Miksi käyt / et käy koiranäyttelyissä?

Uteliasssssssssssss

Siinäpä se kysymys olikin.

9

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mätsäripop

      Käyn näyttelyissä saadakseni arvion koiristani, miten hyvin ne vastaa rotumääritelmään ja missä kunnossa ovat, näyttelyssähän pienetkin liikevirheet huomiodaan . Toiseksi se on hauskkaa, myös koirista jtoka ovat ihan tämipöissään kun huomaavat näyttelyvarusteita otettavan esille ja pakkaavatitsensä kuljetuskoreihin niin ettei tahdo bokseja ulos ja autoon saada ennekuin vie koirat ekaksi pihalle!

    • näinmeil

      Arvioittamassa koiran,et miten vastaa rotumääritelmää.Katsomassa ja tutustumassa muihin näyttelyssäkävijöihin, ja rotuihin jotka kiinnostaa.Koira tykkää, kun saa paljon kavereita ja seuraa alueella muista koirista.Mukavia, sosiaalisia koira ihmisten tapahtumia, joissa on hyvä tutustua eri rotuihin.Ja mielenkiintoisiin ihmisiin ja kasvattajiin.

    • Purikuitenkin

      En käy. Vihaan kaikkia (ei se mitään tee) rakkeja.

      • einormaal

        Mut roikut silti koirapalstalla, tosi säälittävääXD


      • Onnormaal
        einormaal kirjoitti:

        Mut roikut silti koirapalstalla, tosi säälittävääXD

        Rakit ovat säälittäviä.


    • uraputkessa

      Inhoan niitä mutta on tietty pakko käydä kun ei business muuten liiku. Ensin käytän narttuja ahkeraan että saadaan sertit ja sitten pidän rahantekokoneena 4-5 vuotta että saan yhdet rekatut yhdet "ylimääräiset" pennut vuodessa. Tavoitteena on tehdä tiliä vähintään 20 k vuodessa, mutta sijoituskoirien avulla se on ollut viime vuodet helposti 30-40 k. Näistä ei voi ääneen puhua missään kun koirapiireissä kateus on niin kovaa. Päivätyössä käyn vaan ettei verottaja ala epäilemään. Helppoa kuin heinänteko.

      • inkkariteiookanootissa

        Oletko vähän yksinkertainen?
        Jos teetät rekattuja pentuja, ja sitten rekkaamattomia.Niin muut koiraharrastajat ja pennunostajat huomaa moisen, kun googlettelevat,et sulla on kennel, ja myyt niitä rekkamattomiakin.Siinä menee maine nopeasti,eikä kukaan osta penikoitasi, lisäksi saat näyttely,ja rekkaamiskieltoa.Et ei kyllä onnistu tuollanen, kyllä monet yrtiittä, ja maine on iäksi mennyt.


    • saluki

      Kävisin näyttelyissä jos koirani ei olisi sokea, näkö meni ykskaks siinä 6kk paikkeilla ja eläinlääkäritkään ei oikein löytänyt syytä että miksi.

    • ja.hilla

      metsästyskoirilla pitää olla näyttelytulos että voi kilpailla kokeissa koiran käyttövalioksi. vain siksi. arvostan enemmän käyttövalion paskaakin kuin muotovaliota.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      151
      6827
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      63
      5963
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4559
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      107
      4519
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      162
      4310
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1690
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      402
      1596
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1399
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      31
      1377
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1161
    Aihe