Olisin ostamassa kyseistä venettä 80hv nelitahti yamahalla, nopeutta tuli vain se 30 solmua 2 hengen kuormalla, lisää pitäisi saada. Toki saa tosta 80sta 110 heppasen ja oikealla potkurilla lisää irti.
Onko kokemuksia kyseisestä veneestä vastaavalla nelitahtikoneella? Paljon siitä voi saada nelitahdilla irti?
Onko kokemuksia kyseisestä veneestä vastaavalla nelitahtikoneella? Paljon siitä voi saada nelitahdilla irti?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Minkälainen potkuri ? Kierrokset huippunopeudella ? Ottamatta kantaa tahtisuuteen, itselläni "sisarmalli" 512 europa, kulkee 39 solmua 2 hengen kuormalla mercury 90 optimaxilla.
19 alumiini, 5000 otti täydessä vauhdissa, onko niissä pohja sama? Meinasin viedä piristettäväksi jos kaupat syntyy. Oli varusteiltaan ja hintatasoltaan tosi hyvä ja muutenkin alle 100 tuntia koneella ja viimisen päälle pidetty.
Mikä ihme hinku porukoilla huippunopeuden metsästykseen? Vedettekö aina kaasu pohjassa? Tuttu oli lähes paniikissa kun hänen veneen kulki solmun hitaammin kuin toisen kaverin samanlainen vene.
Itsellä ns. keskihyttivene. Huiput n. 35 solmua mutta käytännössä ajan matkaa aina nopeudella 22-24 solmua. Muutaman kerran kaudessa kokeilen huippunopeutta hyvin lyhyen aikaa.
No itse olen tottunut että vene menee tarvittaessa sen 40 solmua. Kone nykyisessä veneessä on 115 yamaha 2-tahti. Kulutus pysyy maltillisena matkavauhdissa kun pääset "pintakaasulla" sen mitä muut ajaa kahva alhaalla.
38 solmua tuo on kulkenut 90 hv koneella kaksi päällä tässä vertailussa http://www.batmagasinet.no/bladarkivet/test-tre-bowridere
Kyllä tuon pitäis kulkea ainakin 35 solmua 4T 80 hv koneella.
Kyllähän se varmaan menis oikealla potkurilla.
Jos tuossa on Yamahan vakioalumiini 19", sen pitäisi olla varsin sopiva n. 35 solmun huippunopeuteen. Miksi kierrokset jäävät vain 5000 rpm:ään? Tässä esimerkiksi se vie Buster X:ää 34,4 solmua 5800 rpm kahden hengen kuormalla: https://batberge.no/Portals/0/03Buster/04BusterM/YamahaKjorefakta.pdf
Tuossa Finmaster 570 kulkee 17" potkurilla 32,2 solmua 5800 rpm, mutta se on jo paljon isompi ja raskaampi vene.
Likainen pohja vs hyvin vahattu puhdas pohja tuo yllättävän isoja nopeuseroja. Järvelläkin limainen pohja syö vauhdista useamman solmun pois.
Pohja oli puhdas, vene ostettu nyt sain 33 nopeutta yksin ajellessani. No ohjelnoinnillä lisää hevosia ja parempi potkuri alle.