Venäjä uhkailee taas

Täällä kertaa länttä uhkailee Venäjän puolustusministeri Sergei Shoigu:

"Korostan, että läntisten kollegojemme ottamat askeleet johtavat olemassaolevan turvallisuusjärjestelmän tuhoon, kylvävät lisää epäluottamusta ja pakottavat meidät vastatoimiin."

https://yle.fi/uutiset/3-10321183

Kuka kertoisi venäläisille, että uhkailu ei ole kaunista ja että ystävällisten suhteiden kehittämisellä ja yhteistyöllä naapurimaiden kanssa hekin pääsisivät paljon helpommin tavoitteisiinsa.

6

199

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äitykkä

      Meinaatko että Venäjältä käsin Suomen päättäjiä uhkaillaan,etteivät vaan liitä Suomea Natoon!

    • äitykkä

      Minkähän takia Niinistö menee elokuussa vierailulle Venäjälle,sitä voi vain arvailla!!

    • Shoigu on Venäjän johtajista kaikkein haukkamaisin. Hänen lausunnossaan ei siis ole mitään uutta.

      Shoigu voisi miettiä syitä ja seurauksia uudelleen. Venäjä on vuoden 2016 jälkeen perustanut uusia sotilasyksiköitä läntiselle rajalleen ja asejärjestelmiä on pävitetty. Nyt hän on kovasti hämmästynyt, kun Suomi ja Ruotsi lähentyvät Natoa.

      Mitään uutta ei ole myöskään siinä, että Venäjä uhkaisee vastatoimilla. Mitä nämä toimet olisivat konkreettisesti? Ei yhtään mitään.

    • taaskuseen

      Kertoo totuuden. Pitäis nyt jo Natokiimatollojen ripuloida. Kuka meitä auttaa, jos toteuttaa uhkauksen! Isopoika Trump ei korvaansa letkauta!

      • Sullenauretaan

        No sinä ripuloit jos silloin, kun Venäjästä kertoo Suoli24:ssä ikäviä tosiasioita, rääpäle. Kielesi on syvällä Putinin botox-perseessä.


      • KerropaVaihtoehto

        Jos Suomea ei kukaan auta Venäjän toteuttaessaan uhkauksen, niin mitä sitten mielestäsi pitäisi tehdä, jos liittoutuminen on muka pahasta?
        Luopua puolustautumisesta ja jättäytyä venäläisten armoille?

        Ei, Suomi puolustautuisi taas kerra yksin kuten syksyllä 1939. Ja vaikka tiedossa on, ettei se yksin onnistuisi pitkään. Aivan kuten syksyllä 1939, kun Neuvostoliitto hyökkäsi.
        Millä tavalla sinusta tämä yksin puolustautuminen epätoivoisesti täysin ylivoimaista hyökkääjää vastaan on parempi kuin pyrkiä turvaamaan olemassaolonsa liittoutumalla Natoon.

        Venäjä on itse sanonut, ettei se hyökkää natomaahan. Vai eikö edes tähän Venäjän lupaukseen voi luottaa?
        Kuten aikanaan ei voinut Neuvostoliittoonkaan, jonka kanssa Suomella oli hyökkäämättömyyssopimus voimassa, kun Neuvostoliitto hyökkäsi.
        Olen kuitenkin luottavaisempi Venäjään kuin Neuvostoliittoon nimenomaan tämän asian osalta ja siihen on ihan järkiperusteet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti

      https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak
      Maailman menoa
      244
      3534
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      178
      1751
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      143
      1492
    4. Mies, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, naisesta?
      Ikävä
      119
      1148
    5. Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen

      800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja
      Sinkut
      131
      974
    6. 70
      960
    7. Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?

      https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt
      Maailman menoa
      382
      831
    8. Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?

      Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero
      Kotimaiset julkkisjuorut
      165
      704
    9. Kuka hukkui

      Kuka hukkui eilen kätkytniementiellä?
      Pyhäjärvi
      9
      691
    10. Aloitan kiertotalouden

      Aloitin tänään kiertotalouden, ei mulla nyt oikeastaan muuta MOI
      Lieksa
      45
      676
    Aihe