Autovuokraus- yrityksen perustaminen

onko-järkeä

Yrittäjyys on käynyt jo pitkään mielessäni ja opinnot ovat loppusuoralla, joten elämäntilanteen puolesta yrityksen perustaminen alkaisi pian olemaan mahdollista.

Olen miettinyt erilaisia yrityksiä laidasta laitaan ja samalla aikakauden vallitsevia megatrendejä. Mielestäni yksityisautoilu ei tälläisessä maassa voi millään lähitulevaisuudessa loppua, vaan ainoastaan yksityisomistus vähenee huomattavasti ja käytöstä tulee satunnaisempaa. Näin ollen olen miettinyt auton vuokraamiseen liittyvää yritystoimintaa ja mielelläni kuulisin laajalti mielipiteitä tähän liittyen.

Olisi mukava kuulla jo alalla toimivien yrittäjien kokemuksia (franchise- ketjut kiinnostavat myös) tai muuten vaan ihmisten mietteitä ja kyseenalaistamista perusteluin. Ensisijaisena motiivina toki on itsensä työllistäminen ja ruusuisia mielikuvia äkkirikastumisesta ei ole, mutta tarkoitus silti vuosien työllä päästä hyvätuloiseksi. Toimipaikkana todennäköisesti tulisi olemaan uusimaa tai itä-suomi. Kiitos jo etukäteen asiallisille vastaajille!

2

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IsoPääoma

      Autot vuokrataan nykyään isojen kolmannen osapuolen palvelujen (mm. Rentalcars) kautta ja ihmiset haluavat ja ovat oppineet käyttämään niitä. Samalla myös vuokraukselta odotetaan itsestään selvänä erilaisia lisäpalveluita kuten auton jättäminen toiselle paikkakunnalle, erilaisia auton lisäominaisuuksia ja -tarvikkeita. Pääsemällä näihin kuvioihn mukaan, ei pikkurahalla tehdä mitään eli suuria investointeja vaaditaan. Voit tietysti perustaa jonnekin lentokentän läheisyyteen toimistokontin, mutta asiakkaiden löytäminen sinne on kyllä epävarmaa.

    • Lammsataksi

      Rupee aja taksia !

      Myyt siinä sivussa pimeetä viinaa ja tupakkaa, piluakin voit tarjota jos oot naaraspuolinen, etkä mikään sotanorsu kooltasi.

      Pidät viinapulloo keskiknosolissa ja kun poka tulee kyytiin ja haluu ostaa pullon niin sanot, e´n voi myydä mutta sovitaanko niin, että maksat matkasta 50 e ja saat ton potun.. kaupan päälle tupakkaa..nuuskaa ja pilvee...

      Pilua voi jakaa vaikka taakkapenkillä.. Jos olet karvapää niin pidät tyttöystävää mukana.

      Kyllä käy kauppa ja rahaa tulee, et tarvii Kelan mummokyytejä.

      Voisin ottaa sekunttikellolla aikaa, kuinka kauan luvat on voimassa, osa noista voi jonkun mielestä olla laitonta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      105
      9423
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      49
      4591
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1976
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1901
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1620
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1381
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1297
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      917
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      893
    Aihe