Missähän vika ?

mielenterveys

Potilas menee sairaalaan flunssa oireita valittamaan , vaikka kipu on akillesjänteessä , onpahan outoa, ettei vaan olis peiliin katsomisen paikka.

12

359

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SinussakoVika

      Missähän vika kun Hua Hinin matkailupalstalle aloituksesi kirjoitit?

      Onko mielenterveytesi ok muidenkin kuin itsesi mielestä?

    • Jossairastuu

      Tuskinpa - kirjoituksista päätellen mielenterveystestejä Hua Hin Hospitaalissa paljoakaan tarvitsee tehdä - se näyttää hoituvan täällä matkailupalstalla , ilmaiseksi.
      Totta puhuen kyseinen sairaala on erittäin korkeatasoinen , hyvään hoitoon voi luottaa. Vakuutusten ollessa kunnossa ei maksuissa mitään ongelmia. Turvallista matkustaa Hua Hiniin.

      • NumBall63

        Niet, siis bangkok hospital on samaa tasoa kuin suomalainen keskussairaala, hieman isommassa kaupungissa, bangkok hospital bangkok on sitten samaa tasoa kuin suomen yliopistollinen, mutta hoito on kohtuuttoman kallista, lääkärit on edullisia mutta jos joudutaan jotain suurempaa tekemään, hoito voi maksaa miljoonia, hua hin hospital on hinnaltaan fallelle 5% bangkok hospitalin hinnoista, taso on sama kuin suomalaisen keskussairaalan, jos olet naimississa thaikun kanssa se ei maksa edes tuota 5%, joskin odotusaika on pitkä samaa luokkaa kuin 80 luvulla suomessa... Suosittelen ottamaan hyvän matkavakuutuksen, onhan se hyvä turva jos jotain sattuu... Ambulanssilento suomeen maksaa äkkiä 100.000 euroa...


      • KääLäy

        NumBall63 tuossa jo vastasikin mitä mainioimmin mitä tulee Thaimaassa tavallista turistia aikaansa pidempään viettävien suomalaisten vakuutusturvan kattavuuteen..

        Mitä sitten tulee mielenterveyden häiriöistä kärsivien ihmisten hoitoon saattamisesta Suomessa kuten Thaimaassa, niin se onkin usein hieman haasteellisempi juttu.


    • KääLäy

      Suomalaisten itsemääräämisoikeutta kunnioitetaan Suomessa ja myös Thaimaassa.

      Vuonna jolloin Thaimaan punaisten mielenosoitukset eskaloituivat väkivallan tekoihin Chiang Maissa pidemmän aikaa aikaansa viettäneet sanoivat minulle, että käypä "KääLäy" tapaamassa erästä kaupunkiin etelämmästä (ei Pattaijalta) saapunutta suomalaista.

      Löysin sitten tämän suomalaisen. Hieman sivummalta baarista, jonka hän luuli omistavansa. Toinen jalkansa oli mitä ilmeisemmin pahasti infektoitunut. Sukkasillaan ostamistaan askeleista jäi märät jäljet baarin lattian laattoihin.

      Kaveri oli itse sitä mieltä, että ei tämä jalkansa ollut ongelma. Ongelma oli hänen mielestään se, että etelän sairaalassa jalkaansa näyttämässä käydessään lääkärit olivat hänelle tarjonneet vain mielialalääkkeitä. Ja suomalaiset omaisensa olivat häntä myös hulluna pitäneet heille soitellessaan. Siksi ja Thai-mafian kanssa kokemiensa vaikeuksiensa vuoksi hän oli Pohjoiseen karannut ja piiloutunut.

      En pystynyt kaveria auttamaan vaikka pitkään keskustelimme. Katosi sittemmin johonkin. En tiedä mihin vaiko peräti Kamputseaan.

      • Dejavuu

        Onko monitoorin valvontatyövuoro?


    • huvinsakullakin

      Eiköhän näitä tapauksia - alkoholiin elämänsä hukuttaneita hulluja löydy sekä kotimaasta että Thaimaasta, minusta ei mitenkään liity Hua Hin Hospitaali otsikon alle......

      • numeromiehenlaiffia

        Etkö tiennyt että numeromiehen koko elämäntarkoitus ja sisältö on eläkeasiat, viisumiasiat, vakuutusasiat, mielenterveysasiat ja sairaaloiden sekä lääkäriasemien kustannukset?
        Niitä hän tutkiskelee, vertailee ja laskeskelee päivittäin ja miettii että milloinhan hän lähtee mitäkin vaivaa esittelemään mihinkin sairaalaan kaavakkeet kourassaan. Hän on kehystänyt asuntonsa seinille vakuutusehdot ja kuitit maksetuista vakuutusmaksuista. Mies joka rakastaa vilpittömästi byrokratiaa ja sairastelua.


    • allergia

      HYVÄÄ hoitoa Hua HIn Hospitaalissa, pitää tietenkin osata vaikka näyttämällä kertoa onko kipua akillesjänteessä vai pääkopassa....Flunssan oireista puhumattakaan.

    • mielenterveys

      Yläpäässä on jotain pahasti pielessä.

    • holmolaiset

      Kuten useimmilla tänne asioistaan avautuneilla, valitettavasti. Hua Hin palstalla sentään joitakin järjissään olevia näyttää satunnaisesti löytyneen, mutta Pattaya palsta on täysin hölmöläisten hallinnassa.

      • Huahinninasukas

        Pattaya palstalla huutelee muutama sairas. Ei niillä mitään matkailu asiaa ole.
        Välillä yrittää pistää jotain asiaa et vois taas trollailla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      74
      2435
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      37
      2017
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      102
      1256
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      49
      1022
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      94
      937
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      26
      867
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      31
      755
    8. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      748
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      41
      695
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      608
    Aihe