksi. Syntiinlankeemuskertomus on allegorinen ja kuvaa ihmisen psyykeessä tapahtuvaa lankeemusta, joka johtaa tietämättömyyteen ja sokeuteen. Ihmisen mielessä on monenlaisia ajatuksia, tunteita, vaikuttimia ja voimia. Ne voivat olla oppaitamme tai harhauttaa meitä. Meidän tarkoitus on "viljellä ja varjella" mieltämme kuin puutarhaa, jotta olemme ehjiä. Tunnetko Carl Jungin psykologiaa? Psyykeen eri osa-alueiden on yhdistyttävä, jotta olemme mahdollisimman ehjiä ja valoisia, jumalallinen feminiini ja maskuliini. Ihmisen aivojen keskellä on pienen pieni ns. käpyrauhanen. Kun ihminen on balanssissa, se erittää hormonia, joka tekee ihmisestä ehjemmän, vapaamman, rohkeamman, empaattismman ja itsenäisemmän. Balanssi häiriintyy hyvin herkästi ja se on täysin ymmärrettävää. Ihminen menee helposti rikki ja me saadaan olla heikkoja. Silloin on tärkeää ottaa kaikki apu vastaan ja etsiä omaa ja muiden onnea entistä enemmän.
En tiedä, ehkä jo tiesit tämän kaiken ja tämä oli jokin testi :)
Samaa mieltä olen, että einekset ja lisäaineet ovat hyvin haitallisia. usein vaarallisia. Luomu ruoka on aina terveellisintä. Luomuviljely on myös hyväksi luonnolle ja eläimille. Ekosysteemit ovat terveitä ja biodiversiteetti runsasta. Sanot ovat myös kehitysmaissa kasvaneet luomuviljelyn ansiosta. Ostan yli puolet kaikesta, mitä syön luomuna. On paljon terveellisempää ja miljoona kertaa paremman makuista kuin tehomaataloustuotteet. Liha myös maistuu musta aina ällöltä, lukuunottamatta kalaa. Ei ole mitään halua syödä lihaa. Mua on usein yritetty käännyttää lopettamaan kasvissyönti. mikä on lllut ajoittain hyvin epämiellyttävää. Jossain karismaattisesta seurakunnassa oli kerran aggressiivinen ja ylipainoinen seurakuntalainen, joka sanoi tyyliin, että on syntiä olla syömättä lihaa ja pitää "ylimielisesti" kiinni kasvisruokavaliosta :D Lempeimmät ihmiset, joita olen kohdannut, ovat yleensä syöneet paljon kasviksia.
Ollaan hyvin monessa samoilla linjoilla. Tiedän, että sinäkin tykkäät kasviksista. En kuitenkaan koskaan yritä käännyttää ketään kasvissyöjäksi, kerron vain sen hyvistä puolista. Se ei ole tärkein asia, mitä joku syö.
Ehkä olet unten mailla ja näet kauniita unia. Voi kunpa jo saisin sopivan tilaisuuden tunnustaa Sinulle uudestaan rakkauteni <333 Olet ihana rakas nainen <333
Ai, Täällä on ollut jokin puunhalailija vastailemassa ketjut täyteen!
Miten mahtaa avoliitossa selviävän kun useimmat miehet ei luomun ja vegen päälle ymmärrä!
Saattaa olla että mies ottaa ja lähtee kun tämä alkaa väkipakolla viemään kaiken hänestä ”väärän ” ruuan pois ja tuo eteen luomua ja vegee.
Onneksi oma ruokavalio on sekasyöjä joka syö suklaata, perunalastuja, jäätelöä, lihaa
Enkä hallinnoi muiden syömistä.
Jos hallinnoisin niin veget lopettaisi aliravitsemustilansa
Minä sitoisin ne tuoliin ja syöttöihin väkisin lihaa jotta alkaa ravintoaineiden tarpeet tasaantuun
Mutta niinhän en tee koska minä kunnioitan toisten ruokavalioo enkä ala omaani väkisin tuputtaan
Voisi nämä veget ja luomut tehdä saman tai muuten niiden suuhun työnnetään sitä pihviä väkisin!
Ihminen oli luolamies aikoina lihansyöjä ja ihminen on sitä ollut kautta vuosien joten veget tässä väärässä on kun jättää tärkeän proteiinin lähteen pois ja kävelee aliravitsemustilassa katuja
Jos niin haluaa elää eläköön mutta toisia ei samaan paskaan aleta vetään
Täyttyykin seuraavan vegen yrittäes kieltää minulta liha, tuoda hänelle lautanen jossa lihaa ja sanoa et sinä kun et minun ruokavalioo kunnioita niin en minä sitten sinunkaan
Minun luona siis p
syöt vain lihaa!
Voihan mies tehdä ihan itsekin omat ruokansa, jos ei kelpaa. Muutenkin yleensä molemmat osallistuvat ruuanlaittoon ja kotihommiin, varsinkin jos molemmat töissä käyvät. Näin meillä. Itse en ole vege, mutta ystäväni on, eikä hän ainakaan ole koskaan tuputtanut muille omaa ruokavaliotaan. Ihmeellisiä oletuksia. Annetaan kaikki muiden syödä millaista ruokaa haluavat. Terveellinen ruoka tosin kannattaisi kyllä sairauksien ja ylipainon ehkäisemiseksi. En minäkään silti superterveellisesti syö.
Aivan sama mitä joku 10 kertaa yöllä ketjuun vastannut puunhalaaja sinne kitaansa tunkee, mutta tuo sen vege ja luomu tuputus ja herkkujen kielto tiettävästi ihan aikuisilta ihmisiltä on ärsyttävää!
Kai nyt jokainen aikuinen päättää itse mitä syö! Ei kenenkään puunhalaajan tarvi tulla takavarikoimaan herkut, lihat jne pois ja ostaa vegee täyteen kaapit kohdellen kuin lasta!
Työntää vaikka turpansa täyteen suoraa luonnosta voikukkaa ja koivunlehtiä mutta muiden ruokavalioo ei tarvi tulla määräileen!
Minullakin olisi noille vegeille paljonkin moitetta sanottavana liha ja eläinkunnantuotteiden pois jättämisestä
Voisin moittia paljon ja laittaa ravintoterapeutille jotta osaisi syödä oikein koska jättää niin monta tärkeää ravintoaineiden lähdettä pois ruokavaliosta mutta minä pidän suuni kiinni.
Ei ole minun asia se mitä toinen aikuinen syö. Minun asia on se mitä minä syön
Kumma juttu että usein en kuule lihansyöjän haarukalla työntävän lihaa vegen suuta kohti mutta useammin näkee vegen työntävän sitä vegee kohti lihansyöjän suuta!
Miksi me ihmiset jotka kovaa huutaa että kunnioittakaa ruokavaliooni ei sitten kunnioita muiden ruokavalioo ollenkaan ?
Tää oli kyllä hauska :D Ei millään pahalla.
Älä nyt vaan sano, että pelkäät viherfasismia, jossa sinun jääkaappisi sisältöä valvotaan XD
Saat itse valita, mitä syöt antaisin vinkiksi kuitenkin, että on parempi syödä terveellistä ruokaa ja myös ruuan alkuperään on hyvä kiinnittää huomiota, häkkikanalassa kanaparat joutuvat esimerkiksi olemaan niin pienissä häkeissä, etteivät voi kääntyä tai istua. Jos ostat luomukananmunia, niin fine! Nostan sulle hattua, jos joskus pidät kasvisruokapäivän.
Kasvissyöjien kaksi mokaa
1.koska itse syövät yksitoikkoisesti, he luulevat että lihansyöjät syövät pelkästään lihaa jokaisella aterialla.
Vinkiksi: lihansyöjät ovat sekasyöjiä. Heidän lautanen on useimmiten lautasmallin mukaisesti koottu. Lautasella on
Esim. Sianlihasta valmistettu pihvi, keitettyjä perunoita ja vihersalaattia, raejuustoa, keitettyä porkkanaa. Juomana: vesi taikka maito
Oikea vege samoista ruista kokoisi lautasen seuraavasti: perunaa, vihersalaattia, porkkanaa, juomana vesi
Kun hän jättää eläinkunnantuotteet ja lihan pois, ruokavaliosta lähtee seuraavat ruoka-aineet pois: liha, kala, kana, kananmuna kaikki maitotuotteet mukaan lukien raejuusto, jogurtit,rahkat,maito
Ravintoköyhäksi käy vegaanin ruokavalio
2. Eläimet syö ihmisiä ja ihmiset eläimiä. Karhu, hai, tiikeri, leijona jne jne syö säälimättä ihmisen lihaa kyselemättä ihmiseltä miltä siitä nyt tuntuu tulla hänen päivällinen. Se nyt on luonnonlaki.
3. Miksi osa vegeistä haluaa sanoa minulle että älä syö lihaa, se on väärin. Syö kasviksia ? Hehän tuomitsee sillä minun ruokavalion? He tässä käyvät vieraan lautasta sorkkimassa !
Puutut
Miksi yrität käännyttää mua pois terveellisestä, ekologisesta ja eettisestä ruokavaliosta rakas? Tuon sianlihan valitsit esimerkiksi tahallasi. Sianliha on vihoviimeinen, mihin kosken :)
En syö mitään, missä on verta ja kaikessa lihassa on. Lihaan en koske, se on ällöttävän ja oksettavan makuistakin. Oon aina tykännyt eniten hedelmistä, markoista, leivästä, pähkinöistä ja kasviksista, vaikka mua on koko ajan yritetty aggressiivisesti käännyttää. Kala on ok, mutta senkin sijaan syön mieluummin kasviksia. Luomumaito ja luomukananmunat menee kyllä välillä.
Lukiossa muistan, kun oli kasvisruokavaihtoehtona punajuurikeittoa, kattilallinen haaleaa vettä, jossa lillui pari hassua punajuurenpalasta ja pari pippuria XD
Ei ollut erityisen ravitsevaa. Kouluterveydenhoitaja sanoi, että hän on nyt hyvin huolissaan XD
Meitä kasvissyöjiä syrjitään aina, mutta onneksi pidetään oikeuksistamme kiinni ja toimitaan paremman maailman puolesta.
Lopputulos täysin vegeruokavalioon siirtymisessä oli, että paranin vuosittain iskeneestä kroonisesta keuhkoputkentulehduksesta kokonaan, joka pahimmillaan johti hengenvaaralliseen keuhkokuumeeseen kerran, ja homekoulun aiheuttamat vakavat astmaoireet lievittyivät selvästi. Hb 181 eli en ajattele, että on ravintoaineiden puutoksia ;)
Sairastella voi välillä muista syistä, mutta vegeruoka ei ole siihen syynä.
Sanoin jo, että mua ei haittaa mitä syöt. Toki toivon, että syöt terveellisesti, niin kuin varmasti teetkin :) Ei ole ongelmaa, että toimen syö lihaa. Niinhän mun läheisistä ja ystävistä toiset syövät kasvisruokaa ja toiset eivät.
Mä en koskaan tuomitse ketään, vaan ilmaisen aina mikä on totta ja tärkeää :)
Syö miten lystäät mutta anna muiden syödä lihaa.
Kokkina tiedän että vegaanit kärsii helposti erilaisista ravintoaineiden puutoksista joita heidän ruokavaliosta on vaikea saada riittävästi
Mm:riboflaviini, niasiini, kalsium,rauta,Sinkki, seleeni,, jodi B12-vitamiini, D-vitamiini ja tyrosiini
Kasviksien ja hedelmien runsas syönti voi vaarantaa niiden mukana elimistöön kertyvistä haitta-aineista esim. Torjunta-ainejäämät, raskasmetalli sekä kasvien omien luontaisten myrkkyjen ja homemyrkkyjen kertymistä elimistöön.
Hammasvauriot mm. Eroosio on yleisempää kasvissyöjillä.
Jotta näiltä puutoksilta ja vaurioilta välttyisit niin ravintoterapeutin luokse kokoaan kasvisruokavalio jolla turvaat ravintoaineiden saannin vaikka ruokavalio on hyvin yksipuolista
On asennekysymys ottaako keskusteluja tuputuksena. Puolustuskannalla olevan ihmisen kanssa on vaikeampi keskustella kuin sellaisen, joka haluaa tietää enemmän ja keskustella faktojen eikä mielipiteiden, ennakkoluulojen ja tunteiden pohjalta.
Puutostilat voi kuitenkin välttää ilman lihaa ja maitoakin - oikealla monipuolisella ruokavaliolla (ja tarvittaessa multivitamiineilla jne mitä lihan syöjätkin tarvitsevat) monipuolisuus on ihan hyvä idea jokaiselle olipa siinä mukana lihaa tai ei. Enkä ole vegaani, mutta olen kiinnostunut terveellisestä syömisestä ja netistä löytyi sattumalta eräs vegaani jonka videot ovat opettavaisia jokaiselle ketä kiinnostaa (Unnatural Vegan). Juon maitoa, syön lihaa, mutta huomattavasti vähemmän kuin lapsena. Lapsena olin myös alunperin nirso kaikkea lihaa kohtaan ja oli ihan hyvä että mulle silti tuputettiin kaikki mahdollinen ruoka koska sen takia en nirsoile enää mitään. Edelleen tosiaan syön lihaa, viimeksi just äsken jos ketään kiinnostaa. 😂 Kahvikin pitää juoda maidon kanssa vaikka tuntuu että kurkkuun alkaa kertymään limaa aina maidon jälkeen.
Lihasta ja maidosta löytyy positiivisia ja negatiivisia tutkimuksia ihan yhtälailla kun vegaanin ruokavalion puutostiloistakin. Puutostilat voi korjata välittämällä asiasta eikä toivomalla monipuolista supervihannesta (yritin toivoa, mitään ei tapahtunut)
Ei muuten kannata perehtyä niihin "negatiivisiin" eläintuote -tutkimuksiin jos haluaa säilyttää ruokahalunsa... 😅
Ravinto-oppi ja elintarvikehygien ja lainsäädäntöä kuului tutkintoni opintomateriaaliin.
Tiedän mitä mikäkin ruoka-aine pitää sisällään.
Tiedän myös erilaiset ruokavaliot. Minun pitää tietää. Minähän valmistan niitä ihmisille.
Tiedän myös ruoka-aineiden levittämät bakteerit, homeet, hiivat,virukset ja alkueläimet
Kuuluu kokin opinto-ohjelmaan
Vielä sanon että vaikka teet töitä ruuan parissa se ei tee sinusta ravintoexperttiä. Minäkin teen töitä ruuan parissa - aina kun kokkaan... kuten jokainen. En ole kuitenkaan ravitsemusasiantuntija vaan perehdyn heidän asioihin. Perunaa viipaloimalla en opi perunan sisällöstä mitään vaan lukemalla mitä muut viisaammat ovat oppineet. 😊
Tuo "kokkina tiedän" osuus siis kuulosti erikoiselta todistukselta tiedoistasi.
Minun kirjoituksiani ei ole kirjoitettu negatiiviseen sävyyn ja toivon että olet myös avoin keskusteluun ja eriäviin mielipiteisiin ilman olkinukkeja ja aasinsiltoja.
Kannattaa myös jatkaa sitä opiskelemista kuten aiemmin sanoin. Uusia tutkimuksia tulee jatkuvasti ja maailma oppii uusia asioita kokoajan. Nyt pitää keskittyä arkeen. En kirjoita tänne paljon enkä voi luvata jatkavani keskustelua enempää. Saatan kuitenkin käydä lukemassa.
Kannattaa muistaa vaan nyt sinunkin nokkia ne omat jyvät ja paskoa ne wc-pönttöön.
Et tule milloinkaan esim. Minulle syötränään väkisin vegeruokavaliota
Jos käpäläsi tulevat liian lähelle minun lautasta ja suuta ne katkee!
Sen jälkeen saat nokkia jyviäsi ilman käsiä ja miettiä miksi menitkään puuttumaan jonkun toisen ruuansulatuskanavaan
Ei ehkä olisi kannattanut
Minun työssä esimerkiksi en minä voi asiakkaan tilatessa vaikka nyt sitä vegee päättää että se syö väärin ja viedä hänelle pöytään pippuripihviä !
Minä en voi määrätä että koska itse olen sekasyöjä niin mun mukaan marssii koko kansa ja väärin tilaavat asiakkaat saa sitä mitä minä haluan.
Tehtäväni on valmistaa asiakkaan haluama ruoka ja tarjoilla se hänelle.
Tuollainen muija ei ravintola-alalla ikinä pärjäisi joka alkaisi jäkättään asiakkaalle rasvasta, lihasta ja suolasta kun asiakas tilaa häneltä hampurilaisen
Asiakas sanoisi että vaihtaakin ravintolaa paikkaan jossa maksava asiakas saa sitä mitä haluaa ilman jäkätystä ja määräilyä
Enpä ole ikinä törmännyt sellaiseen livenä enkä palstalla. Sitä minä yritin sanoa kun puhuin aasinsilloista että älä keksi tänne turhaan negatiivisia mielikuvitushahmoja kun yritettiin käydä asiallista keskustelua ihan oikeaan asiaan liittyen.
Ei se aja sinun asiaa yhtään keksiä ihmisiä jotka eivät ole täällä kuuntelemassa mielipidettäsi heistä.
Edelleen esimerkiksi olen sitä mieltä että halutessa kaiken tarvittavan ravinnon saa ilman eläimiä. Enkä tuputa sitä tietoa kenellekkään. Vai onko siinä vikaa jos korjaa harhakäsityksiä jos toinen aloittaa itse keskustelun asiaan liittyen? Eläinten elintilat ja riippuvaisuus ihmisistä on eri asia - mitä lihalla tekisi jos ihmiset lopettaisivat syömisen. Miksi esimerkiksi jossain amerikoissa on kanoja aivan liikaa turhaan - istumassa koko elämänsäpäivänä ipad ruudun kokoisissa häkeissä? "Ei väliä ne eivät ole suomalaisia kanoja" saattaa olla jonkun mielipide.
Huomenta...Ostin täss ykx päivä ihan mielenkiinnosta Estrellan Linssisipsiä,
maustettu valmiiksi kermaviilillä ja sipulilla.....Oli nimittäin tosi....tosi hyviä.
Kannattaa maistaa..:)
Kuulostaa tosi hyvältä! Sour cream and onion on kyllä niin hyvä yhdistelmä :)
Pitääkin maistaa tänään
Kaikkein paras dippi perunalastuille on pikkasen pehmennyt jäätelö. Ai sitä mausteiden, suolan ja makeuden sinfoniaa. Parhaimmin sopii sourit ja grillit mutta tavallisetkin on herkkua.
Minullapa on kaappi puolillaan sipsejä. Tällä hetkellä näyttää olevan 13 pussia. Tarkan markan miehenä ostin niitä kunnolla varastoon, kun ennen Juhannusta oli taas hyvät tarjoukset. Nuo riittävät 3 kuukaudeksi eteenpäin, mutta toki pidän silmät auki jos tulee hyviä tarjouksia, niin täytyy taas varastoa täydentää jo sitä ennenkin.
Mun dieettini koostuu suklaasta, skumpasta ja sipseistä. Satunnaisesti vettä. Skål!
aha jassoo, huuhaa palstalta taas vakkarit käymässä ikävällä.
Tämä rakkaalle naiselle kirjoittaja on melkein liian hyvä ollakseen totta (enkä väitä että on, vaan sanon vaansille: vau) Kirjoittaa paljon asioita joita pidän kiinnostavana. Onko se edes ihminen vai taivaasta tipahtanut enkeli kertomassa elämän viisauksia tänne surullisille ikäväpalstalaisille. 😄
Tekisi mieli hommata muistio ja kirjoittaa parhaat jutut talteen. Olen kuitenkin niin hajamielinen että se muistio pitäisi kiinnittää ketjulla ranteeseen että en heti hävitä sitä. Olen miettinyt, että Jumalan "Päivä" ei ole sama kuin ihmisen päivä 24h. Olen myös sitä mieltä, että Jumala ei ole tarvinnut mitään lepopäivää, se on ollut jonkinlainen väärinkäsitys. Jumala on sellainen asia mitä emme pysty täysin ymmärtämään vaikka kuinka yrittäisimme, hän on ääretön toisin kun meidän aivot. Mielestäni mikään kuvailu ei tekisi oikeutta todellisuudelle.
Onko se muna terveellistä vai ei...?
Asiahan on niin ettei kaikki ole samanlaisia kelle sopii kaikki niin sanottu terveellinen ruoka. Joidenkin vatsa ei voi sietää esimerkiksi viljoja. Ruista. Kauraa. Vehnää. Ohraa. tai jotkin vihannekset ja hedelmätkin saavat vatsan ärtymään. Eli jokainen sietää yksilöllisesti ja joitakin ei. Nämä yleiset suositukset ovat mielestäni ihan vaan suoranaista höttöä, esimerkiksi tuo leivän mussuttaminen ja maidon litkiminen, kuitua saa monesta muustakin ruuasta. Ja itse juon mieluummin piimää ja syön paljon mieluummin tattaria ja hirssiä muunmuassa. Parasta on kun itse tietää mitä voi ja pystyy syömään eikä noudata orjallisesti jotain terveydenhuoltolaitoksen ja yleisiä suosituksia. Kyllä ihminen voi pitää joskus herkuttelupäivän eikä se tapa ketään.
Tämäkin on hyvä huomio! Jokaisen pitäisi löytää se oma kultainen keskitie ja aina kannattaa opiskella uusia asioita! Vanhat koirat oppii aivan varmasti uusia temppuja jos se haluaa! 😄 vanha koira -sanonnan keksijä oli pessimisti luovuttaja 😂
Jos ne haluaa*