Vuoden 1982 MM-kisojen alkulohkoista arvottiin samaan jatkolohkoon Argentiina, Brasilia ja Italia. Helsingin Sanomien urheilutoimittaja Timo Järviö (muistaakseni myös kansallisen tason erotuomari) kirjoitti silloin, että surkean Italian tehtäväksi jää kiusanpito.
Niin Italia sitten tekikin. Se voitti sekä Argentiina että Brasilian, ja eteni sitten maailmanmestariksi saakka. Dino Zoff oli voittamassa ainoan maailmanmestaruutensa.
Tällä kertaa orakkeliksi asettui Ari Virtanen. Hän otsikoi perjantaina tähän tapaan:
"Ivan Perisic pelasti uransa alussa perheensä talouden siirtymällä Ranskaan. Sunnuntaina hän tasoittaa tilit Ranskan kanssa."
Finaalissa sitten Perisic osui omalla rangaistusalueellaan pallon kädellään. Minusta näytti siltä, että tilanne ei ollut vahinko. Jos uskoo Hesarin juttuun, Perisic taisi maksaa velkaansa Ranskalle.
Englanti-ottelussa Perisic tasoitti ottelun tilanteeseen 1 - 1. Hän myös syötti Mandzukicin voittomaalin. Finaalissa sitten Mandzukic teki ensin oman maalin, ja Perisic sitten laski Ranskan lopulliselle karkumatkalle.
Jotta Kroatialle ei jäisi niin paha mieli, Ranskan maalivahti antoi sitten Mandzukicille namupassin. Ei sekään syöttö kovin vahingolta vaikuttanut.
Ranskan luokkaa suhteessa Kroatiaan voi kuvata Ulf Sundqvistin taannoisen yhtiön nimellä Way Up. Silti voi ajatella, että finaalin voittaja oli päätetty jollakin tavalla jo kabinetissa. Se ei kuitenkaan kevennä Ranskan maailmanmestaruutta tippaakaan. Vive la France!
Hesarin toimittajan ennustus 13. heinäkuuta
MarcelJeesi
1
128
Vastaukset
- Hula888
En katso enää kisoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360