Kun ei tuo Ruotsi taivu niin onko tuo tosiaan niin että kun katsoo BSR:n sivilta 154 heposta matalap. turboa niin siinä on heidän testin mukaan vakiona 168 heposta??
Eli onko mun saappaassa 168 heppaa, ja vääntöökin 237nm??? GREAT!!!
Saab 9-3
154hk
Original Trim
168hk 227hk ( 59)
237Nm 346Nm ( 109)
http://www.bsrab.se/se/0_frame.asp?vart=saab_9-3_154hk
Eli onko mun saappaassa 168 heppaa, ja vääntöökin 237nm??? GREAT!!!
Saab 9-3
154hk
Original Trim
168hk 227hk ( 59)
237Nm 346Nm ( 109)
http://www.bsrab.se/se/0_frame.asp?vart=saab_9-3_154hk
Vastaukset 6
Vanhimmat
Niinhän siinä lukee, että olisivat saaneet bsr:n mittauslaitteilla 168 heppaa saabin koneesta. Siis orkkiskunnossa olevasta
Jeps. Aikoinaan samoilla sivuilla huomasin BSR:n mitanneen myös NG900T:n tehtaan ilmoittaman 185hp:n sijasta 199hp. Jostain syystä sitä tulosta ei siellä viritystaulukossa enää kuitenkaan ilmoiteta. Noi tulokset on varmaan saatu tosi optimiolosuhteissa, eli penkissä mitatessa on puhallettu koneelle tarpeeksi kylmää ilmaa. Käytännössä ja kesäkuumalla voi tulokset näyttää jotain muuta, ja lähemmäksi tehtaan antamia arvoja..
Verrattuna ajamaani 9000 2.3T:n (200hp) niin ei kyllä ainakaan perstuntumalta sen pirteempi ollut kuin vakio NG900 turbo, joten on toi NG kyllä mielestäni niihin tehtaan ilmoittamiin 185hp vakiotehoihin nähden ainakin tykimmän tuntuinen. Ehkäpä tuo 9-3t:kin on pirteempi kun mitä tehot ja suoritusarvot antaa ymmärtää.
Sen perusteella mitä olen automaailman lehtiä seuraillut, saabi 9-3 t oli tehtaan moka. Siinä nimittäin pääsi markkinoille hintaan nähden ylitehokas auto. Kun 2,3 korvautui, tuli tilalle moottori jota ei sellaisenaan kauan ollut tuotannossa. Syynä lienee se, että autolehtien testit kellottivat autoa niin reippaasti, ettei Turbon hintaero ollut perusteltu.
Olkaa siis erityisen onnellisia te joilla on 168 hepan moottori 154 hepan hinnalla.
Saabin ja BSR:n mittaustavat ovat erilaiset, staattinen vs. dynaaminen.
Mittailihan toi VM viime kesänä 93 aerosta tehoja 236hv vakion 205 sijaan. Ja omasta 185 heppaisestani on penkitetty 205, tosin suodatin ja putki ovat sporttisempaa mallia.
Jos ottaa calculaattorin käteen, niin eihän se tehoero ole kovinkaan huima prosentuaalisesti.
Ja kyllähän se on autopiireissä ollut tiedossa että tuo 98 syksyllä markkinoille tullut versio oli testeihin tehty. Tehtiin hiukan ylitehokas, jotta asiakkaat hyväksyivät pienemmän moottorin 2.3:n tilalle.