Laajalaista -asiaa
Eli onko langallinen laajaista parempi kuin mobiililaajakaista?
Eli tässä ihmettelen noita internetyhteyksien terkniikoita ja niiden eroja eri ohjelmien ja tiedonsiirtoprotokollien kanssa.
Tässä kysymyksessä tarkoitan kiinteällä ja/tai langallisella laajakaistalla siis ihan kytkentäjohdoilla varustettua ADLS / ADSL 2 laajakaista, joka on vanhnapuhelinverkon kautta yhteydessä internettiin ja maailmalle.
Langattomalla / mobiililaajakaistalla taas tarkoitan tätä nykyään yhä yleisempää teknistä ratkaisua, jossa tietokone ottaa yhteyden internettiin ns. matkapuhelinverkon kautta.
Tietoturva
Miten on tietoturvan laita, näissä eri ratkaisuissa?
Onko vanha kaapeleilla vedetty yhteys tietoturvallisempi?
Itse ajattelisin että dataa ei ainakaan pääse niin helposti sieppaamaan taikka manipuloimaan.
Tosin on todettava, että asiantunteville tahoille ja tahoille joilla on luvallinen pääsy dataan, on datan tarkkailu molemmissa yhteysratkaisuissa mahdollista.
Toimintavarmuus
Onko yhteyksien toimintavamuudessa eroja?
Ja kuinka varmasta nämä mobiililaajakaistat toimivat erilaisissa sän äärioloissa taikka dataverkon ruuhkatilanteissa?
Hukkaavatko taikka muuttavatko nämä kaksi yhteysratkaisua databitteja eri tavalla taikka, taikka siis onko toinen toista riskialttiimpi?
Palvelimen taikka noden pitäminen
Ajattelin että täytyisi jotain palvelinta taikka nodea perustaa, jotta nettiyhteydelle olis käyttöäkin.
Sopiiko mobiililaajakaista yhtä hyvin liikuttamaan suuria määriä dataa katkeamattomasti kuni perinteinen kaapelillinen ADSL-ratkaisu?
Miten noi VPNnät ja tunneloinnit toimii näilla ratkaisuilla?
Entä onko P2P tekniikoiden toimivudessa eroja?
Tavoitteena olisi saavuttaa todella hyvä toimivuus. Eli nettiin tulisi päästä mahdollisimman suoraan.
Ps. Jos saisi aika pian asiantuntevia vastauksia, niin olisi hyvä.
Pps. Onko noiden mobiililaajakaistojen toimivuudessa tapahtunut kehitystä?
Laajakaista netti mobiili vs. ADSL ?
parappa
1
242
Vastaukset
- KiitänEtukäteen
Täsmälleen nuo samat asiat askarruttaa juuri nyt. Toivottavasti joku asioista tietävä jakaa informaatiota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071768- 1211667
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188998