Minulla on ollut puolisen vuotta akvaario, Nyt kolme platya on menehtynyt sairauteen, joa alkaa laihtumisella, ja sitten tulee vitivalkoisia läiskiä takavartaloon, ja myöhemmin kiduksiin. Kala näyttää apaattiselta ja lopuksi pinta aivan kuin syöpyy. Kala pysyttelee paikallaan joko pinnalla suodettimen päällä tai pohjalla.
Viimeviikolla huomasin kirsikkatetroissani "haavaumia" aivan kuin suomuja olisi kadonnut tai turvonnut. Eviin kasvoi vaaleaa höytyvää, ja yhden silmä oli turvoksissa.
Sain ohjeeksi kokeilla bactopuria, mutta se ei tehonnut vaan nyt neljä kirsikkabarbiani on kuollut, ja kaksi saa eutanasian tänään.
Muut kalani, monniset, partamonni ,seeprakalat ja pari platya ovat hyvävointisen oloisia.
Akvaario 100 l
ph 7,5
dh 10
Viimeviikolla huomasin kirsikkatetroissani "haavaumia" aivan kuin suomuja olisi kadonnut tai turvonnut. Eviin kasvoi vaaleaa höytyvää, ja yhden silmä oli turvoksissa.
Sain ohjeeksi kokeilla bactopuria, mutta se ei tehonnut vaan nyt neljä kirsikkabarbiani on kuollut, ja kaksi saa eutanasian tänään.
Muut kalani, monniset, partamonni ,seeprakalat ja pari platya ovat hyvävointisen oloisia.
Akvaario 100 l
ph 7,5
dh 10
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei vaan olisi kalatuberkuloosia?
Voihan tuo olla jonkun loisenkin aiheuttamaa...en tiedä.
Selvyyden saat, kun lähetät tai vielä pari elävää kalaa EELAan. Tutkimus oli muistaakseni jotain 20 euron tienoilla.
Kuulostaapi pilkkutaudilta. Aina kun kalat näyttävät sairailta, niin mene kysymään apua ja neuvoa akvaarioliikkeeseen!!!
PIkkutaudin oireet ovaty apaattiisuus, laihtuminen, vetäytyminen joukosta, eviin ja/tai pystöön tulee vaaleita pilkkuja, pilkkutauti syövyttää evät, ja ihon pinnan ja koko kalakanta kuolee n. viikossa, jos niitä ei lääkitä, kun pilkut saapuvat. äkkiä akvarioliikkeeseen.
Pilkkutauti tai samettitauti olis varmasti kyseessä!!
Tauti on siinä sun akva vedessä, joten varo, ettet sekoita edes pisaraakaan toiseen akvaan, jos sulla sellainen löytyy. Vain pisara sairastunuttta vettä pystyy sairastuttamaan 100% toisen akvan"!!!
Nyt äkkiä akvaliikkeeseen ostamaan lääkettä ja kysymään neuvoja!!
T.minja