Täällä kertaa länttä uhkailee Venäjän puolustusministeri Sergei Shoigu:
"Korostan, että läntisten kollegojemme ottamat askeleet johtavat olemassaolevan turvallisuusjärjestelmän tuhoon, kylvävät lisää epäluottamusta ja pakottavat meidät vastatoimiin."
https://yle.fi/uutiset/3-10321183
Kuka kertoisi venäläisille, että uhkailu ei ole kaunista ja että ystävällisten suhteiden kehittämisellä ja yhteistyöllä naapurimaiden kanssa hekin pääsisivät paljon helpommin tavoitteisiinsa.
Venäjä uhkailee taas
6
173
Vastaukset
- äitykkä
Meinaatko että Venäjältä käsin Suomen päättäjiä uhkaillaan,etteivät vaan liitä Suomea Natoon!
- äitykkä
Minkähän takia Niinistö menee elokuussa vierailulle Venäjälle,sitä voi vain arvailla!!
Shoigu on Venäjän johtajista kaikkein haukkamaisin. Hänen lausunnossaan ei siis ole mitään uutta.
Shoigu voisi miettiä syitä ja seurauksia uudelleen. Venäjä on vuoden 2016 jälkeen perustanut uusia sotilasyksiköitä läntiselle rajalleen ja asejärjestelmiä on pävitetty. Nyt hän on kovasti hämmästynyt, kun Suomi ja Ruotsi lähentyvät Natoa.
Mitään uutta ei ole myöskään siinä, että Venäjä uhkaisee vastatoimilla. Mitä nämä toimet olisivat konkreettisesti? Ei yhtään mitään.- taaskuseen
Kertoo totuuden. Pitäis nyt jo Natokiimatollojen ripuloida. Kuka meitä auttaa, jos toteuttaa uhkauksen! Isopoika Trump ei korvaansa letkauta!
- Sullenauretaan
No sinä ripuloit jos silloin, kun Venäjästä kertoo Suoli24:ssä ikäviä tosiasioita, rääpäle. Kielesi on syvällä Putinin botox-perseessä.
- KerropaVaihtoehto
Jos Suomea ei kukaan auta Venäjän toteuttaessaan uhkauksen, niin mitä sitten mielestäsi pitäisi tehdä, jos liittoutuminen on muka pahasta?
Luopua puolustautumisesta ja jättäytyä venäläisten armoille?
Ei, Suomi puolustautuisi taas kerra yksin kuten syksyllä 1939. Ja vaikka tiedossa on, ettei se yksin onnistuisi pitkään. Aivan kuten syksyllä 1939, kun Neuvostoliitto hyökkäsi.
Millä tavalla sinusta tämä yksin puolustautuminen epätoivoisesti täysin ylivoimaista hyökkääjää vastaan on parempi kuin pyrkiä turvaamaan olemassaolonsa liittoutumalla Natoon.
Venäjä on itse sanonut, ettei se hyökkää natomaahan. Vai eikö edes tähän Venäjän lupaukseen voi luottaa?
Kuten aikanaan ei voinut Neuvostoliittoonkaan, jonka kanssa Suomella oli hyökkäämättömyyssopimus voimassa, kun Neuvostoliitto hyökkäsi.
Olen kuitenkin luottavaisempi Venäjään kuin Neuvostoliittoon nimenomaan tämän asian osalta ja siihen on ihan järkiperusteet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847142Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845328Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410