Ahdetut epäluotettavat Veradot putoaa pois ja jatkossa kuutiot jyrää. Noh, viimeiset 40v musta ankkuri on ansainnut maineensa, mikään ei puolla että Mercury saavuttaisi taaskaan lainkaan japanilaisia (erityisesti Hondaa ja Yamahaa) luotettavuudessa, laadussa ja jälleenmyyntiarvossa.
Kuten arvasitte mulla on pelkkää Hondaa ja Yamahaa, ne ei petä. Aikojen saatossa ja tuttujen kokemusten perusteella musta ankkurikaan ei juuri petä luokattomuudessaan. Tämän tietää valitettavan moni, aina ei Mercurystä meinaa päästä edes eroon.
Kuten arvasitte mulla on pelkkää Hondaa ja Yamahaa, ne ei petä. Aikojen saatossa ja tuttujen kokemusten perusteella musta ankkurikaan ei juuri petä luokattomuudessaan. Tämän tietää valitettavan moni, aina ei Mercurystä meinaa päästä edes eroon.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Musta ankkuri on kyllä hauska nimi. Ei siitä kuitenkaan ihan keskustelua saa aikaiseksi. Kiva jos olet tyytyväinen noihin omiisi, kaikki ei ole.
Minulle kelpaa oikeastaan kaikki nelitahtiset, Evaria en kyllä.toista kertaa huoli. Muissa erot ovat enemmän malli- ja hintakohtaisia kuin merkkikohtaista.
Jos minulle kulkeutuu jonkun kaupan yhteydessä teidän propakanda kone, myyn sen heti halvalla pois,ettei ehdi pakopuoli homehtua ja ajelen kaksitahtisella Evarilla, johon ei ole tarvinnu varaosia tilata.
Mulla on mercury ja honda perämoottorit sekä yamaha moottorikelkka. Kaikki toimivat luotettavasti eikä mikään ole jättänyt koskaan taipaleelle. Kaikki huollettu aina itse ovat 4T ja - 06 - 08 mallia.
Aloitus on ääliön tekemä provo!
Johan Vene/Kippari-lehtikin kirjoitti jokunen kuukausi sitten Mercuryn kestotestissä että noin sata tuntia ajetun koneen pitäisi kestää vielä vuosia - hyvä odotusarvo uudelle koneelle. Koneeseen oli tullut vasta yhden vuoden jälkeen havaittavia mekaanisia jälkiä. Kyseessä oli 115/150hv moottori.
Toimittaja sanoi, että "pitäisi kestää vuosia". Hänhän raaput ja hankautumat nähtyään ei mitenkään ollut vakuuttunut sen kestävyydestä.
Juuri näin. Päämessage kuitenkin kohillaan eli musta ankkuri on musta ankkuri vuosikymmenten jälkeenkin. Ostakaa jos haluatte jänittää merellä tai veneen jälleenmyyntiarvoa.