Aiomme veneillä Ahvenanmaan koilisen saariston läpi Jurmosta Vårdön kautta Maarianhaminaan. Varsinkin Jurmon ja Vårdön välinen alue on meille entuudestaan täysin tuntematonta, joten kaipaisimme suosituksia vierailukohteista.
Kaikenlaiset vinkit ja huomioon otettavat asiat ovat tervetulleita. Ruokapaikat ja myös majoitusta tarjoavat kohteet kiinnostavat, koska liikumme hitaalla ja pienehköllä veneellä, jossa on huonot yöpymistilat.
Ahvenanmaan koilisosan vierailukohteet
5
336
Vastaukset
- dfdasfsafdsafd
Kannattaa ottaa huomioon, että Vårdön silta on remontissa ja sitä ei pääse alittamaan. Saariston Satamat FB-ryhmässä on useita esimerkkejä, kun väki on ajellut rakennuttajan virittämiin köysiin ja vaijereihin. Nyt siellä on ilmeisesti kelluvat kyltit kertomassa ajokiellosta.
- pikkupaatti
Kiitos tiedosta. Valitsemme siis ulomman reitin, niin emme joudu siltatyömaalle.
Eikö kellään ole kokemuksia Vårdön itäpuolella olevien saarien palveluista?
- MitaanTietamaton
Brändön Jurmon vierasvenesatamassa on retkeilymaja, joskin meidän jälkipolvi pystytti teltan nurmikolle. Evästä saa myös.
Fiskön kylälaituri tarjoaa oivan välipysähdyspaikan ja kävelymahdollisuuden.
Bärön Glada Laxenissa saa tiettävästi hyvää ruokaa ja hotellihuoneenkin, mutta me ollaan poikettu mieluummin Enklingenin puolella, jossa ihan viihtyisä satama eikä kauppakaan kaukana.
Kumlingen vierasvenesataman vieressä on mökkejä, mutta tuossakin kohtaa ollaa menty Seglingeen, jossa satama ja savukalaa.
Vårdön lähellä ollaan käyty Bomarsundin leirintäalueella, jonka rannassa on vieraslaituri.
Lumparnilta kun poikkeaa pohjoiseen, niin Kastelholmassa on täyden palvelun satama, joskaan en majoitusta lähellä muista nähneeni. Pohjoisempana on vielä Kvarnbo, jossa on hyvä laituri ja uimaranta eikä muuta. Edes kauppaa kylällä.
Maarianhaminan satamista en tiedä, kun ollaan sielläpäin oltu yötä luomuna tai Rödhamnissa, jossa ei majoitusta ole, mutta evästä saa.- MitaanTietamaton
Vårdön itäpuolelta ei tule mitään muuta mieleen kuin, että Kumlinge-Enklingestä Vårdöön on hitaalla pienellä veneellä navakalla tuulella pitkä ja kuoppainen matka. Brändön Jurmosta Enklingeen on hienoa ja rauhallista maisemaa. Linjatauluja ja kummeleita ei varmaan ole huollettu vuosiin, luulisin.
- perhepurjehtija
Joo, Englinen vierasvenesatama on hyvä normaali ihmisille, kauppa lähellä ja ei kukkaro tyhjene.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2304136Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1122611Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382335Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811416Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1121372- 481159
- 761059
- 59933
- 45916
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58911