Tarvitsisin apua nopeasti

lauraaaah

oon 15 v tyttö, mulla oli anoreksia noin vuos sitte. nyt taas on paino laskenu jonki verran, ja tuntuu et syön liikaa..
eilisen ruuat ahistaa, voisko joku auttaa söinkö liikaaa?
aamupala: 2 ruisleipää voita kinkkua salaattia ja maitolasi
ruoka: karjalanpaistia , 2 perunaa ja maitolasi , JA OTIN LISÄÄ 1 perunan ja kastiketta..... ahistaa
ja viellä jälkiruoaksi otin vanilijajäätelöä ja mansikoita
välipala: jogurttia ja mansikoita
iltapala: sama kuin aamulla
ahistaa ihan sikana että piti mennä ottamaan lisää.... otatteks te yleensä lisää varsinki perunaa? apua kaipaisin nopeasti koska tuntuu että pitäisi taas paastota pari päivää...

2

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monnimoi

      tuo anoreksiahelvetti on niin väärin.

    • mahantäydeltä

      Et ole syönyt yhtään liikaa!!
      Nettipalstoilta et saa varmaa tietoa siitä, oletko syönyt sopivasti. Jokaisen tilanne ja energiantarve on yksilöllinen, eikä yhtä sopivaa ole. Jollekin esim. 2500 kcal voi olla juuri sopiva, jollekin liikaa ja jollekin liian vähän. Mutta äkkiseltään vaikuttaa siltä, että et todellakaan syö sinun tarpeeseesi nähden liikaa - päinvastoin. Jo se, että painosi on laskenut, kertoo siitä, ettei energiaa ole ollut riittävästi.
      Keho on niin fiksu, että se kyllä osaa kertoa, paljonko on hyvä syödä. Jos painosi on laskenut, kehosi saattaa yrittää (mm. eri hormonipitoisuuksia säätelemällä) korvata energiavajetta, ja sen tähden tunnet olevasi tavanomaista nälkäisempi. Eli jos tekee mieli syödä tai on nälkä, syö vain äläkä kanna siitä huonoa omaatuntoa.
      Jos olet alipainoinen tai et vielä omassa biologisessa ihannepainossasi, ei ole mitään syytä huolestua liiallisesta syömisestä :) Jos ahdistaa paljon, yritä purkaa ajatuksiasi ja tunteitasi jonkun kanssa, vaikka vanhemman tai terapeutin.
      Ja tuohon kysymykseesi, että otanko ruokaa lisää, niin kyllä. Vuosikausien syömiskontrollin ja ruoka-ahdistuksen jälkeen pystyn viimeinkin syömään niin paljon kuin huvittaa, niin paljon kuin keho kaipaa. Joustavalla ja sallivalla syömisellä paino on pysytellyt samoissa lukemissa, vaihdellen puolella kilolla ylös tai alas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      423
      2991
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      79
      2300
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      116
      1838
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      193
      1517
    5. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1492
    6. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1467
    7. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1455
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1358
    9. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1311
    10. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1307
    Aihe