lääkärit eivät myönnä tätä. Ei kannata käyttää neuroleptejä, suosittelen luontaisia keinoja ettei sydän hakkaa.
depersonalisaatio on mahdollinen vain lääkkeestä, lääke vaikuttaa aivoihin, välittäjäaineisiin, ei ole sivuvaikutuksetonta lääkettä vielä keksitty.
tiedän että on lääkäreitä jotka esittävät olevansa tätä porukkaa ilman lääkettä, mutta se ei pidä oikeasti paikkaansa.
älkää syökö lääkkeitä jos ette kestä vaikutuksia!
depersonalisaatio on mahdollinen vain lääkkeestä, lääke vaikuttaa aivoihin, välittäjäaineisiin, ei ole sivuvaikutuksetonta lääkettä vielä keksitty.
tiedän että on lääkäreitä jotka esittävät olevansa tätä porukkaa ilman lääkettä, mutta se ei pidä oikeasti paikkaansa.
älkää syökö lääkkeitä jos ette kestä vaikutuksia!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Minun tyttäreni joutui lopettamaan risperdalin ja peratsinin saatuaani niistä jatkuvia epätodellisia pöhnäoloja, tyttärellä ei ajatus kulkenut ja hän ei tiennyt miten olla, unenomainen tila jne.
nämä alkoivat lääkkeistä. Ennen niitä tyttärelläni oli paniikkia eli hän sai paniikkikohtauksia kouluissa, hikosi ja sydän hakkasi, luuli kuolevansa.
Lääkkeet eivät auttaneet tähän, ne aihettivat siis lisää tuskaa.
heti kun lopetimme lääkityksen, jäivät epätodelliset pöhnäolot pois tietysti mutta paniikkihäiriö säilyi.
mikä auttaisi?
Itselläni ei ole kokemusta mainituista lääkkeistä, koska vaivani on lähinnä masennus. Mutta uskoisin, että lääkkeen vaihto toiseen ja sitten taas toiseen voisi tuoda jonkinlaisen avun. Itse olen tullut kokeilleeksi ainakin 15 eri masennuslääkettä suurinpiirtein yhtä monen vuoden aikana. jokin toinen lääke saattaa aiheuttaa muunlaisia reaktioita, toivottavasti hyviä, mutta jos ei, niin taas uusi kokeilu. joissakin masennuslääkkeissä ainakin on pidettävä ennen uuden aloittamista jonkinverran taukoa, joitakin voi aloittaa heti. muuta en tähän hätään nyt osaa neuvoa. Tietenkin, jos on kassikaupalla rahaa, niin yksityinen psykiatri voisi tehdä terää!