Onko kenelläkään innokkaalla kotioluen panijalla kokemuksia tai vinkkejä oluen suodattamisesta? Toki suodattaminen vie jonkin verran oluesta makua, mutta samalla pääsee näppärästi sakasta eroon. Kiitollisena ottaisin vastaan vinkkejä, jos sellaisia löyyy.
Kotioluen suodattaminen
3
2104
Vastaukset
- Olutmies
Parempi on lapota olut toiseen astiaan niin, että hiivat jää edellisen astian pohjalle ja antaa sen pari päivää laskeutua, jolloin pohjalla on vain hyvin vähän hiivaa ja suurin osa oluesta on ihan puhdasta.
- kotipanija
Joo oon kyllä laponnut sen aina, mutta en ole antanut seistä paria päivää. Pitääpä koittaa. Mutta edelleen: jos on vinkkejä koskien suodattamista, niin mielelläni otan niitä vastaan.
Oletko saanut lappoamisen ja parin päivän seisottamisen avulla "pullosta juotavaa" olutta? - kotipanija
kotipanija kirjoitti:
Joo oon kyllä laponnut sen aina, mutta en ole antanut seistä paria päivää. Pitääpä koittaa. Mutta edelleen: jos on vinkkejä koskien suodattamista, niin mielelläni otan niitä vastaan.
Oletko saanut lappoamisen ja parin päivän seisottamisen avulla "pullosta juotavaa" olutta?jälkikäymisessä syntyy sakkaa, elikkä sakatonta kotiolutta et saa tehtyä. jos et sitten suodata olutta ja sen jälkeen laita hiilihappoja jotenkin muuten kuin jälkikäyttämällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 713105
- 922865
- 512105
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201565- 151349
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51338Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131301Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131273- 181260
Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241232