Hallitus on onnistunut kielipolitiikassa!

Svenska folkpartiet i offside
När Svenska Folkpartiet senast satt i opposition dominerade Björn Borg världstennisen och Pink Floyd gav ut albumet The Wall.

Presidenterna i Finland och USA hette då Urho Kekkonen och Jimmy Carter. Det var i slutet på 1970- talet.

Vi har vant oss vid att SFP sitter med i regeringen och bevakar de finlandssvenska intressena, men i och med regeringen Sipilä tog den här nästan 40-åriga eran slut.

Den nya sitsen för SFP är svår. Regeringens bristfälliga konsekvensbedömningar har förstärkt partiets stämpel som ett språkparti som motsätter sig förändringar.

Balansgången är utmanande när man själv har utnämnt sig till det konstruktiva oppositionspartiet. Men när man hela tiden tvingas vakta det egna målet blir det svårt att bygga upp spelet framåt.

För SFP behöver tänka framåt. Den växande andelen tvåspråkiga innebär en stor möjlighet för partiet. Utmaningen ligger i att hitta praktiska lösningar som gör den gruppen nöjd.

Frågan om samlokaliserade och tvåspråkiga skolor är en tickande bomb för partiet.

Samtidigt glider de olika delarna av Svenskfinland i sär. Vardagen och verkligheten för finlandssvenskar i Österbotten och i huvudstadsregionen är numera som från skilda planeter. Det krävs en stor låda med många olika verktyg.

Vi vet dessutom att rekordmånga finlandssvenskar flyttar till Sverige och att befolkningen i Finland nu ökar så gott som enbart tack vare invandringen. Att integrera de nyanlända på två språk är en ödesfråga för ett levande tvåspråkigt Finland.

Jag kan ha varit ouppmärksam men jag tycker inte att jag har hört hur partiets offensiva framtidsvision ser ut? Den kanske finns men i sådant fall har den fått litet utrymme i offentligheten.

Det mesta som har synts under de tre senaste åren i opposition har handlat om att peka på regeringens okunskap, ointresse och ibland direkta illvilja i språkrelaterade frågor.

Med all sannolikhet får vi en ny regering senast efter riksdagsvalet nästa vår. Varken De blå eller Sannfinländarna lär rymmas med. De blå faller på grund av sitt låga understöd och Sannfinländarna på sin allmänna taggighet.

Med populisterna borta och när man enbart ser på de språkrelaterade frågorna känns samtliga alternativ bättre än den nuvarande regeringen.

Vad tycker du?

Suomi ei tarvitse 2 kansalliskieltä, varsinkin kun molemmat ovat microkieliä. Suomen sivistyksen ja talouden kannalta on äärimmäisen tärkeää satsata englantiin ja muihin maailman sivistytkieliin. Miksi me hirttäisimme itsemme ruotsinkieleen?

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Upea peppuisella naisella

        Upea peppuisella naisella on upea peppu.
        Ikävä
        124
        7764
      2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

        Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
        Tornio ja Haaparanta
        41
        4461
      3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

        isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
        Tornio ja Haaparanta
        43
        3998
      4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

        https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
        Maailman menoa
        409
        2067
      5. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

        Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
        Maailman menoa
        78
        1737
      6. Upea peppuisella miehellä

        Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
        Ikävä
        35
        1488
      7. Mihin se sysipska hävisi?

        Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
        Ikävä
        32
        1487
      8. Hajoaako persut kuten 2017?

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
        Maailman menoa
        195
        1275
      9. Anteeksi kulta

        En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
        Ikävä
        12
        1148
      10. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

        IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
        Kankaanpää
        32
        1107
      Aihe