Itä-eurooppaan muutto

Slavic

Itä-euroopan maat kiehtoo ja olenkin jo monta vuotta suunitellut muuttavani Itä-eurooppaan. Mihin niistä maista kannattaa muuttaa? Kokemuksia?

1

578

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • virtuaalimuuttajat

      Tuollaisella arpomisella kannattaa unohtaa koko suunnitelma / haave. Sama kun kertosi pitävänsä naisista / miehistä ja kysyisi toisilta kenen kanssa kannattaa avioitua. Uuden potentiaalin asuinmaan valintakin on yksilöllinen ja hyvin subjektiivinen lähtökohdiltaan.

      1) Avaaja ei edes kerro onko hankkinut teoreettista tietoa ko. maista, niiden historiasta, kulttuurista, politiikasta, geopolitiikasta / stabiiliudesta, maan turvallisuudesta, taloudellisesta tilanteesta, opiskelumahdollisuuksista, työllisyydestä, verotuksesta, palkkatasosta vs. elinkustannukset, sosiaaliturvasta jne. jotta omaisi aivan perustiedot _omia_ kantoja ja mielikuviaan hahmottaessaan.

      Ilmeisemin ei, sillä avaajalla ei ole kertoa mitään konkreettista ja linjaavaa _omista_ näkökulmistaan ja kerryttämästään teoreettisesta tiedosta ko. eri maita koskien tyyliin plussaat ja miinukset jne.

      2) Puhumattakaan, että kertosi onko ko. maissa edes matkustellut / oleillut runsaasti luodakseen konkreettisempaa mielikuvaa ko. maista, joka on koko suunnitelman / haaveen toinen etappi heti teoreettisen tiedonhankinnan jälkeen.

      Nuo virtuaaliset etämuutot ovat kaukana konkreettisesta muutosta ja sen seurauksena pitkäjänteisestä toimeentulosta ja arjesta uudessa asuinmaassa.

      Lisäksi kielitaito on kaiken a ja o, eli ei tule edes harkita asettua maahan, jonka kieltä ei ole motivoitunut opiskelemaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      63
      779
    2. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      157
      753
    3. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      25
      750
    4. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      100
      730
    5. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      27
      708
    6. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      667
    7. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      193
      636
    8. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      22
      592
    9. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      61
      572
    10. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      40
      539
    11. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      34
      516
    12. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      460
    13. Tiedätkö ton lähilammen?

      🤔
      Ikävä
      39
      455
    14. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      445
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      9
      429
    16. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      427
    17. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      427
    18. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      70
      423
    19. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      54
      408
    20. On kyllä tosi surullista

      jos kaivattuni (nainen) luulee palstan tyhmien viestien olevan multa. 😔Ei ole mitään syytä, miksi kirjoittaisin sellais
      Ikävä
      68
      397
    Aihe