Lehtomäki siteerasi valtiomiesten sanoja kehoittaessaan pyhäjärvisten tyytymään olemassa olevaan kaupungin hallintoon ja virkamiehiin.
Senaattorille muistutan myös --
Paasikiven sanoin: " Muutos alkaa tosiasiat tunnustamalla".
Siinäpä se !!
Senaattorille muistutan myös --
Paasikiven sanoin: " Muutos alkaa tosiasiat tunnustamalla".
Siinäpä se !!
Vastaukset 55
Vanhimmat
Ei ainakaan näihin nykyisiin. Stop!
kalevi parka istui kaupungintarkastuslautakunnassa päästämässä läpi tarkastuksen hevosen kokoisia ja kalliin ravihevosen mittaluokkaa olevia mokia hallinnossa. että eipä hänen huomautuksistaan "virheiden ja valittajien " suntaan ole kakkareen vertaa pohjaa! ei hänen tasoisensa kokenut mitään näkijästä ole "hallinnon hyväksymiseen neuvonantajana" mistään kotoisin, ei se kieroilu kauas pois mene, mittaamatonta mätää tuottamasta, ellei juuri pitkäaikaisimmat kierot lähde hallinnosta lopullisesti.
kirjoitat "kalevi parka". Vaihda r:n tilalle s-kirjain, niin on todenperäisempi.
no joo..ei väliä muutenkaan, ässä tai ärrä, nolo parasta ennen- rikkeiden selittäjä, sitä hän on parhain . ja mikäs on ollessa, rahaa ja omaisuutta on, ei tarvitse yhteiskunnan päätöksiä mittailla muulla tavoin kuin kehumalla kupruille, eikä päätöksiä muutoin seuloa, kuin että veroprosentti on kohdillaan omaan tarpeeseen. muusta toiminnasta saati muiden elannosta, ei ole niin väliä. talostellahan saa nykyinen ei virkaa-johtaja isojen körmyjen tahdissa, tulosta ei tarvii tulla.on se mahtavaa omistaa hänenlaisiaan luottomiehiä ystävänä.
Onko tämä se Galevi joka ei ole rasittanna selkää työnteolla?
Se on Kallevi,Kallevi!
Kalevi pani valittajien syyksi virkamiesten ja lääkärien saannin PyhäjärvelleKalevi hyvä ,eikö demokratiaan kuulu virheistä kertominen?? Lisäksi "Olemme saaneet kaupunginjohtoon aktiivisen kehittäjän eikö meillä kuntalaisilla olisi jo aika antaa täysi tuki ja työskentelyrauha........"Annettiinko Titalle Työskentelyrauha? Eikö juuri keskustapuolue vienyt silloin Pyhäjärven maineen? " Luottamushenkilöiden tulisi aina pystyä toimimaan tehtävässään Pyhäjärven kaupungin edun mukaisesti"Miksi sitten kaupunki pantiin maksamaan kulut (1,3milj.euroa)Titan erottamisesta aiheutuneet kulut??Ja kun lehtitietojen mukaan eräs toimi tahallisesti aiheuttaen Titalle ja kaupungille merkittävää taloudellista vahinkoa Laki sanoo"vahingonkorvaus laissa säädetään nimenomaisesti,että jos vahinko on aiheutettu TAHALLISESTI on täysi korvaus tuomittava"
Te valitatjat olette helvetin tyhmiä. Ette tajua aiheuttamaane vahinkoa. Sosiopaatti maksoi maltaita. Silläkin summalla olisi maksanut lääkärin pitkäksi aikaa.
Ei ihme, että typerimmältä on jäänyt keskikoulu suorittamatta.
oletko saanut itse kohdetta sormeilla vai ihan hiessä käpälöidä, kun noin paatoksellista vastausta solvaat ulos? kysymys sinulle nimimerkki
-----
" osatteko.hävetä
25.7.2018 15:40
Te valitatjat olette helvetin tyhmiä. Ette tajua aiheuttamaane vahinkoa. Sosiopaatti maksoi maltaita. Silläkin summalla olisi maksanut lääkärin pitkäksi aikaa.
Ei ihme, että typerimmältä on jäänyt keskikoulu suorittamatta. "
------
Kirjoitusvirheistä päätellen (kuten teet muiden kirjoittajien tekstien perusteella) et ole selvinnyt äidinkielen kokeista koskaan, olet ne läpäissyt säälistä sekä vanhempiesi poliittisen vaikutusvallan pelossa opettajalta saamilla arvosanoilla.
Valkolakkisi on keltainen, johtunee siitä että hikoilet kusta päästäsi, henkevyytesi tason havaitsee katsomalla sinua silmiin; kallistaessasi päätäsi, silmän väri vaihtuu keltaisen kusen värin ja kaunanvihreän välillä...Suoraan silmiin katsoessasi olet kuin tyhjä tynnyri.
Vaan sinähän olet viisas epeli. Lakin värillä ei näytä olevan väliä, eikä sillä ole tänäpäivänä mitään merkitystä. Viisaasti ajattelevia ihmisiä löytyy, ilman narsistisia höpinöitä. Tuo jonkun Lehtomäen krjoitus, mitä se tarkoitti? Mihin silä pyrittiin. En jaksanut lukea. Reagoin tässä vain siksi, että totean' "mennyt aika ei palaa." Googlasin ja totesin, että kepuhan se tuo teidän "patruunanne" onkin. Siinä selitys!
Käräjäoikeus tuomitsi virkarikoksesta.
Kalevin mielestä vahinko on vähäinen. Heippa, hei ja äly älä jätä.
Lääkäripula? Ihmekkös tuo, kun lääkärit ovat sotkeutuneet poliitiikkaan, virkalääkärit ovat kompuroineet keskustan härkäsonnien aaseina käräjille saakka. Itseppä maltaita maksoivat, näin siinä tuppaa käymään, kun lähtee "kepuvasuridemari"-herrojen ja rouvien mukana marjaan.
Ei ole siis valittajien syytä lääkärivaje,päinvastoin. Viisaampi näkee sumutuksen läpi, keplottelijat häärivät kulisseissa lääkärikokelaita virosta.
Hyvä ja ajankohtainen kirjoitus Lehtomäeltä! Uskoisin että valtaosa Pyhäkkäsitä seisoo kirjoituksen takana! Nyt ei ole valitusten aika, ei varsinkaan täysin turhien!
Mitä tuo jutu tarkoitaa, mine ei ummarra sita. Ei toita, ei raha ruoka. Mine ei saa laakari. Täälä vaa vanha-ukko, valkopaita paala. Joku tutto luuku takana leiki hoitaa, ei ummara mitaa. Mina luulla olla asua kehituskulassa. EI apu sairaille.
joka on vähänkin seurannut pyhäjärven päätöksenteko kulttuuria, tuo senaattorin kirjoitus on täyttä paskaa. Valtaosa kuntalaisista sen tietää,
Lehtomäki tietää itsekkin , kertoi valtuustossa kuinka johtaja kärsii luottamuspulasta.
Asko Kauranen yritti oikaista, että kysymys ei ole luottamuspulasta. Olin paikalla.
VAI PELASTI KÄRÄJILLÄ KÄVIJÄT pj.n itsenäisyyden. Tuottamalla veronmaksajille/kaupungille huomattavaa taloudellista vahinkoa
http://www.pyhajarvensanomat.fi/sivut/kesahelle-ajatuksia
hhe hee heh vai " Hyvä ja ajankohtainen kirjoitus Lehtomäeltä! Uskoisin että valtaosa Pyhäkkäsitä seisoo kirjoituksen takana! Nyt ei ole valitusten aika, ei varsinkaan täysin turhien!"
Uskot asiaan, minä en, pyhäjärvisenä näen v.itutuksen vain kohonneen yli hellerajan, kehtaakin sanoa lehden palstoilla, että sakot olivat kunniaksi. noin kuvaannollisesti.
Valitan, en pidä asian saamien negatiivisten kaikujen olleen pyhäjärvisten,, enkä Pyhäjärven edun mukaisia.
Palasin hetki sitten Pyhäjärvelle ja kauhukseni totesin, että täällä ei ole lääkäreitä. Tämä on takuuvarmasti kepun pelkkää poliittista pelleilyä. Sekin ainoa lääkäri joka vilahtaa, on niin ylityöllistetty, että virheitä sattuu. Omalle kohdalle sattui tällainen. Oma henkikulta ei ole enää niin tärkeä, joten ei asiasta enempää. Tilanne ei ole lääkäreiden aiheuttama, vaan todella poliittista pelleilyä, tavallisia kansalaisia kohtaan.
Kun muuta mahdollisuutta ei ollut...
pöytäkirja, osa 1
15.12.2013 19:47
Khall 18.2.2013, §106 (irtisanoutuminen / kaupunginjohtaja Tita Rinnevaara):
"Esittelijänä tässä pykälässä toimii kaupunginhallituksen puheen johtaja Jukka Tikanmäki ja pöytäkirjanpitäjäksi valittiin kaupunginhallituksen jäsen Kauko Tikkanen.
Tyyne Tuikka ja Jorma Leskinen jättivät päätökseen kirjallisen eriävän mielipiteen."
Khall 4.3.2013, §137 (oikaisuvaatimus TR):
"Koska vs.kaupunginjohtaja Veikko Tikkanen ja hallintojohtaja Arja Rantanen ovat esteellisiä, esittelyn tässä asiassa suorittaa kaupunginhallituksen puheenjohtaja."
Khall 4.3.2013, §138 (Kvalt 25.2.2013 §51 täytäntöönpano):
"Kaupunginhallitus hyväksyi kaupunginhallituksen puheenjohtajan päätösehdotuksen. Siihen ei tehty vastaehdotusta.
Tyyne Tuikka ja Jorma Leskinen jättivät asiaan eriävän mielipiteen kirjallisena."
Khall 8.4.2013, §189 (Kvalt 25.2.2013 §51 täytäntöönpano):
"Pyhäjärven kaupunginhallitus ottaa itseoikaisuna käsittelyyn kaupunginhallituksen päätöksen Tita Rinnevaaran eron täytäntööpanon § 138 4.3.2013.
Jorma Leskinen ja Tyyne Tuikka pyysivät saada jättää eriävät mielipiteet.”
Khall 8.4.2013, §190 (oikaisuvaatimus RP):
”Vs. kaupunginjohtaja Veikko Tikkanen ja hallintojohtaja Arja Rantanen ovat esteellisiä tämän asian käsittelyssä. Valmistelun ja esittelyn suorittaa kaupunginhallituksen puheenjohtaja.”
Khall 13.5.2013, §266 (pyyntö virkavapauden keskeyttämiseksi TR):
” Hallitus päättää, että kaupunginhallituksen puheenjohtaja toimii tämän asian esittelijänä. Perusteluna on, ettei muuta mahdollisuutta ole.
Jorma Leskisen eriävä mielipide on pöytäkirjan liitteenä nro 2.”
Khall 13.5.2013, §267 (lausunto Oulun HO:lle):
” Hallitus päättää, että kaupunginhallituksen puheenjohtaja toimii tämän asian esittelijänä. Perusteluna on, ettei muuta mahdollisuutta ole.”
Khall 13.5.2013, §268 (lausunto Oulun HO:lle):
”Hallitus päättää, että kaupunginhallituksen puheenjohtaja toimii tämän asian esittelijänä. Perusteluna on, ettei muuta mahdollisuutta ole.”
Khall 13.5.2013, §269 (lausunto Oulun HO:lle):
”Hallitus päättää, että kaupunginhallituksen puheenjohtaja toimii tämän asian esittelijänä. Perusteluna on, ettei muuta mahdollisuutta ole.”
Khall 13.5.2013, §270 (lausunto Oulun HO:lle):
”Hallitus päättää, että kaupunginhallituksen puheenjohtaja toimii tämän asian esittelijänä. Perusteluna on, ettei muuta mahdollisuutta ole.”
Khall 20.5.2013, §287 (Khall 13.5.2013, §266:n pöytäkirjan korjaus kokouksen kulkua vastaavaksi):
”Jorma Leskinen ja Seppo Pietikäinen pyysivät saada jättää eriävät mielipiteet.”
Khall 27.5.2013, §299 (oikaisuvaatimus SP):
”Hallitus päätti, että kaupunginhallituksen puheenjohtaja toimii tämän asian valmistelijana ja esittelijänä. Perusteluna on ettei muuta mahdollisuutta ole.”
pöytäkirja, osa 2
15.12.2013 19:48
Khall 27.5.2013, §300 (oikaisuvaatimus JL):
”Hallitus päätti, että kaupunginhallituksen puheenjohtaja toimii tämän asian valmistelijana ja esittelijänä. Perusteluna on ettei muuta mahdollisuutta ole.”
Khall 27.5.2013, §301 (oikaisuvaatimus RP):
”Hallitus päätti, että kaupunginhallituksen puheenjohtaja toimii tämän asian valmistelijana ja esittelijänä. Perusteluna on ettei muuta mahdollisuutta ole.
Seppo Pietikäinen pyysi oikeutta saada jättää asiaan eriävän mielipiteensä.”
Khall 27.5.2013, §303 (oikaisuvaatimus RL, AL, TT):
” Hallitus päätti, että kaupunginhallituksen puheenjohtaja toimii tämän asian valmistelijana ja esittelijänä. Perusteluna on ettei muuta mahdollisuutta ole.”
Khall 3.6.2013, §316 (oikaisuvaatimus TR):
”Hallitus päätti, että kaupunginhallituksen puheenjohtaja toimii tämän asian esittelijänä. Perusteluna on ettei muuta mahdollisuutta ole.
Kaupunginhallitus päätti poistaa tämän asian esityslistalta § 307 / Työjärjestyksen hyväksyminen kohdassa, koska Tita Rinnevaara on lähettänyt lisävaatimuksen nähtyään tämän pykälän esityksen kaupunginhallituksen esityslistalla.”
Khall 3.6.2013, §317 (oikaisuvaatimus RL, AL, TT):
”Hallitus päätti, että kaupunginhallituksen puheenjohtaja toimii tä- män asian valmistelijana ja esittelijänä. Perusteluna on ettei muuta mahdollisuutta ole.
Seppo Pietikäinen pyysi saada jättää asiaan eriävän mielipiteen.”
Khall 10.6.2013, §346 (oikaisuvaatimus SP):
” Hallitus päättänee, että kaupunginhallituksen puheenjohtaja toimii tämän asian valmistelijana ja esittelijänä. Perusteluna on ettei muuta mahdollisuutta ole. (Ei päätöstä valmistelijasta/esittelijästä)”
Khall 10.6.2013, §347 (oikaisuvaatimus TR):
” Hallitus päättänee, että kaupunginhallituksen puheenjohtaja toimii tämän asian valmistelijana ja esittelijänä. Perusteluna on ettei muuta mahdollisuutta ole. (Ei päätöstä valmistelijasta/esittelijästä).
Seppo Pietikäinen jätti päätökseen kirjallisen eriävän mielipiteen, joka on pöytäkirjan liitteenä nro 5”
Khall 17.6.2013, §369 (oikaisuvaatimus AL, RL, TT):
”Hallitus päätti, että kaupunginhallituksen puheenjohtaja toimii tämän asian valmistelijana ja esittelijänä. Perusteluna on ettei muuta mahdollisuutta ole.”
Khall 17.6.2013, §370 (lakiasiainpalvelujen osto):
”Hallitus päätti, että kaupunginhallituksen puheenjohtaja toimii tämän asian valmistelijana ja esittelijänä. Perusteluna on ettei muuta mahdollisuutta ole.”
Khall 24.6.2013, §390 (neuvotteluohjeet TR koskien)
” Hallitus päätti, että kaupunginhallituksen puheenjohtaja toimii tämän asian valmistelijana ja esittelijänä. Perusteluna on, ettei muuta mahdollisuutta ole.
Tyyne Tuikan eriävä kirjallinen mielipide on pöytäkirjan liitteenä nro 2.”
Khall 12.8.2013, §442 (lausuma Oulun HO:lle):
” Päätösehdotuksena oli hallituksen puheenjohtajan esitys, että asianajaja Katriina Vierulan laatima lausuma (liite 1) hyväksytään lähetettäväksi Oulun hallinto-oikeudelle.
Seppo Pietikäisen eriävä mielipide on pöytäkirjan liitteenä nro 4.”
Khall 19.8.2013, §460 (oikaisuvaatimus RP):
” Kaupunginhallitus päätti, että asian valmistelijana ja esittelijänä toimii kaupunginhallituksen puheenjohtaja Jukka Tikanmäki, koska muuta mahdollisuutta ei ole.
Seppo Pietikäisen kirjallinen eriävä mielipide on pöytäkirjan liitteenä nro 2.”
pöytäkirja, osa 3
15.12.2013 19:49
Khall 19.8.2013, §461 (oikaisuvaatimus TT, LM):
” Kaupunginhallitus päätti, että asian valmistelijana ja esittelijänä toimii kaupunginhallituksen puheenjohtaja Jukka Tikanmäki, koska muuta mahdollisuutta ei ole.
Seppo Pietikäisen kirjallinen eriävä mielipide on pöytäkirjan liitteenä nro 3.”
Khall 19.8.2013, §462 (lausunto Oulun HO:lle):
” Kaupunginhallitus päätti, että asian esittelijänä toimii kaupunginhallituksen puheenjohtaja Jukka Tikanmäki, koska muuta mahdollisuutta ei ole.
Tyyne Tuikan kirjallinen eriävä on pöytäkirjan liitteenä nro 4.”
Khall 26.8.2013, §468 (kaupunginjohtajan virkatehtävien hoitaminen 1.9.2013 alkaen):
” Hallitus päätti, että tämän asian valmistelijana ja esittelijänä toimii kaupunginhallituksen puheenjohtaja, koska muuta vaihtoehtoa ei ole.
Tyyne Tuikan kirjallinen eriävä mielipide on pöytäkirjan liitteenä 2.”
Khall 26.8.2013, §470 (lausunto Oulun HO:lle):
” Hallitus päätti, että tämän asian valmistelijana ja esittelijänä toimii kaupunginhallituksen puheenjohtaja Jukka Tikanmäki, koska muuta vaihtoehtoa ei ole.
Tyyne Tuikan kirjallinen eriävä mielipide on pöytäkirjan liitteenä nro 4.”
Khall 2.9.2013, §484 (lausunto Oulun HO:lle):
” Kaupunginhallitus päätti, että asian valmistelijana ja esittelijänä toimii kaupunginhallituksen puheenjohtaja Jukka Tikanmäki, koska muuta mahdollisuutta ei ole.
Seppo Pietikäisen kirjallinen eriävä mielipide on pöytäkirjan liitteenä nro 2.”
Khall 16.9.2013, §505 (lausunto Oulun HO:lle):
” Hallitus päättänee, että tämän asian esittelijänä toimii puheenjohtaja Jukka Tikanmäki hyväksymällä asianajaja Katriina Vierulan laatiman luonnosesityksen lausunnoksi ja lähetettäväksi Oulun hallinto-oikeudelle (liite nro 3) . (Ei päätöstä valmistelijasta/esittelijästä).
Tyyne Tuikka jätti päätökseen kirjallisen eriävän mielipiteen, joka on pöytäkirjan liitteenä nro 4.”
Khall 7.10.2013, §531 (mahdollinen lausuma Oulun HO:lle):
” Kaupunginhallitus päätti, että tämän asian valmistelijana ja esittelijänä toimii kaupunginhallituksen puheenjohtaja Jukka Tikanmäki, koska muuta mahdollisuutta ei ole.
Seppo Pietikäisen kirjallinen eriävä mielipide on pöytäkirjan liitteenä nro 5.”
Khall 6.11.2013, §607 (lausunto Oulun HO:lle):
” Kaupunginhallitus päätti, että asian valmistelijana ja esittelijänä toimii kaupunginhallituksen puheenjohtaja Jukka Tikanmäki, koska muuta mahdollisuutta ei ole.
Tyyne Tuikan kirjallinen mielipide on pöytäkirjan liitteenä nro 3.”
Khall 6.11.2013, §608 (lausunto Oulun HO:lle):
” Kaupunginhallitus päätti, että asian valmistelijana ja esittelijänä toimii kaupunginhallituksen puheenjohtaja Jukka Tikanmäki, koska muuta mahdollisuutta ei ole.”
Khall 25.11.2013, §642 (vastaus haasteeseen Ylivieska-Raahen käräjäoikeudelle)
” Kaupunginhallitus päätti, että asian valmistelijana ja esittelijänä toimii kaupunginhallituksen puheenjohtaja Jukka Tikanmäki, koska muuta mahdollisuutta ei ole.”
ja ihan korkeakoulupohjalta, osa yliopistojen pohjalta.
"Senaattori" Lehtomäki vertaa meidän "pormestari" Jukka Tikanmäen toimintaa
Tasavallan Presidentti Risto Rytin toimintaan seuraavalla tekstillään, joka on kopioitu Pyhäjärven Sanomista:
" Presidentti Risto Ryti uhrautui aikanaan maamme puolesta säilyttäen toiminnallaan maamme itsenäisyyden, mutta joutui siitä sitten kärsimään henkilökohtaisen rangaistuksen vankilatuomiolla. Mielestäni Pyhäjärvellä sakkotuomion saaneet hallituksen jäsenet syntyneessä tilanteessa pelastivat kaupungin toiminnan jatkumisen mahdollisimman hyvänä ja joutuivat siitä kantamaan henkilökohtaisen vastuun."
Kyllä senaattori vertaa nyt asioita ja asioita..Heh..hee. !! Huh.huu!!!!
Voiko tämä olla totta, kenen järki sammuu, kuka sammaltaa. Senaattori edellisen kauden ja nykyisen kauden tarkastuslautakunnan jäsen/varajäsen?
Onko Kalevi Lehtomäki järissään? On pakko kysyä?? Tällaisia tarkastuslautakunnan/valtuutetun riveissä on pyörinyt vuosia/vuosikymmeniä..
Auttakaa ja armahtakaa!!?? Ei voi muuta pyytää. Mihin menet Pyhäjärvi??
Tarkasutslautakunnan jäsenet (yhtä lukuunottamatta) antoivat vuosia sitten "puhtaat paperit" kaupungin asioiden hoidosta. Ja sama jatkuu. Mikä se Pyhtilä on. Eikö lue, eikö näe, eikö ymmärrä. `
Mikä on luottamustehtävässä toimivan asema. Se on rehellinen, lakiin perustuva yhteisten varojen käyttö. Yhteisten asioiden hoito verovaroin. Mutta mitä kepuloi demareiden torssonen, se on luku erikseen!!. Nykyisin valtuuston II varapuheenjohtaja!!.
Mikä on tarkastuslautakunnan asema?. Se on , että hallinto toimii lakien ja asetusten sekä vahvistettujen sääntöjen mukaan. Ja, että toiminta on kaupungin edun mukaista ja enenkaikkea lakiin perustuva-- siis laillista toimintaa. Jos ei ole, siihen on puututtava ja annettava ainakin signaali varsinaiselle valtuuston valitsemalle tarkastusyhteisölle tiedoksi ja tarkastettavaksi.
Näyttää, että nykyisellä toiminnalla vain näitä hyssyttelijöitä riittää. Ei nähty arvosteltavaa, miten kaupungin varoja oli käytetty. Ei arvosteltu , oliko pyydetty lisämäärärahaa ylityksiin. Ei arvosteltua siitä, että KHO oli päätöksellään todennut kaupunginjohtajan viran kuuluneen vuosia varsinaiselle viranhaltijalle Lustannukset tästä valitusrumbasta yli 1 miljoona euroa.. Ja kaikki muu, Ei arvostelua siitä, että tekninen toimi oli joutunut palauttamaan 326 000 euroa, kun ei ollut johtaja hoitanut valtiolle pyyntöä, että tk:n piha.aluetta ei saatu avustusvuoden aikana hoidettua, vaan työ siirtyi seuraavalle vuodelle. Kaupungin oli palautettava saatu avustus. Näistä ei havaintoa tarkastuskertomuksesta.
Tällaista toimintaa on "senaattori" Lehtomäen käden jäljiltä!!
Miten nämä älykääpiöt, jotka eivät ole pystyneet edes keskikoulua käymään ilkeävät täällä valittaa?
Mielenkiintoista, tällä palstalla majailevat kirjailijat ovat ilmoittaneet, toinen toisen perään, lopettavansa Pyhäjärven Sanomien tilauksen. Em viesteistä päätellen näin ei ole tapahtunut tai sitten käydään naapurissa tai kirjastossa joukolla lukemassa paikkakunnan oma lehti.
lehtijutun suuriensepittäjä; vaihdat mustan valkeaksi puolustaessasi kaupungin maineen tuhoajia, vääristelet ja loukkaat rehellisiä veronmaksajia vertaillessasi mm pyhäjärven hallinnon räikeää toimintaa itsenäisyyden puolustamiseen, kun vertaat sakkotuomion saaneita henkilöitä mm. rytin toimintaan.
hölmöä oletusta muutkin vertailut valtiomiehiin , tuleeko hetikään monen yön nukkumisen perään, että mitä ne tarkoittavat noin niin kuin pyhäjärven kokoisessa kunnassa.??
hoo hoo, aatehullujen hallinnassa on valta ja varat, mutta järkikuntlaisten vastuita ovat heidän sitä tahtomattaan aatehullujen sössimät vastuut..
voi paska, millä vuosisadalla hra lehtomäki hiihtää metsäsuksillaan.
Se on kait niin, että vaihtotalous on "kun vaikenet, valta pysyy" eli valtakiima on vanhojen kehäraakkien keino pitää kiinnii siitäkin, mihin heidän ei olisi ikinä pitänyt edes kiinnittyä!
Kymmenet valtavuodet eivät ole todistaneet edistymistä kunnan ja kuntalaisten parhaaksi!
Lehtikirjoittaja mukaan ottaen.
Valitettevasti mitä lähemmäs tuonelan porttia päättäjinä toimineet /toimivat tulevat, sen selvemmin erottuu vallan ja vastuun kaari; kuntalaiset tahtovat*rypeä pahassa ja hyväksyvät ylemmän tason toilaukset meidän edun mukaisina, jos ei heti, niin väsyttämällä.
*Tahtovat= heidän on tahdottava, se on sitä kunnan etua niin sanotusti.
Minä en tahdo.
Mielipide: Kesähelle ajatuksia!
25.7.2018
Vilkkaan nettikeskustelun ja tviittausten siivittämänä seuraavia ajatuksia. Urho Kekkonen oli aikoinaan huolissaan kysymällä: Onko maallamme malttia vaurastua?
Minä voisin kysyä samoin: Onko Pyhäjärvellä malttia pitää kuntamme kilpailukykyisenä ja kehittyä itsenäisenä kaupunkina? Onko meillä varaa tuhlata virka- ja luottamushenkilöiden voimavaroja henkilöpolitiikkaan ja valistuskampanjointiin? Mitä tämä pyhäjärvinen ainainen virheiden etsiminen ja valittaminen on vaikuttanut työntekijöidemme ja luottamushenkilöidemme viihtyvyyteen kunnassamme. Löytyykö tästä syitä pysyvien lääkärien ja johtavien virkamiesten saamisen vaikeuteen? Samoin mykyinen kaupunginjohtaja sanoo nyt miettivänsä syntynyttä tilannetta ja onko vielä motivaatiota jatkaa nykyistä vt. kaupunginjohtajan pestiä! Nyt kun olemme saaneet kaupungin johtoon aktiivisen kehittäjän, eikö meillä tavallisilla kuntalaisilla olisi jo aika antaa täysi tuki ja työskentelyrauha niin luottamushenkilöille kuin virkamiehillekin omien virkatehtävien hoitoon, eikä järjestää turhaa pilkun viilaamista? Sote ja maakuntahallinnon uudistus on tulossa ja siihen tarvitsemme parhaat mahdolliset voimat neuvottelemaan pyhäjärvisten edun mukainen tulos. Valtioneuvos Virolainen sanoi aikoinaan hävittyään vaalin: kansa on puhunut, pulinat pois. Tämän jälkeen hän toimi menestyksekkäästi koko Suomen edun mukaisesti. Eikö meidänkin jo olisi aika toimia omalla paikallamme Pyhäjärven ja Pyhäjärvisten edun mukaisesti ja jättää toisten mahdollisten ”pikku” virheiden jahtaaminen.
Presidentti Risto Ryti uhrautui aikanaan maamme puolesta säilyttäen toiminnallaan maamme itsenäisyyden, mutta joutui siitä sitten kärsimään henkilökohtaisen rangaistuksen vankilatuomiolla. Mielestäni Pyhäjärvellä sakkotuomion saaneet hallituksen jäsenet syntyneessä tilanteessa pelastivat kaupungin toiminnan jatkumisen mahdollisimman hyvänä ja joutuivat siitä kantamaan henkilökohtaisen vastuun.
Luottamushenkilöiden tulisi aina pystyä toimimaan tehtävässään Pyhäjärven kaupungin edun mukaisesti. Meidän kuntalaisten tehtävä on tukea ja innostaa heitä parhaaseen mahdolliseen tulokseen, eikä etsiä valittamismahdollisuuksia. Tulos arvioidaan sitten neljän vuoden välein pidettävissä kuntavaaleissa.
Kalevi Lehtomäki
Entinen valtuutettu
Kyllä meikäkin hieraisi silmiään luettuaan kirjastossa Pj-sanomia ja hra Lehtomäen kirjoitusta.
Että ihan Suomen Valtion päämiehiä vertailtiin pyhäjärviseen menoon ja meininkiin.
Heps kukkuu, kyllä nyt ovat puurot ja vellit sekaisin. Ja pää pyörällä.
Se helle, sehän tuo sekoittaa entisen Pyhäjärven parlamentin jäsenen pään. Suuruudenhulluus on tauti sekin.
No jo on. Hätähuuto kunnan kuralle menneestä ja syvenevästä hallinto,-ja talouskriisistä?
Miten tuohon sisällön muusta länkyttävästä, mutta silti läpipaistavaan hätähuutoon pitäisi vastata?
Nyt on siis tila otettu pois ja pelimerkit loppu, johtajasoppaan sotkettu noviisi on itse valtioviisaiden toimesta ajettu pattitilanteeseen; kiviniemen on tehtävä oma valinta; ota perheesi ja lähde tai kuoleta omatuntosi ja jää siirtelemään käteen annettavia palasia.
Vastuunpäivät tulevat. Ei kestänyt hallintojohtajakaan kauempaa. Lähdettävä on, jos suinkin pääsee, ettei vain joudu väenväkisin altavastaajaksi. Pääsi kuin pääsi pois (hänkin), kuten Ranto aikaisemmin.
Senaattori on kärsinyt syväasteista nestehukkaa jo viimeiset 20- vuotta.
Viimeaikainen helle on saanut lopunkin aivotoiminnan sekaisin.
Voisiko hän jättää kertakaikkisesti vaan kirjoittamatta ja kommentoimatta ihan kaikki asiat? Kukaan ei halua kuulla hänen mielipiteitään!
Senaattori kirjoittaa: lopettaka "pikku virheiden jahtaaminen"
Niinpä, se on joillekin "pikku virhe", kun toista miljoonaa euroa hävitettiin laittomassa kaupunginjohtajan takaa-ajossa.
Senaattori ei näytä ymmärtävän.
Senaattori voisi ottaa kantaa oikeisiin asioihin, kuten kepun haluaman yksityistämis halun tuon SOTE - sopan tiimoilta. Rahalaari pienenee, kun soppa kiehuu yli.
Kuulema valittajien äly ei ole riittänyt edes keskikoulun käymiseen?
Lapsellista, molemmilla, niin sinulla herjata koulutuksesta, kuin ent.valtuutetulla lehtikirjoitelmissaan.
Ei järjen häivää ajattelun ulostuonnin osalta, kun sitä on noin niinkuin omastakin mielestä on, niin olkaa hyvät ja antakaa työnäyte oppineisuuden ja sivistyksen saavuttamisessa.
Anteeksi vain. Senaattori Lehtomäki on vertaansa vailla, Tikanmäen kätyri jne... Miten mies voi kiittää, kehua ja "hallunisoida" ihmistä, joka on yhteisten varojen väärinkäytöllä saanut Käräjäoikeuden tuomion ja korvausvelvollisuuden. Ja luettuaan pöytäkirjoja vuosilta 2013 johdattanut kaiken aikaa kaupunginhallitusta virkarikokseen. Se vielä nähdään.
On sulla tuo sana hallussa! Siis Lehtomäki luettuaan hallituksen pöytäkirjoja johdattanut kaiken aikaa hallitusta virkarikokseen???? Siis ihan lukemalla pöytäkirjoja voi johdattaa virkarikokseen?..Onko hallituskin saanut tuomion, minä olen käsittänyt VAIN Tikanmäki uhrauduttuaan sai tuomion! Täytyy tosiaan ihmetellä onko järki tallella!
MITEN UHRAUTUI???Lehtitietojen mukaanhan hän teki kaikki TAHALLISESTI!Vahingonkorvauslaissa sanotaan nimenomaisesti,että jos vahinko on aiheutettu TAHALLISESTI on täyskorvaus tuomittava.Onko hän korvannut kaupungille aiheutuneet menetykset (1,3milj euroa) tuskin !Kaleva 17/3"Oikeus katsoi että Tikanmäki toimi TAHALLISESTI" Selännelehti 7/10 "Kihlakunnansyyttäjä Ilpo Lehdon mukaan vastaajat ovat menettelyllään aiheuttaneet sekä Rinnevaaralle että PYHÄJÄRVEN KAUPUNGILLE MERKITTÄVÄÄ TALOUDELLISTA VAHINKOA" Ja aivan tieten tahtoen, Saako siis tämän perusteella myös kaikki kaupungin työntekijät rikkoa kaupungin omaisuutta tahallaan joutumatta siitä vastuuseen???Lakihan on kaikille sama!!! Vai onko?
Taidat olla aika tyhmä? Jäikö keskikoulu kesken?
Miten te kehtaatte, ja kyllähän te kehtaatte? Ei mitään häpyä käyttäytyä epärehellisesti toimineiden veljinä, rakkaus yltää ala-arvoisuuksiin saakka , jälkien peittämisen tehostamiseksi pitää ottaa ihmisen persoona pilkaksi .
On se niin miehekästä tahi naisekasta tuontapainen"koulukiusaaminen"!
Teille on yhteisön sankaruutta vääristellä lakikieltä ja sydämen sivistystä pilkkana pitäen kehutte tarkoitushakuisesti virkarikosta uusinutta. Miksi? Mitä se teille valuttaa kirjoitustyöstänne?
Ette puntaroi ylemmän koulutustason edustamien alanmiesten-ja naisten harkittua , röyhkeää tekojensarjaa kriittisesti, ehei ette näe metsää puilta.
Kuten lehtikirjoittaja, niin tekin vaan ilkutte kuntalaista/kuntalaisia, jotka ovat ihan oikeutetusti vaatimassa korvattavaksi/ perittäväksi huikean summan takaisin maksulla kaupungin eli meidän kaikkien hyväksi, siihen pankkiin, mistä kostonhimoisuutta ylläpidettiin eli verokertymäkassaan.
otsikko kertoo lehtomäen kirjoituksen, mistä peräisin.
"kesähelle ajatuksia" niitähän ne. Aivot on pehmenny sitä se kumuus teettäää, totuutta ei näe , eikä edes halua nähdä. Oksettava kirjoitus, täyttä -askaa.
Tervemenoa kaltaistesi pariin sarjassa "sisäsiittoinen sakki maksattaa".
Ei suinkaan tollo ole ollut veronmaksaja, vaan tollosten tekijä vallan huipulta. Korjaan monikkoon tolloja, heitähän oli useampaa eri alan ammattikoulutettua, korvaussummat eivät olisikaan kouluttamattomille olleet sitä luokkaa, kuin mitä nyt olivat.
Onnea paukkuarvan vetäjille.
Tedraikas!! Olet ihan jees kaveri. Tunnut tietävän, tunnut olevan kartalla. Jaksa. Olethan senverran
parkkiintunut partasuu, että et moisesta loan heitosta välitä. Tietosi ja mielipiteesi ovat niin oikeita kuin olla ja voi.
Tässä ei tarvita keskikoulua, kylläkin ihan kansakoulupohjalta nämä asiat on ymmärrettävissä. Miten on mahdollista, että vääryydentekijöitä voidaan noin puolustella. Ihmetellä sopii.
Kiitos sinulle ja muille saamastani tuesta! En tosiaan ole mloan heitosta välittänyt päinvastoin,olenhan osunut erästä arkaan paikkaan kun noin lapsellisesti reagoi! Nimim."Ted Tollo Tunkkanen," "Teddy itkijä " ja"omantunnon .kysymys " on yhden ja saman kirjoittamia "kommentteja" "Teddy Tollo Tunkkaselle"kertoisin ,etten ole yksinomaa lehtitietojen varassa.Se että Tikanmäki toimi TAHALLISESTI löytyy myös käräjäoikeuden pöytäkirjasta!!!
Keskustan henki ja meno on todella rumaa nykyään Pyhäjärvellä.
Toivottavasti saamme piirijärjestöltä apuja keskustan johtoryhmän harjoittamassa tilanteessa, joka ei oikeasti edusta jäsenistöä puolueettomasti. Sitä on piirijärjestöstä luvattu, mutta miten, missä ja koska, sen tietänee vain pilvipalvelut.
Kerropa itse, tollo kun olet.
Kunnan parhaat kyvyt eivät ole kyenneet kehittämään kuntaa parempaan suuntaan vaikka aikaa ja mahdollisuuksia kunnan kehittämiseen on ollut runsaasti.
Laguna epäonnistuminen oli yksi esimerkki siitä, että taas kerran oli paljon puhetta mutta vähän villoja.
Aika on mennyt keskinäiseen riitelyyn ja valtataisteluun. Se kaikki tarmo olisi tullut käyttää kunnan yleiseen kehittymiseen eikä jatkuvaan riitelyyn.
Tulos näkyy tästä valtataistelusta kuntalaisille. Paikkakunta on pahassa syöksykierteessä alaspäin.
no, ne muutamat ERÄÄT ovat sen verran pahasti TOLLOJA, etteivät osaa muuta kuin leikkiä isoa päätöksentekijää, mukamas parasta A-luokkaa, mahtimiehiä tahi joskus eri seurassa ollen, kuvittelevat olevansa haluttuja naistenmiehiä.
On se lentäminen vaan niin mukava harrastus.
hähh hää, siitäs sait..tollojen kuningas
"tollojen .kuningas"ko? Hänen älynvähäisyytttähän on kylälläkin epäiltyLiekkö edes keskikoulua saanut käytyä?Kylällä kyllä hänet tunnetaankin dingeli dong henkilönä,Kävelevänä pilakuvana!!
Eikös tässä ketjussa aloitettu kannanottoja senaattori Lehtomäen Pyhäjärven Sanomissa kirjoittamaan mielipiteeseen.
Meni nyt lapselliseen "tollo,tollo"-hokemaan.
Täytyypi sanua, että senaattori ei saanut mitään aikaiseksi menneiden vuosikymmenien ajan istuessaan valtuustossa. Tai - väärin-- toimi vain vääryyksien takuumiehenä. Yhtenä esimerkkinä on Vuohtomäen tuulivoimalahanke. Ei kukaan käyttänyt suurempia palopuheita voimalahankkeen puolesta kuin lehtomäki.
Lienee vielä valitusasteella.
Siinä on tolloistakin tollompi kannanotto.
Onko kaupunginhallituksen puheenjohtajalta jäänyt keskikoulu kesken?, kun täällä niin kysellään. Vai kenen keskikoulu on jäänyt kesken. Näyttää, että aivan kansakoulupohjaltakin kirjoitellaan.