Voimautuminen tarkoittaa Terveysnetin mukaan sitä, että ihminen löytää omat voimavaransa ja ottaa vastuuta omasta elämästään. Voimantunne syntyy omien oivallusten ja kokemusten kautta. Voimautunut ihminen on itse itseään määräävä ja ulkoisesta pakosta vapaa.
Voimautuminen on huippuluokan suunnistamista keskellä elämää, kohti elämän ydintä. Tietoisen voimautumisen tarve on erityisesti vähemmistöillä, enemmistöstä synnynnnäisesti eroavilla pienillä ihmisryhmillä, esim. autisminkirjolaisilla.
Aikaansa edellä ollut kirjailija Markku Lahtela jo aikoinaan korosti itsesäätelyn tärkeyttä. Jos ajatellaan AS-ihmisen kohtaamia haasteita niin yksi yleisimmistä lienee se, että ns. normaali enemmistö yrittää monin tavoin säädellä AS-ihmisen elämää niin että itsesäätely vaikeutuu. AS-ihmistä yritetään ahtaa normimuottiin. Jokainen AS-ihminen tietää, mistä puhun.
AS-ihmisestä yritetään tehdä enemmistön kaltaista. Se on toimintaa, jossa ei ole järkeä. Se on toimintaa, joka perustuu katteettomaan erilaisuuden pelkoon.
Jos ihmiselle tehdään vaikeaksi suunnistaa kohti elämän ydintä, toimitaan elämänvastaisesti. Toimitaan aitoutta tuhoten. Ei ymmärretä elämästä juuri mitään, jos ei ymmärretä sitä, että jokaisen ihmisen aito elämä toteutuu silloin kun hänen annetaan olla oma ainutlaatuinen itsensä.
Erilaisuuden pelkoa näkee paljon. Sairasta vallanhalua näkee myös. Voimautumisella on suuri tilaus. Jos erilaiset yksilöt eivät voimaudu, annetaan valta vallanhaluiselle ja sivistymättömälle erilaisuuden pelolle.
Jokaisen kannattaa osata suunnistaa omaan tulevaisuuteensa. AS-ihmisen tulevaisuus on ahdistava, jos hän ei voimaudu puolustamaan oikeuttaan olla oma itsensä ja oikeuttaan käyttää omia aivojaan.
Suvaitsemattomuus erilaisia kohtaan on sitä suurempi, mitä heikommasta kulttuurista on kysymys.
Diktatuurit uhoavat "vahvuudellaan" mutta jokainen ihminen tajuaa, että sellainen ei ole aitoa todellista vahvuutta vaan sukua pelkuruudelle. Diktatuureissa kansa ei saa ajatella omilla aivoillaan. Diktatuureissa kansa pakotetaan "ajattelemaan" niin kuin diktaattori itsekkäästi haluaa. Diktatuurit tuhoutuvat lopulta omaan suvaitsemattomuuteensa eli siihen, että ihmisten voimautumista ja aidoksi itseksi tulemista ei sallita.
Johanna Korhonen on sanonut viisaasti: "Silloin kun ihminen ajattelee omilla aivoillaan, on hyvin epätodennäköistä, että hän päätyy suvaitsemattomuuteen."
Voimautuminen on huippuluokan suunnistamista
Breda
1
184
Vastaukset
- einsteini
Diagnosoidaan vain sen verran mitä jaksetaan hoitaa. Eli ei paljon mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst10310714- 2494613
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1753993Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1753480PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija753305Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,783097Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58342926Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i272480Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.651786Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas
Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt1721576