Muutan ystävän luo asumaan hänen omistamaansa kaksioon. Olen opiskelija eikä minulla ole muita tuloja kuin opintotuki (n.200e/kk). Ystäväni asuu asunnossa myös (eri huoneessa). Ystäväni tulos ovat 3500e/kk. Ystävälläni on iso asuntolaina asunnosta, hän maksaa sitä yksin. Hän antaa minun asua hyvää hyvyyttään samassa asunnossa.
Saanko asumistukea jos en maksa vuokraa? En tule millään toimeen 200e/kk, vaikka en joudu nyt maksamaankaan vuokraa ystävälleni. Olenko silti oikeutettu asumistukeen?
Vastikkeetta asumaan ystävän omistamaan asuntoon?
10
383
Vastaukset
- dsdsfee
Asumistukea saa asumisen kuluihin eli ei ole mitään könttäasumistukisummaa että ota tästä, käytä tai ole käyttämättä asumiseen. Latiakaan ei saa esim asunnottomatkaan asumistukea vaikka osa varmaan korvaa jotain kavereille jos siellä yöpyy, kolikko wessoihin yms..
- Hhhhmmmmm
Kannttaa nostaa opintolaina jos ei opintoraha riitä etkä halua mennä töihinkään opintojen ajaksi.
- nfnfnx
Kannattaa nostaa joo jos edes saa sitä lainaa, hahhah. Ihme kusettajia kaikki nyklyään.
- Eiiiihhhh
Voi ziisus taas mikä kysymys!!! Saanko asumistukea, vaikka en maksa vuokraa!!!!
- fhtht
"Saanko asumistukea jos en maksa vuokraa?"
No toshan toi ihan selvästi lukee. - Eiiiihhh
fhtht kirjoitti:
"Saanko asumistukea jos en maksa vuokraa?"
No toshan toi ihan selvästi lukee.No jos et ymmärrä niin pysy tietämättömyydessäsi.. Ihan sama, jos kysyy saanko palkkaa, jos en käy työssä..
- Pitkällekömenet
Voit saaha palkkaa töissä käydessä sen 9 eur päivä sosiaalitukineen. Jos ei maksaa vuokraa ja asuu jossain saa maksuhäiriömerkinnän minkä jälkeen sitten onkaan paha saadakaan mitään kämppää enää mistään. Kas kun herää tietoisuuteen ketään on paha kusettaa enää mihinkään.
- Lööppis
Pitkällekömenet kirjoitti:
Voit saaha palkkaa töissä käydessä sen 9 eur päivä sosiaalitukineen. Jos ei maksaa vuokraa ja asuu jossain saa maksuhäiriömerkinnän minkä jälkeen sitten onkaan paha saadakaan mitään kämppää enää mistään. Kas kun herää tietoisuuteen ketään on paha kusettaa enää mihinkään.
9 e päivässä työmarkkinatuen lisäksi EI ole PALKKAA, vaan KULUKORVAUSTA!
- asumistuet
Aloittaja tuskin saa asumistukea .Hyvässälykyssä voi käydä asumistukea hakiessa jos on liian lähi omainen että katsotaan että kuuluu samaan talouteen. Ehkä jos on vuokrasopimus ei sukulaisen kautta tuo tuki olisi selviö .Se on nämä tavisten asumistuet hiukka erillaisia kuin noiden poliitikkojen:
https://www.iltalehti.fi/politiikka/201807292201103064_pi.shtml
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/255443-teuvo-hakkarainen-avautuu-saunahuonekohusta-ylleni-heitetty-epaily-en-ole-huijannut - VoiElämäTeitäHömppiä
Asumistuki on 80% asumismenoista joten jos aloittaja maksaa vuokraa 0e/kk niin asumistuki on 0e/kk. Eihän tuo nyt kovinkaan kummoista matikkapäätä vaadi...
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä19711811- 298204
Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.586226Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1715156- 434912
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai474480Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1164393- 1183865
- 813353
- 511887