Isojen tilojen kammo

Ahdastilakäy

Vastakohta ahtaanpaikan kammolle, eli pienet ahtaat tilat voi jopa rentouttaa, mutta suuret avarat tilat alkavat ahdistaa. Onko kenelläkään tätä/kuullut tästä? Minulle tulee epämukava olo paikoissa, jotka ovat suuria ja tyhjiä. Esim. Tyhjä pitkä käytävä (etenkin valkoinen), pelto, tyhjä liikuntasali tai meri. Ymmärrän ahtaanpaikan kammon, mutta tätä en ymmärrä.

1

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • foobikko

      Torikammo, eli agorafobia on fobia siinä missä mikä tahansa fobia. Se liittyy syvimpiin ja alkukantaisempiin vaistoihin, jossa esim. koetaan, että aukealta paikalta on vaikea paeta tai löytää turva- tai piilopaikka (esim. petoeläimiltä). Ko. fobiassa koetaan myös kiintopisteen katoamista tai tyhjyyteen putoamista. Itselläni taas on melko vahva klaustrofobia, mutta aukeisiin paikkoihin en suhtaudu mitenkään poikkeavasti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      82
      3943
    2. 51
      3248
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      154
      2989
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      59
      2913
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2446
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      4
      2269
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1964
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1951
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      161
      1902
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      91
      1301
    Aihe