PÖYTYÄLTÄ LÖYTYI KUOLLUT MIES

Niukkauutisointi

Tänään oli Turun Sanomissa uutinen, että Pöytyältä on löytynyt 8.7.2018 kuollut n. 30 vuotias mieshenkilö Mustanojan alakoulun lähistöltä. Poliisin antaman tiedon mukaan kuoleman syy on tapaturma tai jokin muu syy. Uutisoinnissa jäin kummastelemaan sitä kuinka se nyt vasta annetaan yleisön tietoon?? Yleensä poliisi pyytää mahdollisia havaintoja henkilön liikkumisesta paikkakunnalla ja mikäli joku on kadoksissa niin annetaan tuntomerkitkin ja nykyään jopa kuvakin. Eli oliko kuollut mies joku täysin yhdentekevä, kun kukaan ei ollut häntä kaivannut ja löysikö ruumiin poliisi vai oliko joku siviilihenkilö löytänyt ja ilmoittanut poliisille ? Mistähän syystä poliisi siis tiesi etsiä juuri Mustanojan koulun suunnalta ko. miestä? Tämän päivän erittäin niukka uutisointi jätti avoimeksi monta seikkaa. Ymmärrän kyllä mikäli kyseessä on ns. luonnollinen kuolema asiasta ei kaiketi voikkaan kertoa paljon mitään. Voihan esimerkiksi lenkkeilijäkin saada vaikka lämpöhalvauksen. Olisi sen verran voitu valaista asiaa, että olisi mainittu kuinka kauan ruumis on mahdollisesti maannut maastossa. Mikäli siis löytyi maastosta. Joka tapauksessa uutisointi saattaa aiheuttaa turhan huhumyllyn lähitienoilla.

3

439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pohjolankaikkitietävä

      Kuollut mies oli ollut omilla synttäreillään ja sieltä kotiin tultuaan hänet poltettiin jollain polttonesteellä kotinsa pihassa ... Useaan kertaan sytyttäen uudelleen mies palamaan ... Ehkä kiduttaen häntä tai ... Hänelle suoritettiin kidutus kuoleman tuomio. Miehen vaimoke jostain ihmeen syystä seuraavana aamuna eli sunnuntaina meni paikalle katsomaan miestään miksi """ hän ei vastaa puhelimeen riehakkaan syntymäpäivä johdosta""" . Sanotaanhan, suomalainen tapa kohdella ulkomaalaista on TULTA MUNILLE!

    • Rutturakkaudessa

      Jaa se oli murha poltto... Mikähän voisi olla niin paha virhe, että poltettiin elävältä? Missä mies töissä? Kenen työkaveri? Metsätöissä vai kasvihuoneilla?

    • Pohjolankaikkitietävä

      Kaveri oli hanttihommissa missä milloinkin. Väliin teki mummoille puita väliin lapiohommin kylän kaivinkoneelle. JCB. Leikas väliin naapureitten ruohot. Ahkera sekatyömies. Mutta kuten aina ... Niin sanotut """työnantajat""" kusettivat häntä työn päätyttyä ja palkaksi tarjottiin vajaa aski tupakkia ja 18€ kolikoita koko päivän työstä. Avulias kaveri! Hyvä ystävä! Toivottavasti poliisit saavat kiinni tekijät!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      102
      4245
    2. 79
      3493
    3. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3094
    4. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      82
      2556
    5. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2376
    6. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      211
      2182
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      30
      2101
    8. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      41
      890
    9. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      868
    10. Mä tiedän

      Että sä tiedät, että mä tiedän, että sä tiedät. Me molemmat tiedetään. Onko näin?
      Ikävä
      52
      796
    Aihe