Miksi jehovat päättyivät aikalaskelmissa vuoteen 1914 ja adventistit v. 1844.
Mielestäni jehovien aikalaskelma on oikein ja adventistien väärä jos adventistit eivät muuta esitä.
Kumpi on oikein?
20
224
Vastaukset
- jakolaskijat
Auringon palvonta on pökerryttänyt adventistit.
Naurettevia nuo adventistien aikalaskelmat. - Tjtjtkrjrjrktn
Taivaasennousu kallio on Amerikassa adventisteille pyhiinvaelluskohde v. 1844 hengessä.
Naurettavaa sanoisin. Tehtyjen havaintojen mukaan Jeesus ei tullut eikä maailma loppunut kumpanakaan vuonna.
Joten lienee yksi ja sama millä tavalla sitä lasketaan, jos lähtöoletus on harhaa ja pajunköyttä.- adventismieksyttää
Adventistit vääntivät vuoden 1844 eksytyksestä Tutkivan Tuomion Opin.
Ja se olikin hieno oivallus.
Kun mitään näkyvää tai muutakaan ihmisen havaittavaa ei tapahtunut, laitettiin ensin syy virheestä muiden niskoille ja sitten tehtiin tuostakin harhaopista opinkohta.
Kerrassaan kiero, mutta kieltämättä nerokas veto !- perestroikka
Adventismi perustuu kierouteen ja eksytykseen.
- mekoda
Onko adventismissa uskottava TutkivaanTuomion ja että Ellen White on oikea profeetta?
- Advis
Ei ole pakko uskoa. Monet eivät usko. Tosin, jos menet julistamaan näitä opinkohtia vastaan saarnastuolista, niin jossain vaiheessa tulee kenkää Adventtikirkosta.
1844 ja 1914 olivat kirjallisuusvuosia.
Muutama pöhkö USA:ssa uskoi, että Jeesus tulisi pilvivankkureissa takaisin 22.10.1844. He mm. myivät tai lahjoittivat tavaransa, talonsa ja koko omaisuutensa ja menivät korkean mäen päälle vastaanottamaan messiastaan.
Kaikki tiedämme, että se Jeesuksen paluun kusetus oli vain joidenkin tahojen tekaistu tarina ja jotkut tekivät hyvän tilin, kun saivat pölvästien omaisuuden ilmaiseksi tai pilkkahintaan.
Siinä todennäköisesti moni pettynyt pilvivaunun odottaja veti itsensä kiikkuun huomattuaan olleensa idiootti, joka odotti jotain 2000 vuotta vanhaa mädäntynyttä ruumista nimeltä Jeesus tulevaksi maan päälle.
Kusetus tosin monissa lahkoissa jatkuu vielä tänäkin päivänä, mutta ajankohtaa Jeesuksen paluulle on vain vuosittain siirretty eteenpäin.- Kysynpävaa
Mistä olet lukenut ett myivät talonsa ?
- parhaitatodistajia
Tälläkin palstalla on adventismin seurauksena olevan useita nimeltä mainitsemattomia pölvästejä.
- ak123
Koska väärin voi laskea niin monella eri tavalla, oikein vain yhdellä.
- Pölvästille
Käskikö Jeesus suorittamaan aikalaskelmia, pölvästi?
- pyhpyh2389749823748
Pölvästille kirjoitti:
Käskikö Jeesus suorittamaan aikalaskelmia, pölvästi?
Taidat itse olla pölvästi, koska Raamatussa on selkeitä aikaprofetioita.
Kannattaa pitää vaihtoehtojen joukossa myös se, että molemmat ovat vääriä.
- nähtyon
1914 perustuu virheelliseen lähtökohtaan Vuosi 607 eaa ei ole Nebukadnessarin Israeliin tekemän hyökkäyksen vuosi.
Tätä on käsitelty Jehovan todistajien palstalla joitakin kuukausia sitten. Sitäpaitsi Nebukadnessarin uni oli tarkoitettu vain hänelle!
1844 perustuu Danielin kirjan ennustukseen siitä että temppeli puhdistettaisiin 2300 päivän (vuoden) kuluttua . Milleristit tulkitsivat sen tarkoittavan maan puhdistamista Jeesuksen tullessa.
Toiset ymmärsivät sen viittaavan taivaalliseen pyhäkköön. Näistä alkoi adventistit, jotka korostavat Jeesuksen tulon läheisyyttä, mutta eivät aseta aikamääriä! Jehovan tod. ovat havainneet erehdyksensä ja muuttaneet teologiansa niin että 1914 saakka on esiintynyt sen kaltaisia lopun ajan merkkejä mistä Jeesus puhui aikain merkeiksi. Tämä minun omien sanojeni mukaan-. Kuitenkin on niin varmaankin että 1700 luvun lopulla jo alkoi tapahtua - toteutua ajan merkkejä.
Lisäys edelliseeni; Kirjoitin tänään aiheesta ketjuun missä keskustellaan verikuusta yms.
- pyhpyh2347923847
Aloittajan mielipiteillä ei ole mitään merkitystä.
- omituisiaotuksia
Jehovan todistajatkin (silloiset Raamatuntutkijat) Russellin johdolla istuivat päätoimistonsa ruokasalissa 1.10 1914 ja Russell puhui joukolle: "Huomisaamuna olemme taivaan valtakunnassa koko joukko".
Seuraavana aamuna keittiön väki meni laittamaan aamiaista pikkasen nolona. Russellkin oli aamiaispöydässä hiljaa.
Sitten hän ilmoitti että vuosi taitaakin olla 1915.
Seuraavana vuonna junamatkallaan hänet ilmeisesti myrkytettiin. On väitetty että syy oli hänen eroamisensa vapaamuurareista.
No, ei se mitään. Episodi jatkui Jehovan todistajien perustajan J.F. Rutherfordin toimesta. Hänelle hommattiin juopottelunsa vuoksi ihan ihka oikea palatsi Kaliforniaan. Siellä hän sitten odotti tapahtuvaksi vuonna 1925 suuren entisajan profeettojen ylösnousemuksen, luokseen sinne palatsiinsa. Samalla hän jyrisi: "miljoonat jotka nyt elävät eivät kuole koskaan." Tarkoittaen Jehovan todistajiksi kääntyneiden määrää.
Ei tullut entisajan profeettoja, mutta pian tuli maailmansota, taas, ja sen lopussa piti alkaa Harmagedon.
Ei tullut sitäkään.
Meni tovin ja alettiin jylistä vuotta 1975. Oli "sykähdyttävät todisteet" että Harmagedon tulee ennen sitä ja siksi kannattais antaa omaisuus järjestölle , olla opiskelematta. Ei kannata perustaa perhettä, y.m.
Eipä tullut taaskaan Harmagedonia.
Vuotta 2000:kin odoteltiin "sillä silmällä".
Jotain samaa advarien historian kanssa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2075210Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813696Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers113470SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt633310SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun413140Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1052339SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412336Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?312184Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762130Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922069