Miksi epäonnistun aina?

Olen alkanut pohtimaan, että miksi epäonnistun aina kun yritän tutustua toiseen ihmiseen. Epäonnistumisella tarkoitan nyt sitä, että tutustuminen lopahtaa miltei heti alkuunsa. Kun olen tavannut kiinnostavan henkilön, niin pidämme alkuun yhteyttä ja tapailemmekin, mutta sitten vaan mielenkiinto lopahtaa jommalta kummalta. Nyt epäilenkin, että ongelma on minussa, mutta en vaan tiedä, että mikä on vialla. Onko minut tarkoitettu yksinäiseksi, vai mistä syystä en onnistu luomaan mitään pysyvämpää?
4328
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Et ole viellä valmis suhteeseen. Sinulla on sisäisiä kamppailuja itsesi kanssa jotka sinun täytyy selvittää.

Äänestä
  • Kamppailua tämä tosiaan on ollut. Ajoittain koen tarvitsevani toisen läheisyyttä, mutta sitten kuitenkin haluan nauttia vain omasta rauhasta. Voisiko todella olla niin, etten ole valmis suhteeseen. Olen kuitenkin ollut sinkkuna jo 8-vuotta, joten ainakin aikaa on ollut käydä sisäistä kamppailua :)

    Äänestä

  • Hän on vain tapaillut vääriä ihmisiä..? Voisko olla? Ainakin itse olen huomannut keskusteluiden lopahtavan erilaisuuteen. Tai erilaisiin näkemyksiin. Ja niinpoispäin... ei tarkoita mielestäni automaattisesti sitä että ei olisi valmis suhteeseen.

    Äänestä

  • taisitten kirjoitti:

    Hän on vain tapaillut vääriä ihmisiä..? Voisko olla? Ainakin itse olen huomannut keskusteluiden lopahtavan erilaisuuteen. Tai erilaisiin näkemyksiin. Ja niinpoispäin... ei tarkoita mielestäni automaattisesti sitä että ei olisi valmis suhteeseen.

    Tätä olen joskus myös pohtinut, mutta olen tullut siihen tulokseen, että täytyy osata keskustella erilaisten ihmisten kanssa. Eivät kaikki voi olla minun kaltaisiani, tai muuten sellaisia, joiden kanssa juttu luistaisi heti kättelyssä. Olen joskus luullut löytäneeni juttukumppanin, jonka kanssa minulla olisi oikeasti jotain yhteistä, mutta sekään ei vaan toiminut.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


epic_fail kirjoitti:

Olen alkanut pohtimaan, että miksi epäonnistun aina kun yritän tutustua toiseen ihmiseen. Epäonnistumisella tarkoitan nyt sitä, että tutustuminen lopahtaa miltei heti alkuunsa. Kun olen tavannut kiinnostavan henkilön, niin pidämme alkuun yhteyttä ja tapailemmekin, mutta sitten vaan mielenkiinto lopahtaa jommalta kummalta. Nyt epäilenkin, että ongelma on minussa, mutta en vaan tiedä, että mikä on vialla. Onko minut tarkoitettu yksinäiseksi, vai mistä syystä en onnistu luomaan mitään pysyvämpää?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu