Velkajärjestely ja takaajan asema?

Nixna

Minulla on useita lainoja mennyt ulosottoon, osa korttilainoja. Yksi laina on menemättä, koska siinä on panttina vanhempani asunto.

Luin jostain , että takaajaa ei aseteta vastuuseen velkajärjestelyssä oleavasta lainasta. Onkohan näin?

Miten käyttäytyy sitten laina, jossa on asunto pantattuna? Sehän ei ole sama asia ??

Olen todella pahoillani tästä tilanteesta mihin on jouduttu, ja siihen on johtanut sairaus.
Bibolaarisuus sai tuhlaamaan järjettömästi rahaa, ja lopuksi kaikki kaatui, sairaus todettiin, sain lääkityksen, ja minusta tuli rahan suhteen lähes kitupiikki.
Ihan hetkessä se ei käynyt, mutta onnistui kuitenkin.
Työpaikkakin meni ja jouduin eläkkeelle, eli syvissä vesissä tässä on kuljettu.

Tällä hetkellä velkaa on paljon, ja jos joku osaisi tuohon kysymykseen vastata olisin kiitollinen.

Velkaneuvojan juttusille en vielä kykene, kerään siihen voimia.

9

2827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Velkajärjestelylaissa on erikseen kirjattu takaajan asemasta seuraavasti: "Velkajärjestelyn alkaminen ei estä velkojaa perimästä velkaa takaajalta taikka kolmannen henkilön asettaman vakuuden arvosta..."
      Takaaja ei siis vapaudu maksuvastuusta, vaikka velallinen saisi velkajärjestelyn.
      Eläkkeestäsi ulosmitataan joka kuukausi, mutta miten käy velkojesi kokonaismäärälle, pieneneekö maksamalla vai kasvaako summa ulosotossa koko ajan? Tietääkö takauksen antanut vanhempi taloudellisen tilanteesi? Voit yrittää sinnitellä muutaman vuoden ajan siten, että maksat sekä ulosottoa että tätä takausvelkaa uo:n ulkopuolella, mutta helppoa se ei tule olemaan. Takaajasi kannattaa laskea, olisiko hänellä mahdollisuutta tukea sinua taloudellisesti, esim. ostamalla ruokakasseja, ettei takausvastuu laukeaisi. Isommat rahalahjat ulosottomies voi peräyttää muihin velkoihin./ Suomen velalliset ry.

    • vaikeampijuttu

      Kuinka suuri on se laina, jossa vanhempien asunto on panttina? Helpointa olisi mikäli sinä tai vanhempasi pystyisi hoitamaan sen. Tuota lainaa ei kannata päästää ulosottoon, se voi pahimmassa tapauksessa johtaa asunnon pakkohuutokauppaan. Voisiko vanhempasi ottaa lainan omiin nimiin? Sen jälkeen voit hakea velkajärjestelyä.

    • Nixna

      Minulla oli kuitenkin kunnon työura , jonka johdosta on jonkinlainen eläkekin .Eläkkeestäni menee ulosottoon noin 550€ kuukaudessa, ja luulen , että ulosottosumma pienenee jonkin verran.
      Ollaan kuitenkin sellaisessa tilanteessa, ettei se summa tule maksetuksi 15 vuoden aikana. Olisin itse silloin 70 vuotias.

      Pystyin olemaan työelämässä 33 vuotta,. Bibolaarisuus sotki elämääni ainoastaan raha-asioiden sotkemisena. Niiden kanssa mentiin aina vaan pahemmalla kierteellä sähläten. Palkkani oli suht hyvä, joten sain lainaa ja luottokortteja.
      Kerran sitten meni filmi poikki, ja diagnoosi tuli. Tästä on muutama vuosi aikaa. Siihen loppui työt.

      Vanhempani kyllä tietää tilanteen, eli en ole mitään tietoa pimittänyt. Tilanteen ollessa tämä, minun täytyy yrittää maksaa sitä lainaa pois, ja yrittää hakea velkajärjestelyä sen jälkeen. Jollain tapaa tässä mennään päivästä toiseen...

    • Luin aloituksesi tarkemmin. Pantti voidaan tosiaan pahimmassa tapauksessa realisoida, jos sitä vastaan otettu velka jää maksamatta. Vanhempasi lienee jo iäkäs ja tietysti toivot, että hän voi viettää omat eläkepäivänsä omassa kodissaan. Velkajärjestelyssä järjestellään velallisen kaikki velat, olivatpa ne ulosotossa, perinnässä, ostolaskuina tai vakuudellisina pankkilainoina. Maksuohjelmassa velkojille annetaan kullekin jako-osa maksuvarastasi ja loppuvelasta maksuvelvollisuutesi poistetaan. Pankki voi kuitenkin periä loppuvelkaansa vakuudeksi asetetusta asunnosta eli vanhemmaltasi.

      Alussa ulosoton pidättämästä summasta menee ulosottomaksuja, näet ne ulosoton tulosteesta. Nämä maksut jäävät parin vuoden päästä pois, jolloin lyhennyksiin riittää enemmän rahaa. Jos velkasi joten kuten lyhenee, suosittelen, että yrität selviytyä siitä ainakin aluksi maksamalla. Muutaman vuoden päästä tiedät jo paremmin, pystytkö selviytymään ihan itse - tämän kaaoksen keskellä se voisi olla aika voimaannuttava tunne. Toinen asia, mikä sinun kannattaa miettiä etukäteen lävitse, on perintösi - jos vanhempasi kuolee ulosottosi aikana, menee perinnöksesi saama osuus asunnosta näiden velkojen kattamiseen, jollet luovu osuudestasi hyvissä ajoin. Voit siis joko kuitata loput velat tai luopua perinnöstäsi muiden perijöiden hyväksi.

      • lisääntähän

        Ja jos velallinen itse kuolee, pankilla on oikeus irtisanoa velka ja myydä pantti tai sitten vaihtoehtoisesti sopia kuolinpesän kanssa velan hoitamisesta.


    • Nixna

      Onneksi laina ei ole kovin suuri, se on kyllä ollut todella suuri, mutta nykyäisellä lyhennyksellä saan sen maksettua kolmessa vuodessa. Voi mennä hieman allekin.

      Onneksi olen aikoinaan ottanut itselleni hyvän henkivakuutuksen liiton kautta, joten jos minusta aika jättää, olen henkivakuutuksesta osoittanut vanhemmalleni osan, jolla hän kyllä pääsee irti tästä velasta.

      Henkivakuutus on senverran kattava, että sillä kyllä velatkin,saadaan kuitatuksi.

      Vanhempani asunnossa on nykyään todella paljon korjausvelkaa, joten sen nykyinen panttiarvo on lähellä nollaa, joten pankki tuskin on sen myynnistä kovin innostunut.

    • takaajamaksaakaiken

      Siis tottakai velkaa peritään kokonaisuudessaan takaajalta, jos velallinen on maksukyvytön. Mikäli velalliselle myönnetään velkajärjestely, niin takaajalla on oikeus periä velalliselta takaisin vain maksuohjelman mukainen summa oikeusteitse, vaikka olisi itse takaajana maksanut koko velan. Eli esimerkkinä: Tyyppi A on velkaa pankille 100 000€, tyyppi B takaajana. Tyyppi A ajautuu maksuvaikeuksiin, jolloin koko 100 000€ aletaan periä takaajalta. Tyyppi A saa velkajärjestelyn, jossa tälle lainalle määrätään maksettavaksi 15 000€. Tyyppi B (takaaja) saa vaatia regressio-oikeuden perusteella Tyypiltä A vain tuon 15 000€ eikä senttiäkään enempää.

    • hankalampijuttu

      Jos velat poislukien se johon on vanhempien asunto panttina ovst max 34000 eur voisit ehkä saada Takuusäätiön takauksen. Takaisinmaksuaika on aika lyhyt ehkä noin 7 vuotta. Eli jos pystyt maksamaan lainaa n 500 eu/kk se laina jossa vanhempien kämppä tuo voisi olla hyvä vaihtoehto ulosotolle ja se loppuisi varmasti paljon aikaisemmin Velkajärjestelyssä ehkä ei tarvitse maksaa kaikkea, Ota nyt ihmeessä yhteyttä velkaneuvojalle, hän pystyy paremmin neuvomaan.

    • Nixna

      Kiitos kaikille vastaajille. Olen saanut vastauksen alkuperäiseen kysymykseeni.
      Senverran vielä, että takuusäätiö ei tule kysymykseen, koska velkamäärä on liian iso.
      Jatkan toistaiseksi elämää ulosoton kanssa, ja maksan lainaa pois.
      Menen kyllä velaneuvojalle, kunhan saan henkistä jaksamistani paremmaksi. Tässä vaiheessa se riittää tämmöiseen anonyymiin kirjoitteluun asiasta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      257
      15241
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      125
      10166
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9381
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7119
    5. 182
      6557
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      176
      6238
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5622
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      47
      4816
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      1862
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      151
      1707
    Aihe