Kanille uusi kaveri ja totutus

mietteliäs96

Vinkkejä vailla olisin :) Elikkäs tilanne on tämä--> 3pv sitten menetin uros kanini kastraatiossa:( Naaras jäi yksin ja sille olisi nyt kani kaveri varattuna. Tuleva kani on uros poikanen. Mietinkin miten totutus onnistuu kun ei ole puolueetonta aluetta vaan kaikki on naaraan reviiriä nyt ennen poikasen tuloa. Kannaattaako mun tehdä niin että en päästä naarasta ennen uroksen tuloa esm. Olohuoneeseen ja siitä tulisi sitten uroksen reviiriä "omaa tilaa" . Kiitoksia jos viitsitte vastata :)!

3

440

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jänö_

      Totuta puput alueella joka ei ole kummankaan reviiriä ja paikka on molemmille uusi ja vieras. Sillon mahdollisesti puput voivat ottaa "turvaa" toisistaan ja sama temppu tepsii myös jos laitat kanit samaan kuljetuskoppiin, jolloin kanit turvautuvat lajitoveriin. Kastroithan uroskanin ennen kuin päästät naaraan lähelle? Lisäksi kanin on toivuttava leikkauksesta eli ennen sitä älä yritäkään totuttaa pupuja toisiinsa.

      Ennen kuitenkaan kun päästät pupuja täysin samaan tilaan pidä kanien välissä verkkoa jolloin ne eivät pääse kosketuksiin toisiinsa tappelun varalta, mutta pystyvät kuitenkin nuuhkimaan ja tutustumaan toisiinsa. Näin puput välttyvät liialta tressiltä ja niillä on omat "reviirit" minne toiselle ei ole asiaa. Älä kuitenkaan pidä kaneja näin ympäri vuorokauden vaan molemmilla on kuitenkin oltava paikka missä voi olla yksin ja rauhassa. Kerran päivässä noin tunnin ajan on aluksi hyvä pitää kaneja tilassa, missä on verkko välissä. Pikkuhiljaa voit pidentää aikaa ja kun puput ovat jo pidemmän aikaa saaneet tutustua toisiinsa ja eivät näytä uhkaavan toisiaan voit pitää niitä samassa tilassa ilman väliverkkoa, mutta TÄYSIN valvotusti. Jos ne näyttävät tappelevan erota ne heti ja estä niiden pääsy toistensa luokse.

      Jatka kokeiluja pienissä määrin ja lisää aikaa pikkuhiljaa jos näet kaksikon tulevan toimeen. Huomaa että totuttamis projektissa voi mennä jopa vuosi ennenkuin uskaltaa pitää pupuja ilman valvontaa tietäen ettei ne ala tappelemaan tai alistamaan toisiaan. Muista että kanit ovat yksilöitä ja jotkut eivät vain tule keskenään toimeen vaikka kuinka yrittäisi. Älä siis pakota pupuja toistensa seuraan vaan kaiken on tapahduttava niiden ehdoilla. Nämäkään neuvot eivät ole pomminvarmoja ja varsinkaan kun kyseessä on toisilleen tuntemattomat uros ja naaras kanit totuttaminen vie paljon aikaa ja se vaatii kärsivällisyyttä. Totuttaminen on aina kanillekin tressaava tilanne ja pupuillekin on tärkeä pitää välipäiviä ja tarpeeksi yksinoloa.

      • ranskis96

        Joskus olen päästänyt nuorempana olen päästänyt uroksen tutustumaan heti vapaasti joka paikkaan ja toiseen kaniin. Hyvin on mennyt ja kanit tulleet heti toimeen. Nyt kuitenkin ajattelin pitää kaneja erillään uroksen sukukypsyyteen asti. Tarkoituksena on siis aloittaa kanien kasvatus näillä kaneilla.


    • Lyhytneuvo

      Saisinko lyhennettynä. Nukahdin kesken.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      841
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      84
      786
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      696
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      2
      654
    5. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      1
      564
    6. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      56
      541
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      184
      529
    8. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      70
      523
    9. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      24
      486
    10. Meinasin tukehtua juomaan :D

      ihan jäätävä maha sulla 🤣🤣🤣 m-n ihmekö kun oot sinkku
      Ikävä
      58
      480
    Aihe