Suzuki vai Dacia

Oostajaa

Olen tässä kahden vaiheilla ostaako suzuki vitaran vaiko dacia dusterin. Dusterihan on näistä
edullisempi ja ehkäpä hintansa paremmin säilyttävä kun siinä ei ole suzukin kaltaisia suunnitteluvirheitä. Molemmat autot kävin koeajamassa ja kyllähän tuo duster kulki kuin juna raiteilla vaikka välillä tuuli kovaakin. Suzukin kyyti oli hieman rauhattomampaa. Dusterin turbomoottori on makea peli ajettavaksi toisin kuin suzukin vapaastihengittävä ja vanhanaikainen kone. Turbo vitaran hinta taas karkaa sen verran korkeaksi että en edes harkitse sitä vaihtoehtoa.

6

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • BebeBillberg

      Ei kahta sanaa, Dacia.

    • Tervapoika

      Molempia harkitsin, Suzukiin päädyin, Capturista sai paremman korvauksen Vituraan. Vapari koneellakin kerkiää kyllä, 3500 km ajettu ja kulutus 6.0l/100km. Neliveto ja vakiona tulevat varusteet vaikutti valintaan.

    • mersudacia

      Daciassa sama moottori kun mersussa 1.5 renaultin diesel. Lienee moottori hyvä kun mersukin sallii konepellin alle?

    • Autoilijaoon

      Mun Dacia Duster on ihan susi. 20.000 km meni kytkin, maahantuojan mielestä käyttövika ei takuuta korjaus kesti 42 päivää. Vakaajat meni kun olin ajanut 30.000 km en edes yrittänyt takuuta. 54.000 km meni turbo ja samantien koko kone. Kuulemma ralliformula öljy ei kelpaa ja taaskaan ei toiminut takuu joten Dusterin kestävyys ei ole kovin häävi ja takuu on voimassa kunnes ilmenee vikoja.joten en suosittele liekö sitten maanantai kappale.tietääkseni Suzukihan on luotettavan auton maineessa

      • Ingenjööri007

        Takuuseenhan tuo kytkin ja kone menee, moottorin kuuluu kestää pidempään vaikka takuun aikaraja olisikin mennyt.
        Ellei huoltoja ole laiminlyöty tai käytetty esim.vääriä öljyjä moottorissa? Jokaisella valmistajalla on moottoriöljyihin omat vaatimukset ja joku "rally formula" ei todellakaan käy jokaiseen moottoriin.


    • Vitara-DusterDude

      Meillä on jo uutena ostettu Duster perheessä, bensaturbolla. Ei mitään vikaa ole ollut neljään vuoteen. Nyt ostin itselle uuden Vitaran, ilman turboa. Vähän sama pohdinta oli siis itsellä, mutta päädyin Suzukiin. Edellisessä (Swift) ei ollut 7 vuoteen pienintäkään vikaa.

      Molemmat miellyttävät, Duster ja Vitara. Vitaraan päädyin tuon Suzukin huiman luotettavuuden lisäksi mm. varusteiden takia ja vaihtelun vuoksi. Dusterissakin on parempia puolia, mm. mitat (etenkin tavaratila on selvästi isompi, normaaliasennossakin 100 litraa eroa) ja itse pidän myös siitä, että se on "maastoautomaisempi". Ulkonäön puolesta ihailen molempia paljon.

      Itse halusin nimenomaan "vanhanaikaisen" peruskoneen, mahdollisimman helpon ja halvan ylläpitää. Ei se mikään vanhanaikainen tosin ole silti. Mutta aina on varmempaa, kun ei ole esim. turboa. Molemmissa onneksi jakopää ketjulla, toisin kuin Renaultin dieselkoneessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2013
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      305
      1717
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1557
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1210
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      77
      1185
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1150
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      24
      1052
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1007
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      956
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      937
    Aihe