Outokummun yritykset

Kuluttajat käyttäkää vain liikkeitä jotka löytyy Ytj.stä tiedät että verot maksetaan.
Liike jota ei ytj.stä löydy toimii ilman verojen kantoa,älä kannata tälläistä liike toimintaa.
Y- tunnus auttaa selvittämään yrityksen
tilanteen onko olemassa vai ei.
Älä tue harmaata taloutta!!!
13740
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Listatkaa harmaan talouden yritykset.

Äänestä

Ei sitten ravintola yrittäjiä tähän ketjuun.

Äänestä

Lopulta on syytä olla monesta asiasta kiitollinen, ilman ahkeria yrittäjiä kauppojen hyllyt notkuisivat tyhjinä, roskat mätänisivät pönttöihin, autot jäisivät korjaamatta, renkaat vaihtamatta, tankit täyttämättä, koneet valmistamatta, palvelut saamatta, palkat siirtämättä, sairaudet hoitamatta ja ruoat valmistamatta, vain muutamia mainitakseni.

Äänestä

Olette varmaan humannet, että viikonloppuisin Outokummusta ajetaan Joensuuhun tai ainakin Noljakkaan ostoksille. Eipä siis ole ihme, jos meiltä "tavaratalot" kuihtuvat pois. Asialle tuskin on mitään tehtävissä, koska "kaupungista voidaan aina kerralla tuoda suraavan viikon safkat.
Kylä kuihtuu ja kauppojen ikkunoihin liimataan pahvit peitteeksi.
Tää korutont on kertomaa, mutta minkäs teet?

Äänestä
  • Minkäs teen, no sen mitä kykenen eli sijoitan päivittäistavarahankinnoistani suuremman osan Outokumpuun jolloin hintoja on kysynnän noustessa vara laskea jolloin pahvit otetaan ikkunoista ja kauppa kukoistaa.

    Äänestä

Se on sitä markkinataloutta.
Esimerkki:
Tuote okussa 44.90 ja prikulleen sama tuote Jnssa 27.90.
On päivän selvää mistä ostan.
Entäs sinä?

Äänestä
  • Missä tuotteessa noin isot erot on?

    Äänestä

  • Saman kokoluokan hintaeroja olen huomannut minäkin, itsestään selvää ostaa sieltä mistä saa halvalla. Ostamme viikon perusruuat eli noin 100 - 150 eurolla kerran viikossa, pikkujuttuja satunnaisesti okun kaupoista..
    Lidl ja Citymarket Pilkossa sekä Tokmanni Ylämyllyllä ovat perheemme ruoka ym ostosten kohteet. Säästöä paikallisiin kauppoihin verrattuna on useita kymppejä polttoainekulujen jälkeen.
    Okulaiset yrittäjät / kaupat hinnoittelevat itsensä / tuotteensa liian kalliiksi, eikä mikään ihme jos ikkunoita pahvitetaan kun asiakkaat katoaa..

    Äänestä

  • Suurjoensuutoimikunta siis asialla, todellisuudessa säästöjä polttoainekulujen jälkeen tuskin tulee ja se pienikin häviää asuntojen arvon tippumiseen. Tarjousten perässä juostessa kuluttajat todellisuudessa ostavat roinaa jota eivät muutoin ostaisi.

    Äänestä

  • mainostaminenkielletty kirjoitti:

    Suurjoensuutoimikunta siis asialla, todellisuudessa säästöjä polttoainekulujen jälkeen tuskin tulee ja se pienikin häviää asuntojen arvon tippumiseen. Tarjousten perässä juostessa kuluttajat todellisuudessa ostavat roinaa jota eivät muutoin ostaisi.

    Autoni syö noin 5 l / 100 km dls vero, jokainen laskutaitoinen osaa laskea mitä reissu kerran viikossa maksaa. Säästöä syntyy jokaisella reisulla ja jokainen järkevästi omaa talouttaan ajatteleva säästää siinä missä voi. Roinaa ei meille osteta

    Asuntojen arvo tippuu vaikka kuinka ostaisi omalta paikkakunnalta, auntoja vaan on liikaa kaupattavana kun väki vähenee..
    Sitäpaitsi asun vuokralla joten viis asunnon arvon laskusta, minulle siitä ei vahinkoa tule millään muotoa.
    Asunnon osto on harkinnassa mutta se löytynee Ylämyllyltä tai Kontiolahdelta kenties Joensuusta
    paikkakunnilla on hyvä henki ja asuntojen arvo säilyy tulevaisuudessakin..

    Äänestä

  • Tervemenoa vain. Osa ihmisistä arvostaa myös aikaa jota voi käyttää johonkin muuhun kuin kuumassa autossa istumiseen tai hehtaarihallissa tarpomiseen.

    Äänestä

Sen oon huomannut että S-market on halvempi kuin Citykumpu. Ärsyttää vaan nuo jonot S-marketin kassalla.

Äänestä
  • Aamulla ja iltaisin on hyvin rauhallista kaupoissa eikä tarvitse jonottaa.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Rehtiii kirjoitti:

Kuluttajat käyttäkää vain liikkeitä jotka löytyy Ytj.stä tiedät että verot maksetaan.
Liike jota ei ytj.stä löydy toimii ilman verojen kantoa,älä kannata tälläistä liike toimintaa.
Y- tunnus auttaa selvittämään yrityksen
tilanteen onko olemassa vai ei.
Älä tue harmaata taloutta!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu