Duoprop-potkureiden mitoitus ja ajo-ominaisuudet?

Joey

Vene on reilut pari tonnia painava noin 7-metrinen matkavene. Moottorina vm. 2003 V-P KAD32 170hp, vetolaite duoprop 290E ja potkurit A6.

Ominaisuudet hieman hämmentää.
1. Vene kallistuu vauhdissa reippaasti oikealle kyljelle ja vaatii meljo paljon trimmiä pitää vene suorassa leveyssuuntaan.
2. Kierroksia kone kerää max 3500rpm, jolloin nopeus hieman alle 30kn, pitäisi kiertää 3700-3900rpm.
3. Täydellä kaasulla vene alkaa laukkaamaan, jolloin pitää trimmata keula alas ja nopeus laskee.
4. Liukuun lähtö on koneen väännöstä ja vetolaitteen pidosta huolimatta todella ponnetonta, vaatii kaikki trimmit alas. Korkea liukukynnys ko. venemallin ominaisuus, mutta silti.

Pienemmät potkurit on varmaan selvä osaratkaisu, mutta paljonko pienemmät? A5, A4 tai C4? Huippunopeutta en tarvitse ja matkanopeuskin saa olla mieluiten 20kn tietämillä. Nyt menee jonkin verran yli.

Kallistus- ja laukkaustaipumukset on sitten ehkä kinkkisempi kysymys - onko raadilla tietoa/kokemusta miten niihin voisi vaikuttaa?

11

562

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ksole

      Samanlaiset ongelmat oli joskus omassa vajaa 7m keskipulpettiveneessäni, syynä jäykkäreiden irtoamisesta johtuva ulkopohjan notkuminen. Liukuunnoston jälkeinen laukka oli aika isoa, sai loppumaan kun uskalsi lyödä hanat kaakkoon jolloin otti 10-15 laukkaa ja rauhoittui viimeisen ison hypyn jälkeen. Kallistuminen oli aika vähäistä, sai trimmillä oikaistua helposti, myös laukka rauhoittui trimmeillä noin 20 solmuun saakka. Korjauksena sisäkuoren poisto, olevien jäykkärien korjauslaminointi ja uusien poikittaisjäykkärien teko. Remontin jälkeen kulku oli vakaata ja matkanopeus oli 30solmua huippujen ollessa reilut 50solmua.

    • ja6nbla4m

      Veneen ajo-ominaisuuksiin ei voi potkureilla juurikaan vaikuttaa, vaan veneen pohjan muodolla.
      Se on tietysti liian myöhäistä kun venen on o valmistettu. Painopisteen pituussuuntaisella paikalla on kuitenkin hieman vaikutusta, johon ehkä voit vaikuttaa riittävästi, ainakin laukkauksen kannalta.

    • Joey

      Kiitos asiallisista vastauksista! Niistä alkoikin ajatus aueta: Mulla on ollu sama vene aiemmin bensakoneella (146hp) ja sp-vetolaitteella. En muista siinä olleen noita laukkaus ja kallistusongelmia. Ilmeisesti painavampi kone ja isommat akut perässä sekä vetolaitteen parempi pito tekee noita ongelmia.

      Pitää siirtää akut lähemmäs keulaa ja asentaa muukin lisävarustus (mm. boileri) keulaan painopisteen siirtämiseksi. Taitaa olla myös niin, että keskilinjan oikealla puolella olevat vesi- ja septitankit täytenä ollessaan kallistavat jo valmiiksi - varustusta siis enemmän keskilinjan vasemmalle puolelle. Ongelmaksi tulee sitten tilanteet satamassa, jolloin tankit on tyhjät. Mutta ehkä se on pienempi paha.

      Entäpä potkurit - yksi vai kaksi pykälää pienemmät? Rosterinen C4 olisi kai suunnilleen 1,5 pykälää pienempi?

      • Tyrnäväntorpedo

        Aika lähellä optimia olet. Pykälä riittäisi varmaan. sitä on vaikea sanoa ennen kuin veneesi on oikein trimmattu. Potkurin materiaalilla ei ole välliä ellet halua tehdä nopeusennätyksiä. Silloin taas septitankin ja vesitankin pitää olla tyhjiä.

        En ymmärrä mitä ongelmia satamassa voisi tulla, siellä ajetaan kävelynopeutta eikä vene yleensä laukkaa.

        Matkanopeuteen ei potkurilla ole juuri vaikutusta. Minusta tuntuu 20 kn olevan kuitenkin aika alhainen liukuvalle veneelle. Nostaisin sitä siitä 2-5 kn että vene on kunnolla liu'ussa.


      • Joey

        Ongelma satamassa on siis vinossa kelluva vene esim. nukkuessa tai paikallaan puuhatessa. Ei liikkeessä.


      • Tyrnäväntorpedo
        Joey kirjoitti:

        Ongelma satamassa on siis vinossa kelluva vene esim. nukkuessa tai paikallaan puuhatessa. Ei liikkeessä.

        Joo toki, muttei liity potkurivalintaan.


    • ksole

      Pykälää pienemmillä saat noin 400krm lisää, pitäisi olla aika optimi.

    • mkokko

      Itsellä vähän päälle 7m, 2250kg ja KAD32 DPE:llä potkureina A5. Ilman kuormaa toimii ihan kivasti, mutta kun useampi kyydissä niin liukuun nousussa huomaa hyvin rasituksen eikä tahdo 5-6 päällä kiertää "loppuun" asti. A4:sta olen miettinyt jopa vaihtoehdoksi.. Tuo A6 voi olla vähän turhan optimistinen valinta mainitsemaasi veneeseen.

      • Joey

        Tämä oli hyvä referenssi, kiitos! Painojakauman muutoksilla ja A5-potkureilla luulisin pääseväni aika lähelle optimia - niin lähelle, kun sitä nyt voi kohtuumuutoksin päästä.


      • mkokko

        Se A4 voi myös olla ihan hyvä. Ei sillä huippunopeudella ole niin merkitystä jos matkavauhdin aiot pitää 25 tienoilla. A4:llä luulisi ainakin lähtevän rivakasti nousuun täydellä kuormallakin ja varmaan mukavampi siinä mielessä. Käytettynä noita potkureita on löytynyt nettiveneestä ja torilta niin ei välttämättä uusiakaan tarvitse hankkia.


    • Kannattaa varmasti tarkastuttaa suuttimet ja turbon pakopesän väljyys, sekä kompuran ja turbon välinen kumiletku jos huippukierroksia puuttuu noin paljon tällä hetkellä. Ahtopainetta pitäisi löytyä 1.7 bar parhaimmillaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1275
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      891
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      716
    4. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    5. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      129
      654
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      606
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      545
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      463
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      460
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      447
    12. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      113
      444
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      443
    14. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      438
    15. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      437
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      435
    17. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      82
      417
    18. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    19. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      390
    20. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      26
      386
    Aihe