Etsin Helsinki/Espoo/Vantaa alueelta terveyskeskuslääkäriä joka suostuu mittaamaan ferritiinin ja joka määrää rautainfuusion alhaiseen ferritiinin (minulla 9) . Olisin kovasti kiitollinen ettei tarvitsisi mennä yksityiselle 😏
Lääkäri joka ymmärtää ferritiinin tärkeyden
Marijii
124737
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Voit mennä mille lääkärille vain. Lääkäri määrää vaivasi perusteella tutkimukset ja hoidon, jos on tarpeen. Ei näistä tarvitse potilaan huolehtia.
Ferritiini on vaan semmonen että kaikki lääkärit ei usko että varastoraudalla (ferritiinilla) on mitään merkitystä mihinkään kunhan hb on ok. Haluaisin löytää semmoisen joka on perehtynyt aiheeseen.
Kyllä on nimimerkki Ntön pihalla. Ei taida edes tietää mikä on ferritiini. Tai sitten on lääkäri, joka siis myöskään ei tiedä, mikä on ferritiini.
Voi aikoja, voi tapoja! Voi lääkäreiden osaamattomuutta!
Aloittajalle, toivottavati löydät osaavan lääkärin. Vaikea on terveyskeskuksesta löytää. Yksityisiä hyviä sisätautilääkäreitä ja hematologeja on, mutta tietysti maksaa.
Julkisella puolella käypähoitosuosituksen mukaan ei matalalle ferritiinille tehdä mitään jos hemoglobiini on hyvä. Ferritiinin viitearvot ovat ehdottomasti liian pienet Suomessa 10-150, koska kun ferritiini on 30 ovat rautavarastot jo lopussa ja uupumus voimakasta. Tälle pitäis tehdä jotain!
Netistä löytyy satoja kirjoituksia siitä kuinka matalaa ferritiiniä ei huomioida vaikka pitäisi.
Minullakin ferritiini meni juuri alle viitearvon ja olen pohjattoman väsynyt. Rautatabletit ei sovi vatsalleni. Lääkärit ei halua antaa rautaa suoneen. Ihan väärin tämä. Tähän pitää saada muutos pian!
Minulla ferritiini edelleen alle 30 usean kuukauden rautakuurin jälkeen.
Hemoglobiini vain nousee, nyt jo viitteiden ylärajalla. Hemoglobiini ei alunperinkään ollut matala.
Uskaltaakohan rautaa enää syödä?
Minulla HB hyvä mutta ferritiini jatkuvasti alle 30, parhaillaan alle 15 ja rautainfuusiota pihdataan ja annetaan vasta kun on puolikuollut. Onko oikein että joutuu puolikuolleena käymään töissä? Ei tässä mitään jaksa tehdä.
Netissä pidetään meteliä tuosta ferritiinistä, mutta kun se on vain yksi raudan mittareista, joita on monia.
Nähtävästi kukaan ei tähänkään sitten tiedä vastausta, että jos hemoglobiini vain nousee, voiko rautalisää huoletta syödä ferritiinin nostamiseksi?
Onko kyseessä jokin häiriö elimisitössä jos ei ferritiiniarvo nouse
vaikka HB nousee ?
Ehkä asia ei ole niin simppeli kuin luullaan.
Itselläni on ollut ferritiini 800, HB oli 140.
Oli sairaus elimistössä.
Ferritiiniarvo kohoaa, jos elimistössä on tulehdustila.
Ferritiinimittauksen yhteydesä pitäisi ottaa myös crp.
Mulla hemppa ollut aina hyvä mutta ferri alhainen. En tiedä mistä johtuu. Söin rautaakin mutta hemppa vain nousi ei ferri. Mitähän ihmettää...?
Ferritiini voi olla alhainen, vaikka Hb normaali. Ja myös päinvastoin. Itselläni se on juuri päinvastoin, eli ferritiini on normaali, mutta Hb alarajalla tai joskus allekin.
Siispä, ferritiiniarvo ei ole mikään tarkka mittari mistään. Siihen ei omasta mielestäni kannata tukeutua tai luottaa.
Muut oireet ja tutkimukset kertovat, mistä on kysymys. Toivottavasti löydät tarvitsemasi avun.