Vastikkeetta asumaan ystävän omistamaan asuntoon?

OpiskelijaMuuttaa

Muutan ystävän luo asumaan hänen omistamaansa kaksioon. Olen opiskelija eikä minulla ole muita tuloja kuin opintotuki (n.200e/kk). Ystäväni asuu asunnossa myös (eri huoneessa). Ystäväni tulos ovat 3500e/kk. Ystävälläni on iso asuntolaina asunnosta, hän maksaa sitä yksin. Hän antaa minun asua hyvää hyvyyttään samassa asunnossa.

Saanko asumistukea jos en maksa vuokraa? En tule millään toimeen 200e/kk, vaikka en joudu nyt maksamaankaan vuokraa ystävälleni. Olenko silti oikeutettu asumistukeen?

10

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsdsfee

      Asumistukea saa asumisen kuluihin eli ei ole mitään könttäasumistukisummaa että ota tästä, käytä tai ole käyttämättä asumiseen. Latiakaan ei saa esim asunnottomatkaan asumistukea vaikka osa varmaan korvaa jotain kavereille jos siellä yöpyy, kolikko wessoihin yms..

    • Hhhhmmmmm

      Kannttaa nostaa opintolaina jos ei opintoraha riitä etkä halua mennä töihinkään opintojen ajaksi.

    • nfnfnx

      Kannattaa nostaa joo jos edes saa sitä lainaa, hahhah. Ihme kusettajia kaikki nyklyään.

    • Eiiiihhhh

      Voi ziisus taas mikä kysymys!!! Saanko asumistukea, vaikka en maksa vuokraa!!!!

      • fhtht

        "Saanko asumistukea jos en maksa vuokraa?"

        No toshan toi ihan selvästi lukee.


      • Eiiiihhh
        fhtht kirjoitti:

        "Saanko asumistukea jos en maksa vuokraa?"

        No toshan toi ihan selvästi lukee.

        No jos et ymmärrä niin pysy tietämättömyydessäsi.. Ihan sama, jos kysyy saanko palkkaa, jos en käy työssä..


      • Pitkällekömenet

        Voit saaha palkkaa töissä käydessä sen 9 eur päivä sosiaalitukineen. Jos ei maksaa vuokraa ja asuu jossain saa maksuhäiriömerkinnän minkä jälkeen sitten onkaan paha saadakaan mitään kämppää enää mistään. Kas kun herää tietoisuuteen ketään on paha kusettaa enää mihinkään.


      • Lööppis
        Pitkällekömenet kirjoitti:

        Voit saaha palkkaa töissä käydessä sen 9 eur päivä sosiaalitukineen. Jos ei maksaa vuokraa ja asuu jossain saa maksuhäiriömerkinnän minkä jälkeen sitten onkaan paha saadakaan mitään kämppää enää mistään. Kas kun herää tietoisuuteen ketään on paha kusettaa enää mihinkään.

        9 e päivässä työmarkkinatuen lisäksi EI ole PALKKAA, vaan KULUKORVAUSTA!


    • asumistuet
    • VoiElämäTeitäHömppiä

      Asumistuki on 80% asumismenoista joten jos aloittaja maksaa vuokraa 0e/kk niin asumistuki on 0e/kk. Eihän tuo nyt kovinkaan kummoista matikkapäätä vaadi...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      462
      6574
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      186
      3907
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      109
      2521
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      26
      2040
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      137
      1424
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1315
    7. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      68
      1166
    8. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1095
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      77
      1089
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      45
      1028
    Aihe