Nykysin kaikenlaiset anturit ym on tehty osin muovista. Eihän ne kestä mitään. Tilasin jonkun Boschin anturin ja voi v se on pitkälle ruuveineen muovia. Miten ihmeessä, se kestää vuosia ? Kannattaako edes laittaa. Eikö enää autonosia saa jotka olisivat terästä tai muuta rautaa. Maksoi kuitenkin n 100 euroa. Ei ihme jos autot hajoaa käsiin.
Miksi autonosat on muovia
11
605
Vastaukset
- kivatrol
Osta vanha nappisilmälada tai mosse niin ei tarvitse valittaa muovista. Lähimpänä muovia noissa vehkeissä on kojelaudan guttaperkka ja penkkien piukea vinyyli.
Nykyisen autosi kohdalla voit miettiä sitä että jos kaikki sen muoviosat olisivat valmistettu teräksestä, niin mikä sen auton paino olisi.- Muoviton
Mun auto on vaan 20 v vanha. Ja toiminut ihan ok tähän asti. Nyt joutuu uusimaan joitain pieniä osia kuten antureita. Mutta nykyiset osat on kovin hepposen tuntusia kun vertaa alkuperäisiin. Sitä vaan ihmettelen. Ja jos nylyiset autot on tosiaan pitkälle muovia niin ei voi kun ihmetellä.
- VoiNäitäNoloja
Moni muovi kestää metalleja paremmin. Tieto joka yllättää tietämättömän.
- Anonyymi
Minäkin haluan nähdä sen perusmuovin, jolla korvataan moottorin laakerit, männät ja sylinteriputket sekä kestää paremmin ajaa viinalla/RE85. Mistähän saisi?
- näinsevaano
Muovi kestää,,,se ei häviä edes luonnosa::::
- Teese-itse
Muoviosia voi tehdä itse 3D tulostimella. Jostain luin jutun jossa eräs kaveri teki osan 3D tulostimella jonka hinnaksi tuli noin parikymmentä senttiä. Vastaava osa marmoritiskillä parisataa Euroa.
- harhaistaHaavetta
Tuo tulostun siitä ongelmallista, että saman näköisiä osia, mutta materiaali on surkeaa, eikä vastaa alkuperäistä.
- Nsal
Odotan, että pääsen tulostamaan koko auton 3D tulostimella. Mutta miten katsastus mahtaa suhtautua asiaan. Rauta sentään maatuu, muovi ei koskaan. Mutta muovi hapertuu ja murtuu. Jonkun anturin tulostamien ei kuitenkaan ole ihan pikku juttu. Kaiken pitää,olla yhteensopivaa muihin osiin.
- Anonyymi
Nsal kirjoitti:
Odotan, että pääsen tulostamaan koko auton 3D tulostimella. Mutta miten katsastus mahtaa suhtautua asiaan. Rauta sentään maatuu, muovi ei koskaan. Mutta muovi hapertuu ja murtuu. Jonkun anturin tulostamien ei kuitenkaan ole ihan pikku juttu. Kaiken pitää,olla yhteensopivaa muihin osiin.
Kunnon muovi kestää paremmin ja pidempään kuin ruostuva teräs.
- Anonyymi
Muovi on halvempaa kuin metalli ja kestää vähemmän aikaa, joten marmoritiskillä riittää jonoa ja raha kulkeutuu niihin taskuihin kuin pitääkin. Eikä se ruostu, mutta hapertuu muuten, nopeastikin, ja marmoritiskillä... jne. Kevyempääkin se on, mutta nykyisissä 1,8-3,5 tonnia painavissa malmikasoissa se garammakin on mainostamisen arvoista. Ja muoviosat saa kiinni helposti vain napsauttamalla kun osat oikein suunnitellaan, ei tarvita ruuveja tms. Nopeuttaa työaikaa, voi kasata robotilla eikä saa purettua korjaamista varten vaan taas tulee asiaa marmoritiskille. Vaan olihan se pikkuisen halvemi ostaa silloin uutena.
Eli raha ratkaisee! Aluksi voi tuntua halvemmalta, mutta kyllä se totuus aikaa myöten valkenee. Tyhmemmällekin!- Anonyymi
Riippuu muovista, jotkut laadut kestää paremmin ulkona kuin teräspelti tai osissa valumetalliosat. Oikea materiaali sopivaan paikkaan, siinä se salaisuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata411456Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981365Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l3031299- 1091125
- 191081
- 651048
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161029- 711012
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176888Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju18841