Saako yhdestä pistorasiasta ottaa ketjuttamalla ikään kuin kaksi tai kolme haaraa, ja ketjuttaa tai haaroittaa niistä taas eteenpäin? ABB:n pistorasioissa kun on liittimet neljälle johtimelle per napa, niin estääkö mikään (edes hyvä asennustapa) haaroittamasta yhdestä pistorasiasta useita haaroja, joista taas ketjutetaan tai haaroitetaan edelleen?
Vai täytyykö pistorasiaketjun olla yhteinen ketju ilman haaroja, jostain muusta syystä, kuin siitä, että ennen ja kaikilla valmistajilla ei vieläkään liittimet riitä kuin yhteen suuntaan ketjutukseen?
Vai täytyykö pistorasiaketjun olla yhteinen ketju ilman haaroja, jostain muusta syystä, kuin siitä, että ennen ja kaikilla valmistajilla ei vieläkään liittimet riitä kuin yhteen suuntaan ketjutukseen?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hyvä asennustapa on makuasia, eikä siitä voi kiistellä. Sähkö ei ota kantaa missä haaroitukset ja liitokset ovat tehty. Ohmit, ampeerit ja watit ratkaisee oikeellisuuden.
Ne ABB:n rasiat onkin tarkoitettu haarakonttorien sähköasennuksiin.
Kyseessä ei enää ole ketjutus vaan haaroitus.
Ainahan voi niistä haaroista jatkaa ketjuttamalla eteenpäin.
Saa haaroittaa ja ketjuttaa.kunhan liittimet piisaa.
Irtoliittimiä lisäksi käyttämällä piisaa.
Kunhan vain oikosulkuvirrat ja vvs toiminta-ajat piisaa... Ja siihen varmaan mittarikin on niiden mittaamiseen.
Ja dokumentointi pitää olla kunnossa.