Ärräpäitä saa kaikenlaiset PIILOVEROT (porvarien käsialaa) , jotka koskee eniten pienituloisia ja lapsiperheitä. Lapsiperheiden kulut ovat niin suuret, joten heidän verorasituksensa on noiden piiloverojen vuoksi valtavat ja se vaikuttaa laajasti heidän kokonaisveroasteeseen.
Toinen ryhmä on pienituloiset, sillä PIILOVEROT nostavat heidän veroprosenttiaan huimasti.
Toinen ryhmä on pienituloiset, sillä PIILOVEROT nostavat heidän veroprosenttiaan huimasti.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Lerppakorva Orpo mesosi,että tuloveroa aleen. Maksatetaan köyhillä välillisillä?
Verotusta pitäi keventää ja yksinkertaistaa. Valitettavasti meillä on kuitenkin sellaiset tukiautomaatit, että ihmiseltä ensi otetaan rahat pois ja sitten ne annetaan takaisin tukina koska ihmiset ei pärjää.
Aina voi toivoa vertoja muiden maksettavaksi, mutta todellisuudessa ne maksaa aina ketjun viimeinen, joka ostaa tuotteen tai palvelun. Se päteen niin arvonlisäveroon, kiinrteistöveroon, varainsiirtoveroon, perintöveroon jne...
Mitä pirutollo purkaisit? Tuet jo nyt alimitottetuja. Kellä liikaa veroja.
Kaikki PIILOVEROT tulisi poistaa ja verot tulojen mukaan, ilman pääomaveroja ja välillisiä veroja.
Helppoa ja yksinkertaista, pyrokdatia vähenisi, verotus tasaisi nettotuloja ja poistaisi tukien tarvetta.
Hyviä uudistuksia Hallitus on tehnyt, alkoholin suhteen vapautuksia ja sen kuluttaminen vaivattomammaksi, ellei jopa houkuttelevaksi. KIITOS!
Siinä alkohilistijuopolta tunnustus..
Justiinsa, tulipa ostettua nahkatakki, vuosia olen sitä haikaillut ja nyt osui sopiva kohdalle jopa hinnaltaan mutta nyt tutkiessani kuittia huomasin että alvin osuus 47 euroa ja risat, meinasin pullaan tukehtua että kyllä tässä veroja maksellaan vaikka jonkinlaisella eläkkeellä ollaankin.
No se taisi olla elämäni viimeinen nahkatakki mutta syksy tulee ja silloin sitä tarvitaan.
Lohdutaudu. Rikaila pienet osinko - ja pääomatulot.
Rikas hukkaa samanverran päivässä, ja tappelee eurostakin.
Äänestäkää vain porvaria, päädytte velkaorjuuteen.
Jokaisen pitäisi laittaa käsisydämelleen ja katsoa peiliin, jotka on äänestänyt tämän hallituksen porukoita. Toisaalta tiedotusvälineetkin Soinin ohella johtivat joko tahattomasti tai tahallaan äänestäjiä harhaan, kun antoivat ymmärtää persujen olevan työväenpuolue, vaikka se on oikeasti oikestopuolue ja Naton kannattajia. Ihmisiä on vaaleissa lupa tarkoituksella hämätä ja johtaa harhaan, eikä politiikoilla, eikä hallituksella ole 4 kk koeaikaa, tai äänestäjillä vaaleihin ja politiikkoihin liittyvää kuluttajasuojaa.
Joten annetaan anteeksi heille jotka ovat heidän uhrejaan ja äänestäneet heille harhautetuin mielikuvin.
Siitä olisi syytä ottaa opiksi ja muistaa seuraavien vaalien alla.
Keskusta ja kokoomus on nykyisin mennyt kauaksi palkansaajista ja enemmistöstä kansaa, se on hyvin oikealla ja sen päätökset tehdään hyvin pienissä piireissä (Harkimo). Hallituksessa on ollut myös outoja tapahtumia ja kyseenalaista persuihin ja nyttemmin sinisiin kohdistuvia käänteitä, joka mielestäni ei sovi maan hallituksen tapoihin ja herätä luottamusta.
Suurituloisille suurimmat veronalennukset, jos ne ovat prosentuaalisia.
Alennukset täytyisi olla euromääräisiä.
Myös palkankorotukset pitäisi aina olla euromääräisiä.
Kokoomus eriarvoistaa.
Nyt Orpoketku siirtää kikyn työnantajamaksun välilisillä veroilla köyhille..