Ns.varoittamatta olevia ääniä: Ilmapallo räjähtää, koiran yht'äkkiä haukkuminen,rakennustyömaalla räjähdyksiä (vaikka kuulisin varoitus-äänen niin menen jo paniikkiin), ilotulitteet, salama ja ukkonen..siis asiat jotka tapahtuvat yleensä varoittamatta. Jos äänet olisi jatkuvia ja tietäisin ne ennalta voisin jotenkin pärjätä. Tähän asti olen vältellyt parhaani mukaan. Täyttä hel**iä.
En edes ole psykiatrille (hain apua sosiaaliseen jännittämiseen) kehdannut näin typerästä asiasta puhua. Olen 47 vuotias nainen ja kärsinyt tästä jo liian kauan. En tiedä mitä apua voisin saada ja onko sitä.
Pelkään äkkinäisiä pamahduksia/ääniä
7
471
Vastaukset
- Yllättävätäänet
Pelkään jo ennakkoon myös mahdollisia sähköiskuja. Vaikeaa tässä elää normaalisti kun tämmöinen friikki olen ...
- Hyi.hitto
Pienet on sun huolet.
Mut saa suunniltaan jo oma pieruni!
On tämäkin elämää...
- 24680
Mitenkähän toimisi siedätyshoito... menisit ampumaradalle ammuntojen aikana vaikka hyvän ystävän kanssa. Psyykkaat vaan ittes silleen jotta ei täs ole mitään pelättävää ja pysyt turvallisesti taustalla... paukkukammoisia metsästyskoiria on ainakin koulutettu näin...
- Yllättävätäänet
Siedätyshoitoa…olen sotilaan lapsi ja asunut tykkien jne. läheisyydessä lapsuuteni vauvasta saakka 12 vuotiaaksi. Ampumaradan läheisyydessä olimme koulun liikuntatunnilla ja se pauke oli jatkuvaa- ei paniikkia. Muistan sen kerran, ainoan yhden kerran kun lähdin ulos uudella pyörälläni: Kauhea paukahdus. Siis niin kova että maa tärisi. Käänsin pyörän takaisin kotipihaan. Isä ihmetteli miksi tulin niin nopeaan takaisin. Jälkeenpäin -olen kertonut paukkuarkuudestani vanhemmille-, äiti ei sano mitään mutta isä kertoi, että sinä päivänä ammuttiin ensimmäistä kertaa ns. kovalla tykillä. Sanotaanko nyt suoraan: Kuivasaaressa. Isä oli tykistössä. Kuulin myös, että kun olin ollut vauva ja rattaissa, asuimme Isosaaren Linnakkeella niin tykki oli ollut melkein vieressä kun ammuttiin.
Sen jälkeen..en tiedä onko vaikutusta mutta tämä on tulos. - Yllättävätäänet
Yllättävätäänet kirjoitti:
Siedätyshoitoa…olen sotilaan lapsi ja asunut tykkien jne. läheisyydessä lapsuuteni vauvasta saakka 12 vuotiaaksi. Ampumaradan läheisyydessä olimme koulun liikuntatunnilla ja se pauke oli jatkuvaa- ei paniikkia. Muistan sen kerran, ainoan yhden kerran kun lähdin ulos uudella pyörälläni: Kauhea paukahdus. Siis niin kova että maa tärisi. Käänsin pyörän takaisin kotipihaan. Isä ihmetteli miksi tulin niin nopeaan takaisin. Jälkeenpäin -olen kertonut paukkuarkuudestani vanhemmille-, äiti ei sano mitään mutta isä kertoi, että sinä päivänä ammuttiin ensimmäistä kertaa ns. kovalla tykillä. Sanotaanko nyt suoraan: Kuivasaaressa. Isä oli tykistössä. Kuulin myös, että kun olin ollut vauva ja rattaissa, asuimme Isosaaren Linnakkeella niin tykki oli ollut melkein vieressä kun ammuttiin.
Sen jälkeen..en tiedä onko vaikutusta mutta tämä on tulos.Ihmettelen vain ettei veljeni saanut tätä paukku-arkuutta.
- rentoutuja
Kokemukseni mukaan kovien äänten pelko liittyy siihen, kun olo on muutenkin kroonisesti jännittynyt ja stressaantunut. En usko että kovien äänten pelkoa kannattaisi hoitaa jotenkin yksittäisenä oireena, vaan kannattaa pyrkiä kokonaisvaltaisesti eroon kaikenlaisesta jännittämisestä.
Voisit kokeilla saatko apua jostain mindfulness / meditointi -tyylisestä rentoutuksesta. Ainakin itse olen saanut apua siitä.
Edelleenkään en tosin voi sietää sitä, kun joku puhaltaa ilmapallon puhki alle metrin päässä naamastani. ;) - höööhöö
Itselläni on ihan samanlaisia ongelmia. Tuo koiran haukkuminen ei kyllä minua ahdista!! Kärsinyt tästä ongelmasta noin 30 vuotta. 3-4 vuoden ikäisenä salama iski hyvin lähelle minua. Olisiko pelko koviin ääniin saanut alkunsa siitä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1057846Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4186984SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1685254Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1034175Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal954086Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en734082Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103822Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03510Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132370Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161949