Rotallani kaljuja kohtia!!!

Valancy

Hei, minulla on kaksi naarasrottaa(molemmat puoli vuotiaita) Toisella havaitsin pari päivää sitten kaksi karvatonta kohtaa kaulan alueella korvan alapuolella. Rotta rapsuttaa paljon itseään, joten ajattelin voisiko sillä olla loisia??? mikä avuksi?

8

2431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voisiko kyseessä olla parturointi eli karvojen nyppiminen? Tässä tapauksessa tietenkin kaveri parturoi, koska rotta tuskin saa omia karvojaan nypittyä korvanseudulta ;)

      Loiset ovat toki yksi vaihtoehto. Tutki rottasi ihoa; näkyykö pieniä mustia pisteitä? Rapsuttaako rottasi itseään muulloinkin kuin peseytyessään?


      http://www.geocities.com/leenanrotat

      • Valancy

        Huomasin juuri toisellanikin rotalla kaljunkohdan(vatsanseutu) Kyseessä voisi olla kapi kenties? kapiin lääkettä ainoastaan eläinlääkäriltä vai onko apteekissa siihe tautiin?


      • Valancy kirjoitti:

        Huomasin juuri toisellanikin rotalla kaljunkohdan(vatsanseutu) Kyseessä voisi olla kapi kenties? kapiin lääkettä ainoastaan eläinlääkäriltä vai onko apteekissa siihe tautiin?

        ...veikkaan edelleen. Sama rotta voi parturoida sekä kaveriaan (paikkakin kuulostaa melko tyypilliseltä) että itseään - meillä parturoi tällä hetkellä yksi uros itseään kyljistä hiukan epämääräisistä kohdista, mutta kyllä se nyppii itseään kun se joutui olemaan hetken aikaa tuossa viime syksynä yksin ja kaljua tuli lisää. Monesti vatsa (ja myös etutassut!) ovat parturoinnin kannalta "näppäriä" kohteita.

        Tarkkaile rottiasi. Jos ne rapsuttavat itseään muulloinkin kuin peseytyessään, on hyvä ottaa yhteys eläinlääkäriin. En ole koskaan nähnyt kapin vaivaamaa rottaa, joten minun on hiukan vaikea sanoa oireista mitään. Kapin hoito edellyttää kyllä eläinlääkärikäyntiä.


        http://www.geocities.com/leenanrotat


    • a v a

      Rex- eli kiharakarvaiset rotat kaljuuntuvat ikääntyessään - kuka enemmän, kuka vähemmän. Eräät rexit alkavat kaljuuntua hyvinkin nuorina, toiset vasta vanhempina. Rexien kaljuuntuminen johtuu geeniperimästä, eikä ilmiötä voi estää. Kaljuuntuminen rexien kohdalla on tietenkin normaalia vain jos kaljuuntuvan rotan iho on terve. Kellanrusehtava "töhnä" urosrottien ihossa ei ole sairauden merkki vaan normaalia eritettä - talia. Jos talia erittyy erityisen runsaasti, voi rotan pestä aika ajoin, muttei kuitenkaan liian usein iho-oireiden/vilustumisen välttämiseksi.

    • PikkuMyy

      Itse havaitsin saman ongelman pari päivää sitten. Kohta huomasin myös kaljujen kohtien sivuilla olevan valkean hilsemäisen jauheen, ja lopulta turkissa vilistävät punaruskeat loiset.. Soitin sitten tänään eläinlääkärille, joka määräsi minulle Ivomec-merkkistä loishäätö lääkettä. Elikkä kannattaa tutkia se turkki. Ne valkeat munat tarttuu karvoihin ja näyttää hilseeltä.

      • ***

        Tein tänää saman löydön ja eikun apteekkiin ostamaan lääkettä... Nyt on kaksi kaveria hoidettu ja kun huomenna pääsee reissusta kotiin pitää hoitaa toiset kaksi. Hoitoon käytin Frontline Vet:iä ja hyvin näytti auttavan.


    • qwertty

      Ei johdu parturoinnista, jos rotta parturoi itseään, se parturoi jaloista...jos rotta on rex laatuinen on kyseessä joko karvanvaihtuminen poikasena tai karvanlähtö vanhan.a

      • Parturointi ei aina rajoitu vain etujalkoihin, vaan rotta voi nyppiä myös esim. vatsaansa, takajalkojaan tai vaikka kaveriaan - pointti on lähinnä, että rotta nyhtää karvaa sieltä mistä ylettyy itse nyppimään. Omistani yksi mötikkä nyhtää selästään kohdista, joihin vaan yltää, silloinkin oudon laikuttaisesti, koska useimmat nyppivät tarkkaa jälkeä ;)


        http://www.geocities.com/leenanrotat


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      93
      2576
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      97
      1552
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1485
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1218
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      966
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      40
      867
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      112
      851
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe