VHF radion kohina

Tervehdys. Ongelmana on VHF radion kohina kun led kulkuvalot on päällä. Onko kenelläkään tietoa mistä johtuu ja mikä korjaukseksi. Kyseessä teräsmoottoripurjehtija ja halvemman luokan ledkulkuvalot.
19704
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Ferriittimokkuloiden asennus

Äänestä

Radio kiinni niin ei kohise eikä vikise.

Äänestä

Johtuu huonolaatuisesta LEDin virtalähteestä. Tuurilla ne ferriitit auttaa. Ehkä myös toisenlainen kaapeli LEDeille (esim. suojattu foliolla tai "verkolla" ja kierretyillä johtimilla). Paras ratkaisu lienee palauttaa ne valot kauppaan ja ostaa kunnolliset.

Oliko kyse LED-polttimosta vai kokonaisista LED-kulkuvaloista?

Äänestä
  • Valot on n 6 vuotta sitten ostetut SCI merkkiset Motonetista. Hyvin toimineet muuten mutta VHF radion hankkimisen jälkeen paljastui ensimmäisenä yöpurjehduksena ikävä yllätys.

    Onko sulla tietoa mitä valossa pitää lukea että häiriön suodatus on kunnossa? Jos ostaa esim Hella Marinen valot voiko luottaa kohinattomuuteen.
    .

    Äänestä

  • Finnsteel30 kirjoitti:

    Valot on n 6 vuotta sitten ostetut SCI merkkiset Motonetista. Hyvin toimineet muuten mutta VHF radion hankkimisen jälkeen paljastui ensimmäisenä yöpurjehduksena ikävä yllätys.

    Onko sulla tietoa mitä valossa pitää lukea että häiriön suodatus on kunnossa? Jos ostaa esim Hella Marinen valot voiko luottaa kohinattomuuteen.
    .

    Ei kai noissa "laatumerkeissä" ole ollut ongelmia tuon suhteen. SCI on minulle täysin tuntematon merkki. Omassa veneessä on Lalizaksen FOS LED tricolori/ankkurivalo, joka ei aiheuta ongelmia. Ei myöskään kavereiden NASA Marine. Lopolight ja Hella. Bilteman joku malli taisi joskus aikanaan aiheuttaa ongelmia?

    Äänestä

  • Ok, kiitos.

    Äänestä

  • Joakim1 kirjoitti:

    Ei kai noissa "laatumerkeissä" ole ollut ongelmia tuon suhteen. SCI on minulle täysin tuntematon merkki. Omassa veneessä on Lalizaksen FOS LED tricolori/ankkurivalo, joka ei aiheuta ongelmia. Ei myöskään kavereiden NASA Marine. Lopolight ja Hella. Bilteman joku malli taisi joskus aikanaan aiheuttaa ongelmia?

    Olen ollut Biteman LED navigaatiovalojen suurkuluttaja eikä koskaan ole ollut VHF-häiriötä. Ei silloinkaan kun valot n 2 v välein menevät toimimattomaksi, yleensä kosteitta lampun sisällä. Ei liioin sisävalojen vaihtaminen ledeiksi ole häirinnyt vaikka ovat lähempänä radiota.

    Äänestä

  • Oletko muuten käyttänyt LED virtalähdettä akun ja polttimoiden välissä vai ihan suoraan veneen sähköjärjestelmään. Meinaan alkupeiräisen kyselijän ogelma on todennäköisesti tuo 12v laatua tasaamaan myytävä LED virtalähde.
    Alkuperäiseen kysymykseen, voisit kokeilla pientä kodensaattoria suodattimeksi LED virtalähteen lähtönapojen väliin. Ne mainitut ferriittirenkaat VHF irtasyöttökaapeleissa laitteen lähellä eivät myöskään ole ainakaan haitaksi.

    Äänestä

  • puffff kirjoitti:

    Oletko muuten käyttänyt LED virtalähdettä akun ja polttimoiden välissä vai ihan suoraan veneen sähköjärjestelmään. Meinaan alkupeiräisen kyselijän ogelma on todennäköisesti tuo 12v laatua tasaamaan myytävä LED virtalähde.
    Alkuperäiseen kysymykseen, voisit kokeilla pientä kodensaattoria suodattimeksi LED virtalähteen lähtönapojen väliin. Ne mainitut ferriittirenkaat VHF irtasyöttökaapeleissa laitteen lähellä eivät myöskään ole ainakaan haitaksi.

    Kulkuvaloissa lienee poikkeuksetta sisäinen hakkurivirtalähde. Muuten on vaikea tehdä LED-valoa, jonka kirkkaus ei oleellisesti muuttuisi 10-15 V alueella.

    Sisävaloihin vaihdettavissa LED-polttimoissa on sekä virtalähteellisiä että pelkällä tasasuuntaajalla ja vastuksilla toteutettuja. Jälkimmäisessä kirkkaus muuttuu ja kuumenevat reilusti jännitteen noustessa koneajossa tai maasähkölaturissa.

    Äänestä

  • >>Kulkuvaloissa lienee poikkeuksetta sisäinen hakkurivirtalähde. Muuten on vaikea tehdä LED-valoa, jonka kirkkaus ei oleellisesti muuttuisi 10-15 V alueella.

    Vakiovirtalähteen LEDille tekee helposti parilla transistorilla ja muutamalla vastuksella. Ei siinä mitään vaikeaa ole.

    Se on sitten toinen asia, että valoissa on luultavasti yleisimmin hakkuri, mm. koska antaa paremman hyötysuhteen.

    Äänestä

Kuinka lähellä kulkuvaloa VHF antenni on? Kenties siirtämällä ne kauemmaksi toisistaan ongelma poistuu tai vähenee?
Myös VHF-kaistanpäästösuotimen asentaminen antennijohtoon saattaisi auttaa, ellei muut esitetyt konstit tepsi.
Mutta joo, halpis ledessä saattaa olla kehno RF-suojaus.

Äänestä

Jos valaisin on maston huipussa antennin vieressä, on tilanne pahin mahdollinen. Ledin virtajohto kulkee antennikaapelin vieressä koko maston matkan ja itse ledi on maksimissaankin muutaman kymmenen sentin päässä antennista. VHF-suodin tuskin auttaa, kun ledit tuottavat laajakaistaista häiriötä juuri VHF-alueella. Tässä muutamia mittauksia:

http://www.ledbenchmark.com/faq/LED-interference-issues.html

Äänestä
  • VHF antenni on maston huipussa ja eniten kohinaa aiheuttava valo on n. puolivälissä mastoa, moottorilla-ajovalo. Purjehdusvalot on keulakaiteessa ja peräkaiteessa. Täytyy vaihtaa kaikki valot.
    Sisävalot olen vaihtanut kaikkiin vain polttimot ledeiksi ja ei ongelmia.

    Äänestä

Hellan valoilla on viranomaishyväksynnät. Rajavartijat ei varmaan käyttäisi niitä jos aiheuttaa häiriötä.

Äänestä

Halvalla ei saa hyvää, taas tuli todistettua.

Äänestä

Standardt horizon gx 6000, radiona, ensimmäisiä 2017 mitä ollut myynnissä, kakkosradiona cobran halpis 2013 vuodelta.
Koko kiulun ledi valaistus 2012 vuodelta, halvoilla Ebay ledeillä. Ledi uusittu joka paikassa hellan 2016 vuodelta oleviin, ajo huvi ledi kaikki vaihdettu 2016 tehdas valaisimiin.

Ikinä yhtään radion kuulumis ongelmaa, mastossa ajovalot ja radioiden antenni 10cm päässä toisistaan.

Äänestä
  • Ledit lienevät sitten noita vastuksella toteutettuja tai vahingossa sellaisia, että häiriötaajuudet eivät osu VHF-taajuuksille. Vastuksella toteutettujen ledien huono puoli on kirkkauden muuttumisen lisäksi se, että vievät hakkurinalleja enemmän sähköä (joka siis muuttuu lämmöksi).

    Äänestä

Tänään vaihdoin navigointivalot Hella Marinen valoiksi. Kohina loppui samalla. Halvalla ei siis aina saa hyvää. Kiitos tietämyksistä.

Äänestä

Trolli haisee

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Finnsteel30 kirjoitti:

Tervehdys. Ongelmana on VHF radion kohina kun led kulkuvalot on päällä. Onko kenelläkään tietoa mistä johtuu ja mikä korjaukseksi. Kyseessä teräsmoottoripurjehtija ja halvemman luokan ledkulkuvalot.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu