Keskittämisasetus pitää kumota

Suomalaiset haluavat pitää koko tasavallan asuttuna ja se on myös eteläisen niin sanotun Ruuhka-Suomen asujamiston valtaenemmistön tahto. Tämä yllättäväksikin luonnehdittu tieto ilmenee juuri tänään maanantaina 23. heinäkuuta julkistetusta Taloustutkimuksen tekemästä miepidekyselystä. Mediassa ja mm. televisiossa on laajalti ja jatkuvasti lanseerattu julkisuuteen käsitystä, jonka mukaan Suomessa väki keskittyy suurimpiin kaupunkeihin ja sitä "luontaista kehitystä" pitäisi vielä "edistää". Taloustutkimuksen tulosten raportoinnissa todetaan, että käyty keskustelu on ollut kovin eliittivetoista.

Valitettavasti Suomen vallanpitäjät ja erityisesti parasta aikaa vallassa oleva Juha Sipilän hallitus on omalla toiminnallaan kiihdyttänyt keskittymistä. Otetaanpa tarkasteltavaksi Sote-"uudistus". Sen yhteydessä ollaan kovaa vauhtia ankarilla otteilla viemässä läpi keskittymistä maakuntien sisällä. Kun keskittämisasetus säädettiin, niin esim. Kouvolan erinomaisesti erikoissairaanhoidon palveluja tarjonnutta aluesairaalaa ryhdyttiin ajamaan alas ja nyt Kymenlaakson erikoissairaanhoidon palvelut on jo keskitetty Kotkaan maakunnan äärimmäiseen lounaisnurkkaukseen 50 kilometrin päähän entisestä aluesairaalasta. Kouvolassa on 85.000 asukasta. Keskittämisasetus on aiheuttanut myös Meri-Lapin (Länsi-Pohjan) tilanteen, jota meidän pääministerimme kutsuu porsaanreiäksi!

Sipilän hallituksen täytyy peruuttaa keskittämisasetus ja palauttaa arvoonsa erikoisterveydenhoidon taso paikallisten terveyskeskusten ja keskussairaaloitten välissä!

4

265

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keskustanunelmamaa

      Tämä on selkeästi hallituksen tavoitteena ajaa joustavasti toimivat, nopean palvelun aluesairaalat alas. Palvelun taso ja saavutettavuus hallituksen mukaan on saatava pikinmiten HUS:n tasolle. Riihimäen seudulla tähän on lähes päästy. Ne keillä on varaa käyttää yksityistä jotta pääsee hoitoon. Karmeaa hyvointiyhteiskunnan alasajoa. Kuntalaiset ovat kuitenkin itse rakentaneet ja ennenkaikkea maksaneet nämä palvelut itselleen jotka nyt Sote-säästöjen vuoksi ajetaan alas. Kiitos Keskusta näistä ponnisteluista tämän palvelutason heikennyksen läpi ajamiseksi. Kiitos myös Taksiliikenteen-uudistuksesta. Nyt on Kela-taksin saanti tasaisen vaikeaa jollei mahdotonta.

      • Työnnatte.vääräätietoa

        Nyt on Kela-taksin saanti tasaisen vaikeaa jollei mahdotonta. "

        Tuo ei pidä paikkaansa alkuunkaan, kaikki saa kyydin.
        Oli jo aika purkaa kauhea byrokratia taksiliikenteessä.
        Samoin puretaan VR :ää jo tänävuonna paikallisliikennettä yksityistetään..moni kysyy että miksi, kun entinenkin pelaa. -ei se pelaa, nyt saadaan ihmisten tarpeisiin paremmat yhteydet lyhyillä väleillä, ei se yksi tai kaksi vuoroa vain, vaan sopeutettu tarpeisiin, jonka yksityiset hoitaa. Kaamea Ay-liike saatu siitä pois lakkoineen.

        Sote ja maakunta uudistus poistaa päällekkäisyyksiä, päästään paremmin hoitoon ja mitä nyt tarvitankaan. Länsilappi teki omat päätöksensä Kemissä vasemmisto enemmistö valtuustossa,
        ja teki mitä tekikaään. Vaikka Li Andersson sanoi, että kepu enemmistö teki päätöksen, se ei pidä paikkaansa. Tekin jäsenet palstalla olette tämän tiedon varassa, sitä yritätte kaupitella edelleen.
        http://www.kemi.fi/paatoksenteko/toimielimet/kaupunginvaltuusto/
        Kemissä kaikkiaan kaupunginvaltuustossa : 43
        Vasureita 15
        SDP 13

        Kepu 7
        Kokoomus 5
        Persut 2
        Vihreät 1


      • W.Leiriniekka
        Työnnatte.vääräätietoa kirjoitti:

        Nyt on Kela-taksin saanti tasaisen vaikeaa jollei mahdotonta. "

        Tuo ei pidä paikkaansa alkuunkaan, kaikki saa kyydin.
        Oli jo aika purkaa kauhea byrokratia taksiliikenteessä.
        Samoin puretaan VR :ää jo tänävuonna paikallisliikennettä yksityistetään..moni kysyy että miksi, kun entinenkin pelaa. -ei se pelaa, nyt saadaan ihmisten tarpeisiin paremmat yhteydet lyhyillä väleillä, ei se yksi tai kaksi vuoroa vain, vaan sopeutettu tarpeisiin, jonka yksityiset hoitaa. Kaamea Ay-liike saatu siitä pois lakkoineen.

        Sote ja maakunta uudistus poistaa päällekkäisyyksiä, päästään paremmin hoitoon ja mitä nyt tarvitankaan. Länsilappi teki omat päätöksensä Kemissä vasemmisto enemmistö valtuustossa,
        ja teki mitä tekikaään. Vaikka Li Andersson sanoi, että kepu enemmistö teki päätöksen, se ei pidä paikkaansa. Tekin jäsenet palstalla olette tämän tiedon varassa, sitä yritätte kaupitella edelleen.
        http://www.kemi.fi/paatoksenteko/toimielimet/kaupunginvaltuusto/
        Kemissä kaikkiaan kaupunginvaltuustossa : 43
        Vasureita 15
        SDP 13

        Kepu 7
        Kokoomus 5
        Persut 2
        Vihreät 1

        Länsi-Pohjan sairaanhoitopiirin alueella (Kemi, Tornio, Keminmaa, Simo, Tervola, Ylitornio) on kaikkiaan noin 62.500 asukasta. Tornion väestömäärä on 22.100 ja Kemin 21.600 asukasta. Tuossa jo sinä "Työnnätte.vääräätietoa"-kirjoittaja toteat aivan oikein Kemin kaupunginvaltuuston poliittiset voimasuhteet. Miksi olet jättänyt pois alueen muitten kuntien tiedot?

        Torniossa on sama määrä valtuutettuja kuin Kemissä eli 43 valtuutettua ja jakautuma on seuraava: Keskusta 22 eli niukka enemmistö, Vasemmistoliitto 7, Sdp 6, Kok. 3, Ps. 3 (vaalien 2017 tuloksena) sekä Vihreät 1 valuutettu ynnä muut 1 valtuutettu. Keminmaan valtuuston 31 valtuutettua jakaantuvat seuraavasti: Kesk. 13, Vas. 7, Muut 7, Sdp 2, Kok. 1 ja Ps. 1 valtuutettu. Simon 17-jäsenisessä valtuustossa Keskustalla on enemmistö eli 9 valtuutettua ja toiseksi suurin ryhmä on Vasemmistoliiton 4 valtuutettua. Tervolasssa on niin ikään 17 valtuuston jäsentä, joista Keskustalla enemmistö eli 10 valtuutettua ja toinen suuri ryhmä on Vasemmistoliiton 6 valtuutettua.


    • Suomikuntoon

      "Tuo ei pidä paikkaansa alkuunkaan, kaikki saa kyydin."
      Totta ! Kaikki saa kyydin kun naapuri käy viemässä. Muutoin pitää soitella tuntitolkulla. Ennen riitti yksi soitto. Jos tämä on hyvä asia niin siilloin se on niin päätetty että se on hyvä !


      "Samoin puretaan VR :ää jo tänävuonna paikallisliikennettä yksityistetään."
      Joko on sovitte kenenlle VR menee kun se pilkotaan? Sekin on jo varmaan sovittu.

      " Kaamea Ay-liike saatu siitä pois lakkoineen."

      Nämä henkilöt kuitenkin maksaa tuloistaan verot suomeen. Onko sekin huono juttu? (En kuulu ammattiliitoon, olen yrittäjä ja tiedän mistä puhun. Työvoiman palkkaaminen on todella kallista. Valtio voisi sitä helpottaa tuntuvammin.) Nykypävänä kilpailutus vie järjestään työt ulkomaille. Kuluttajan mielestä mikään Suomessa ei saisi maksaa mitään. Tuotteilla ja palveluilla jos ne teetetään suomalaisilla on kuitenkin hintansa ja valtio saa verotulonsa.. Ostetaan vaan kaikki Kiinasta ja ollaan onnellisia.

      Ammatti koulutus on viety aivan kuralle noiden 500 me säästöjen vuoksi. Näistä itseopiskelijoista ei ole mihinkään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      83
      1129
    2. Mikä minussa sitten

      Kiihottaa enemmän kuin muissa?
      Ikävä
      73
      942
    3. Jasmin Vähäkangas paljastelee

      Eilinen päivä on heillä kulunut biitsillä niin silloin tuo äiti ihminen on intoutunut paljastelemaan kunnolla. Laittanut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      810
    4. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      57
      680
    5. Miehet lähtevät itse pois deittailumarkkinoilta

      Ovat saaneet tarpeekseen naisista. Tyypillisin poistuja on: Koulutettu, työssäkäyvä, etsii pitkäaikaista parisuhdetta.
      Sinkut
      180
      613
    6. Taidan lähettää kaveripyynnön

      Sulle nainen. Otan vaan rohkaisuryypyn ensin.
      Ikävä
      43
      605
    7. Kangaskylän alkoholi-hurjastelijat

      Oppi olkoon että autollessa etanoli kuuluu pääasiassa 95 E10 polttoaineseen, siihenkin vain enimmillään 10% vahvuisena t
      Hyrynsalmi
      4
      596
    8. Ei mulle kelpaa kukaan muu...

      Kuin "hän"
      Ikävä
      30
      592
    9. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      140
      589
    10. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      565
    Aihe