mitä voisi tehdä olen velkahelvetissä ja vouti vie tiliä vielä monet vuodet pitääkö muuttaa ulkomaille esim norjaan tuleeko vouti perässä kulutusluottojen takia ja jonkun finveran lainan vuoksi pitää vissiin ruveta elämään kuin tummat. täs on kyllä jo mennyt ihmisarvo aikaa sitten kun on jo toista vuota maksanut voutiin ja tuntuu että velka vaan lisääntyy eikä mitään saa ostettua eikä pääse edes parinkympin laivamatkalle että et vois edes joskus nollata
velallinen
norjalaiseksi
71462
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Voimia vaan, olen itse samassa tilanteessa pari vuotta sitten epäonnisen yrityshankkeen kaaduttua.Kesällä olen kuivilla.Itse tein niin että hommasin itselleni niin hyväpalkkaisen työn että 1/3 osa ulosotto ei haitannut.Helppoa se ei ollut! Nyt kuitenkin on tilanne se, että kun uo loppuu niin nettotulot lisääntyy tuntuvasti.Koita selvittää vielä kerran kaikki mahdollisuudet velkaneuvojan avulla, jos on isot pääomet/velat hae velkasaneeraus.Jos taas on pienempiä voi Takuusäätiö auttaa,www.takuusaatio.fi. VOIMIA KUITENKIN!ELÄMÄ VOITTAA.Vouti taitaa päästä Norjankin palkoille, pitäisi muuttaa jonnekin todella kauas mutta onko se sen arvoista.
Kyllä OTTO poika pitää saamisisstaan huolen olet missä tahansa.
Pärjäät niiin kauan kuin et rekisteröi itses mihikään.Tshemppiä
Mikäli katsot kykeneväsi pärjäämään ulkomailla, lähde ihmeessä heti. Ei velkataakan alle kannata jäädä rypemään, ainakaan Suomen kaltaisessa paskamaassa.
Tässä joitakin käytännön vinkkejä:
Hanki juuri ennen lähtöäsi tuore 10 vuoden passi, niin ei tarvitse olla Suomen viranomaisiin yhteydessä ainakaan sen vuoksi kymmeneen vuoteen. Kymmenen vuoden aikana todennäköisesti saat asiasi siihen kuntoon, että voit hakea kohdemaan kansalaisuutta.
Hanki puoliso kohdemaasta ja lapsi tämän kanssa. Silloin mahdollisuutesi jäädä ko. maahan pysyvästi ovat mitä erinomaisimmat. Älä unohda hankkia mahd. täydellistä virkatodistusta ennen lähtöäsi.
Jos suinkin mahdollista, hanki oleskelu- ja työluvat kohdemaahan kuntoon ennen "lopullista" lähtöäsi. Ellei sitten laittoman siirtolaisen elämä hanttihommineen kiinnosta. Kyllä laittomana siirtolaisenakin eläminen onnistuu, mutta paljosta joutuu luopumaan (esim. asunnon osto, luottotiedot, ajokortti jne). Mutta sekin on herkkua velkavankeuteen ja Suomen kommarimaan sohjoissa kitumiseen verrattuna.
Jätä muuttoilmoitus Suomeen tekemättä. Matkusta kohdemaahan kolmannen maan kautta. Siinähän yrittävät selvittää minne olet kadonnut. Älä kerro lähipiiriä lukuunottamatta kenellekään minne menit. Älä ohjaa postia uuteen osoitteeseesi.
Tee juuri ennen lähtöäsi lisää velkaa jos suinkin pystyt (puhelin, sähkö, vuokra jne...) ja jätä nekin maksamatta. Tarvitset ne rahat uuden elämän aloittamiseen.
Edesvastuuttomia neuvoja. Kun tekee velkaa, pitää ymmärtää, että velka on maksettava takaisin.
Jos on mojovat velat niskassa ja leimattu loppuiäkseen, helvettiäkö sitä maksaa mitään muutakaan. Samaan "konkurssiin" kaikki vaan.
Joudut lähtemään skandinaavisen yhteistyön ja EU:n ulkopuolelle jos haluat että velat ei seuraa perässä. Tossa ylemnpänä tulikin jo iso kasa hyviä ohjeita siitä miten menetellä.
eipä tarvitse lähteä kuin venäjälle,ja olet siellä 5 vuotta.