Menin päivittämää Epson sx420 ajurin. Tämän jälkeen printeri ei tunnista tarvikevärikasetteja. Miten saisi ajurin päivitettyä vanhempaan versioon??
Netistä löytyy softia jolla tämä voisi tehdä, mutta ne maksaa 20 talaa. Wasteinkpads.net sivulla on sw jolla asian voisi korjata, mutta en uskaltanut ladata sitä.
T:Jaakko
Epsonin sx4220 ajurin päivitys vanhaan versioon
8
259
Vastaukset
- sadsasdsaddds
Eikö muka onnistu normaali ajurinpoisto, ja vanhan ajurin uudelleenasennus?
Viime kädessä koko järjestelmän uudelleenasennus vanha ajuri luultavasti korjaisi asian ja ilmaiseksi. - JVV
Ongelma on etten ole löytänyt vanhaa ajuria.
- ei.tuollaista
Ei tuollaista olekaan
Lähin mitä tuli vastaan
Epson Stylus SX420W
https://www.epson.fi/support?productID=3839#product_search
löytyy 8 vuotta vanha ajuri
- eipä_löydy
Annetut tiedot on niin epämääräisiä etten minäkään niillä löytänyt minkäänlaista ajuria Epsonin tukisivuilta.
- JVV
Epsonin sivuilta et löydä vanhaa sw, koska Epson on muokannut sw (v.2008)ettei tarvikevärikasetteja voi enään käyttää. USAssaa on oikeuden päätös ettei näin saa tehdä, mutta euroopassa tämä on vielä toistaiseksia mahdollista. Epson pakottaa asiakkaita ostamaan orignaaalit värikasetit 2-3 kertaiseen hintaan verrattuna kakkosvalmistajiin. HUOM!!!! ÄLKÄÄ MISSÄÄN NIMESSÄ PÄIVITTÄKÄÄ PRINTTERIN UUTTA FIRMWAREA!!!!
t:Jaakko - kumpi_onkaan
Onko nyt siis lopultakin kysymys ajurista vai firmwaresta?
- JVV
En ole alan asiantuntija, mutta luin nettisivuilta, että firmware pitää päivittää vanhempaan versioon jotta voi käyttää tarvikekasetteja. Minä päivitin printterin ajurin uudempaan versioon ja printeri ei enään huolinut tarvikekasetteja. Ilmesiseti kun päivittää printterin ajurin/SWn myös firmware päivittyy.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Firmware
Jos olen oiken ymmärtänyt ajurin päivittämin vanhempaan versioon ei auta asiaa, vaan firmware pitää päivittää omalla kaupallisella SW:llä ja se maksaa 20$ - Epsonshit
Sama ongelma iski EPSONIN Workface WF-7620, eipä päivitysten jälkeen enää tunnista tarvikepatruunoita. Tämä paska lähtee roskikseen, kun on selvitetty onko tuo laillista kiristystä - ilmoittamatta, siis antamatta vaihtoehtoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2654640Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333019Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442827Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761771Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061634Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281511- 591380
- 951272
- 471149
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121148