Äärioikeisto yhdistyy EU-parlamentissa?

UnionFan

PERUSSUOMALAISTEN puheenjohtaja Jussi Halla-aho uskoo, että kevään 2019 eurovaalien jälkeen Euroopan parlamenttiin syntyy iso kansallismielisten ja euroskeptisten puolueiden ryhmä.

Halla-aho kertoo HS:lle, että neuvotteluja ryhmän luomiseksi on käyty jo pidemmän aikaa, ja valmistelut ovat pitkällä.

”Tiedän jo melko tarkkaan, mitä eurovaalien jälkeen tapahtuu, mutta en voi kertoa siitä tarkemmin vielä tässä vaiheessa.”

Voimien kokoaminen europarlamentissa on ollut jo pitkään eurooppalaisen uuden oikeiston tavoitteena, mutta yritykset ovat tähän saakka kaatuneet puolueiden välisiin erimielisyyksiin. Toukokuun vaalien lähestyessä yhteistyötä yritetään jälleen.

Yhtenä voimien kokoajana toimii italialaisen Lega Nordin puheenjohtaja ja maan sisäministeri Matteo Salvini. Hän on kertonut haluavansa luoda Euroopan laajuisen liikkeen maahanmuuttoa vastaan.

Salvini on tiettävästi houkutellut rintamaan useita eurooppalaisia puolueita. Halla-aho sanoo, että myös perussuomalaiset on käynyt neuvotteluja Lega Nordin kanssa.

8

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • UnionFan

      OIKEISTON uudelleenjärjestäytymiselle on tarvetta ensi keväänä, kun Britannia eroaa EU:sta. Se laittaa europarlamentin voimasuhteet uusiksi. Silloin EU-kriittinen ECR-ryhmä menettää suurimman kansallisen delegaationsa eli brittikonservatiivit. ECR:ään kuuluvat myös perussuomalaiset.

      ECR on europarlamentin kolmanneksi suurin ryhmä, jolla on parlamentissa 73 edustajaa. Se on oikean laidan puolueista maltillisin, ja se esimerkiksi osallistuu lainsäädäntöprosessiin tiiviimmin kuin radikaalimmat puolueet, joille parlamentti on useimmiten äänitorvi ja protestoinnin alusta.

      ECR:n nykyisistä mepeistä 21 tulee Britannista. Brexitin myötä ryhmä menettäisi painoarvoaan parlamentissa. Samoin ryhmän sisäiset valtasuhteet muuttuvat: ECR:n toiseksi suurin kansallisen puolue tällä hetkellä on Puolaa johtava Laki ja oikeus.

      Halla-aho kertoo, että ryhmän tulevaisuutta brittien lähdön jälkeen on pohdittu jo pitkään. Hän itse toivoo, että ECR voisi toimia ensi vaalien jälkeen kansallismielisten voimien kokoajana ja ryhmään voitaisiin ottaa uusia puolueita. Hiljattain ryhmään liittyivät ruotsidemokraatit.

      ”Ryhmällä on pitkät perinteet, ja prosessit ovat kohtuullisen hyvin hallinnassa. Uuden ryhmän perustamiseen liittyisi hyvin paljon työtä”, Halla-aho sanoo, mutta korostaa, ettei sulje pois muitakaan vaihtoehtoja.

      ”ECR:ssä jatkaminen ei ole perussuomalaisille itseisarvo.”

    • SuomiFan

      Mikä ihmeen ÄÄRIoikeisto!? Tyypillistä oikeiston demonisoimista ja kansanvaltaisten puolueiden leimaamista taas kerran. eunukilta. Kuin suoraan valta- eli valhemedian tuutista.

      Kansanvaltaiset eli ns. populistiset puolueet kuuntelevat kansan tahtoa ja myös toimivat sen mukaan. Toisin kuin näennäisdemokratioiden vanhat valtapuolueet. Populismi on sitä aitoa demokratiaa eli kansanvaltaa ja juuri siksi elitokratioiden valtamediat ja niiden tilaustutkijat hyökkäävätkin sen kimppuun raivoisasti.

      Kansat ovat jossain asioissa oikeistolaista, mutta monessa asiassa keskustalaista tai jopa vasemmistolaista. Siksi tuo perinteinen oikeisto-vasemmisto-luokitus ei sovellu kansanvaltaisiin puolueisiin. Muuta kuin leimamistarkoituksessa.

      • Taas-naurattaa

        Puoluekartassa äärimmäisinä oikealla olevat puolueet ovat äärioikeistolaisia.
        Voivathan ne olla kansanvaltaisia, mutta yleensä ne korostavat voimakasta johtajuutta ja ovat yhden vahvan henkilön käsissä.

        Kaikki puolueet kuuntelevat "kansan tahtoa". Niin ainakin väittävät. Tahto vain tuntuu vaihtelevan.

        Viime aikoina se tuntuu ainakin jossain määrin kallistuvan eräissä EU-maissakin kohti äärioikeaa laitaa.

        Liittoutuminen EU-parlamentissa parantaisi osaltaan äärioikeiston vaikutusvaltaa mm. EU-lainsäädännössä.

        Ryhmä jäänee kuitenkinmelko pieneksi ja valtaryhminä säilyvat maltilliset puolueet.


    • eu.byrokratiantehdas

      eu parlamenttiin yhdistyy lössi, joka ajaa eu eroa. ,hah.. vain "hillotolppa" ajaa ne sinne, mitään muuta ei tapahdu.

    • Suomen persutko äärioikeisto ? ?
      Suomen persut on perseaukisia nahkapäitä ja muut yksinkertaiset juntit
      maalta täysiä kommunisteja ja äärivasemmistoa. Hei ketä Paavoa äänesti
      Oikeisto vai vasemmisto .... Hei ne on täysin perseaukisia ja samoin eräs persu
      joka sanoi elävänsä kurjuudessa vaikka ilman EU:ta tarkoittaa, että hänellä ei
      ole edes mitään menetettävää.

      Oikeistoon luetaan myös uskon ryhmät. Persuissa ei ole ainuttakaan kristinuskoista.

      • qåaäzm

        Teillä suvakeilla tuo vihapuhe on herkässä.


      • Taas-naurattaa

        Todellinen huumorinhelmi!

        Mitä EU-vihaajat työntävät palstalle muuta kuin valeita ja vihapuheita?


    • älyäläjätä

      Liittovaltio Jesuiitta kosiskelee taas uskovaisia
      tulemaan hänen EU ruumiin venytys väkipyörään.
      EU porsas tullut kristinuskon kaukalolle.
      Piru EU pappia kyydissä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      131
      1364
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      102
      881
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      713
    4. 51
      605
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      13
      521
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      484
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      417
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      389
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    Aihe