Tukea on haettu heinäkuulle.
Kela on huomioinut tulona kesäkuun alussa maksetun palkan. OK.
Kela on huomioinut heinäkuun työmatkakulut ja heinäkuun perusosan.
Kela ei ole huomioinut kesäkuun työmatkakuluja eikä kesäkuun perusosaa.
Eli tulot huomioidaan pyytämättä takautuvasti mutta menoja ei.
Kela on huomioinut tulona kesäkuun alussa maksetun palkan. OK.
Kela on huomioinut heinäkuun työmatkakulut ja heinäkuun perusosan.
Kela ei ole huomioinut kesäkuun työmatkakuluja eikä kesäkuun perusosaa.
Eli tulot huomioidaan pyytämättä takautuvasti mutta menoja ei.
Vastaukset 32
Vanhimmat
Lisäksi heinäkuun työmatkakuluja on laskettu 20 päivälle, ei 22 päivälle vaikka töitä on 22 päivää.
Työsoppari on toimitettu joten kesäkuunkin työpäivät ovat olleet tiedossa ja kesäkuun olisi pitänyt elää tuhlaamatta kesäkuun alun palkkaa.
Tuo+kesäkuun+palkka,+niin+jos+se+on+kaksinkertainen+nettona+verrattuna+toimeentulotukeen,+niin+tällöin+se+voidaan+ottaa+huomioon+menona+myös+heinäkuulle,+mutta+huomioida+se,+että+siitä+pitää+vähentää+vähintään+20%+tai+enintään+150€+eli+kahdelle+kuukaidelle+yhteensä+300€+ja+lisäksi+jos+työmatkakuluha+on+22+päivälätä,+niin+ne+silloin+pitää+huomioida+22+päivältä,+mutta+kela+olettaa+ettei+kukaan+tee+töitä+lauantain+ja+sunnuntaina+ollenkaan+koko+kuukauden+aikana,+koska+eihän+hekään+tee+ja+hullu+se+on+joka+tekisi.
Heinäkuun+perusosan?+Miten+voidaan+huomioida+heinäkuun+perusosa+heinäkuulle+tulona??
Kesäkuun+perusosa??
Jos+työmatkakuluja+kesäkuussa,+niin+ne+pitää+huomioida+kesäkuun+menoina+myöskin.
Tee+itseoikaisuvaatimus+perusteineen,+ei+tarvitse+lähteä+muutoksenhakulautakuntarumbaan,
julkisella+vallalla+on+virheen+oikaisuvelvollisuus+hallintolaissa.
Tässä+ne+mitä+ei+saa+huomioida+tuloina:+"11+§
Huomioon+otettavat+tulot
Tuloina+otetaan+huomioon+henkilön+ja+perheenjäsenten+käytettävissä+olevat+tulot.
Tuloina+ei+kuitenkaan+oteta+huomioon:
1)+vähäisiksi+katsottavia+ansiotuloja+ja+avustuksia;
2)+alle+18-vuotiaan+lapsen+säännöllisiä+tuloja+siltä+osin+kuin+ne+ylittävät+hänen+osaltaan+7+ja+7+c+§:n+nojalla+huomioon+otettavat+menot;+(29.12.2005/1218)
3)+tuloja+siltä+osin+kuin+ne+vastaavat+työmatkamenoja+ja+muita+työssäkäynnistä+aiheutuvia+menoja;
4)+äitiysavustuslain+(477/1993)+mukaista+äitiysavustusta+eikä+vammaisetuuksista+annetun+lain+(570/2007)+mukaista+etuutta;+(11.5.2007/583)
5)+työttömyysturvalaissa+ja+julkisesta+työvoima-+ja+yrityspalvelusta+annetussa+laissa+tarkoitettua+kulukorvausta,+Kansaneläkelaitoksen+kuntoutusetuuksista+ja+kuntoutusrahaetuuksista+annetussa+laissa+(566/2005)+tarkoitettua+ylläpitokorvausta,+työttömyysturvalain+6+luvun+3+b+§:ssä+tarkoitettua+korotusosaa,+mainitussa+pykälässä+tarkoitetun+korotetun+ansio-osan+ja+mainitun+luvun+2+§:n+1+momentissa+tarkoitetun+ansio-osan+erotusta+eikä+viimeksi+mainitun+lain+7+luvun+5+§:ssä+tarkoitettua+työmarkkinatuen+korotusosaa;+(9.12.2016/1107)
6)+8+§:ssä+tarkoitettuja+korvauksia+ja+tuloja;+(9.12.2016/1107)
7)+lastensuojelulain+(417/2007)+35+§:ssä+ja+36+§:n+1+momentin+2+kohdassa+tarkoitettua+taloudellista+tukea+sekä+76+a+§:ssä+tarkoitettua+taloudellista+tukea+asumisen+ja+toimeentulon+turvaamiseksi+jälkihuollossa.+(9.12.2016/1107)
(28.1.2005/49)
---->Sen+lisäksi,+mitä+2+momentissa+säädetään,+vähintään+20+prosenttia+tulonsaajan+ansiotuloista+jätetään+ottamatta+huomioon+tulona.+Huomioimatta+jätetään+kuitenkin+enintään+150+euroa+kuukaudessa.+(14.11.2014/940)<----"
Korjausta: (niin tällöin se voidaan ottaa huomioon TULONA myös heinäkuulle) pitäisi olla tulona.
Kesäkuun tulot on huomioitu heinäkuun laskelmaan. Kesäkuun menoja (perusosa työmatkat) ei ole huomioitu heinäkuun laskelmaan.
Ansiotulovähennystä on huomioitu 150 e eli kesäkuulle ei ole huomoitu.
Puhumattakaan siitä että kela olisi huomioinut menona toukokuun perusosaa sekä työmatkakuluja...!
Ei perusosa ole menoa, vaan tuloa, eli jos olet saanut työssäoloaikana toimeentulotukea, niin se tavallaan peritään takaisin laskelmassa tulona, jolloinka se vähentää omalta osaltaan seuraavan kuun menoja, eli rahaa onkin enemmän kuin todellisuudessa onkaan tai jos korjataan päätös, niin se otetaan tulona huomioon korjatussa laskelmassa sen takia koska se on jo saatu.
Ei ole kesäkuulle saatu eikä haettu toimeentulotukea mutta jos palkkatulot huomioidaan kesäkuun alusta niin miksei ole huomioitu kesäkuun normaaleita ravintomenoja sekä työmatkakuluja?. Ja jotenkin sen koko palkanko olisi pitänyt säästyä heinäkuun ruokiin ja bensoihin...
Pitää vissiin pyytää laskemaan kesäkuun ansiotulovähennys, ruokamenot ja työmatkakulut niin tällöin kela joutuisi maksamaan. Eri asia on alkavatko enää laskemaan. Luulisi että jos tulot huomioidaan kesäkuun ALUSTA niin menot myös!?
Nyt ollaan muka 500 e plussalla sen kesäkuun alun palkan johdosta.
Heinäkuussa on minun laskujeni mukaan 22 arki- eli työpäivää. Silti kela on huomioinut 20 työpäivän matkakulut.
Ahaaa, eli et ole hakenut toimeetulotukea kesäkuulle ollenkaan?
Eli sinulle on laskettu kesäkuun, että heinäkuun palkka tuloksi heiäkuulle??
Jos noin, on laskelma silloin väärä, koska tulot voidaan laskea vain hakemiskuukaudelle hakemiskuukauden tulot, ei vyörryttää tuloja ulottuun heinäkuulle kesäkuusta.
Tee virheen oikaisuvaatimus suoraan kelalle, ei siis muutoksenhakua ja lisäksi tee kantelu oikeusasiamiehelle, päätöksen tulo kestää ehkä vuoden, tai hae päätöksiä oikeuskansleriviraston sivustolta/eduskunnan oikeusasiamies, hakusanana "tulojen vyörryttäminen", jos löydät päätöksen, lue se ja liitä, jos vaikuttaa siltä että voi, niin päätöksen diaarinumero oikaisuvaatimukseen.
Tässä sinulle pari diaarinumeroa oikeusasiamiehen päätöksistä: " eoak 2689/2017, eoak 2099/2003"
tee haku noilla numeroilla oikeusasiamiehen sivustolla, ne on pdf-tiedostoja eli tarvit adobe readerin tai vastaavan.
Heinäkuussa huomioitava heinäkuussa saadut tulot maksupäivän mukaan. Ja heinäkuun menot maksupäivän mukaan. Erääntyikö sinulla laskuja heinäkuun aikana...esim. kotivakuutus, oliko sairauskuluja. Eihän tuolla kesäkuulla pitäisi olla mitään vaikutusta asiaan..?
Miten muuten sulla jatkuu, haetko elokuulle toimeentulotukea ?
Sanoisin että se voi riippua palkan suuruudesta otetaanko sitä huomioon seuraavassa kuussa. Esimerkiksi jos olet saanut kesäkuussa palkkaa 2000 euroa ja haet heinäkuussa toimeentulotukea koska olet jäänyt työttämäksi, niin varmaankin oletetaan että tuo kesäkuussa maksettu palkka riittää myös ainakin osaksi kesäkuulle, riippuen tietysti mitä menoja sinulla on ollut kesäkussa.
Mutta yleisesti ottaen, toimeentulotuesta annetun lain 15 §:n mukaan toimeentulotuki määrätään kuukaudelta. Lain mukaan tulot ja varat otetaan huomioon siltä ajanjaksolta, jota koskevana toimeentulotuki määrätään. Jos siis olet hakenut heinäkuulle toimeentulotukea, on väärin että heinäkuun laskelmassa on tulona huomioitu kesäkuussa maksettuja palkkoja, elleivät ne ole jotenkin todella suuria, tai ellei niitä ole maksettu kesäkuun viimeinen päivä. SUosittelen että otat yhteyttä Kelan asiakaspalveluun jotta päätls voidaan tarkistaa yksittäisen viranhaltijan mokailun vuoksi.
Kyllä totussa huomioidaan palkka tulot sekä edelliseltä että hakemiskuukaudelta. jos toimeentulotukea haetaan ensimmäistä kertaa tai asiakkuudessa on ollut tauko.. Tuohan seisoo selvästi Kelan sivuilla.
Ai, sullako seisoo kelan sivuille?
Ei, vaan tulot pitää laskea heinäkuun mukaan, tuloja voidaan vyörryttää, mutta siinä pitää huomioida menot ja tulon laatu, eli jos tulo on kertaluontoinen eli jos tuodaan tuloja kesäkuulta, niin kesäkuulle pitää laskea oma toimeentulotukilaskelma, VAIKKEI OLISIKAAN HAETTU, pelkkiä tuloja ei voida vyörryttää ilman lähtö kuukauden menoja ja se loppujäämä voidaan laskea silloin tuloksi heinäkuulle.
Ei niin kuin tässä tapauksessa, että pelkät tulot on jaettu kahdelle kuukaudelle, eli kesäkuulle ei ole laskettu mitään menoja.
Ymmärsitkö?
Nimenomaan sulla seisoo Kelan sivuille jos kellä, ja jatkuvasti, mukaan lukien 2 /3 persoonasi. En puhunutkaan muusta kuin siitä, kuinka palkkatulot huomioidaan, en mistään vähennyksistä enkä vyörryttämisestä. Ymmärsitkö?
Paremmin kuin sinä, kun et edes ymmärtänyt mistä edes on kyse, kunhan halusit edes jotain kirjoittaa ja näin saada sen kuuluisan sekunnin kaksi julkisuudessa nimikkeellä, "äiti äiti, mäkin kirjoitin jotain".
Ai tämäkö jokin julkisuus palsta, salli mun nauraa. Niin sinulle tämä varmaan onkin. Sitäpaitsi sä et voi tietää mun tietotaitoa tai osaamista mistään asiasta, sun kyllä tiedetään ja tunnetaan.... Tänne saa kirjoittaa kuka ja mitä haluaa, vai oletko sä jokin viestien valvoja muiden persoonien lisäksi?
Laske ensin kuinka monessa tietokoneessa on suomessa, että myöskin muualta maailmasta mahdollisuus päästä näille sivuille, laske sitten tämänkin saitin julkisuusarvo.
Ai anteeksi, yritä edes arvioida, kun et kerran osaa laskea.
Julkkis nimimerkillä???
Korjauspyyntö on tehty. Nyt odotetaan mitä siihen vastataan.
Kannattaa tehdä oikaisuvaatimus jos alkavat vetkutella korjauspyyntöön vastaamisessa, viikkoa enempää ei kannata odotella. Tosin hallintolain mukaisen virheenkorjausvaatimuksen voi tehdä vielä 5 vuoden kuluessa päätöksestä mutta siihen saatuun päätökseen ei ole valitusoikeutta. Vaikka päätökset pitäisi perustella laki- ja tosiasiaperusteilla niin usein nuo perustelut on joitain aivan sekavaa ja järjetöntä potaskaa.
Näillä yhteiskunnan tuki -palstoilla kannattaa varautua melkoiseen paskan jauhamiseen eikä pidä uskoa kaikkia mitä jotkut kirjoittaa. En tiedä näiden trollien motiiveja, mutta köyhien oikeuksien toteutuminen ei ainakaan kuulu niihin, pikemminkin päin vastoin.
Kannattaa myös huomioida mitä KELA itse ilmoittaa sivuillaan:
"Sinun ja kunkin perheenjäsenesi ansio- ja yrittäjätulosta vähennetään 150 euroa kuukaudessa"
https://www.kela.fi/toimeentulotuki-tulot-jotka-eivat-vaikuta
Hyvä, että olet valittanut asiasta, myös asiakaspalveluun kannattaa olla yhteydessä jos tulee outouksia, voivat laittaa päätöksen tarkistettavaksi.
Olen tuon enintään 150€ jo tuonut esiin melkein ketjun alussa esille jo ja jopa laitoin laista suoran lainauksen mitä ei voida laskea tuloiksi ja niihin kuuluu myöskin asumistuki, KOSKA SE KORVAA ASUMISMENOJA, vaikkakin suomessa on ollut jo pitkään, että lasketaan tuloksi, vaikka jos oikein ja lain mukaan mentäisiin, niin tuo asumistuki pitää ensin vähentää asumismenosta ja tämän jälkeinen osuus on vasta sitten se asumismeno joka voidaan laskea toimeentulotukilaskelmaan, sai sen asumistuen sitten vuokranantaja tai sitten vuokralainen.
Mutta ei tässä vahinkoa ole tullut.
Maksettu palkka lasketaan elinkuluihin palkanmaksun jälkeiselle ajalle. Mikäli palkka maksetaan kuukauden lopussa, niin se voidaan huomioida seuraavan kuukauden tulona tai varallisuutena, jos haetaan seuraavalle kuukaudelle toimeentulotukea.
Vaikka palkkaa maksetaan edellisen kuukauden työstä, niin takautuvasti sen kuukauden menoja ei hyväksytä ellei ole osoittaa, että työssäkäyntikuluihin on otettu lainaa kuukauden lopussa maksettavaa palkkaa vastaan.
Jos halutaan olla oikeudenmukaisia, niin eihän voi ajatella, että varsinaista hakemuskuukautta edeltävältä ajalta otettaisiin huomioon ainoastaan tulot, vaan täytyyhän mukaan ottaa myös menot. Ennen sossussa oli hyvä käytäntö selvittää ihmisen taloudellinen tilanne toimeentulotukea ensi kertaa hakiessa. Ihme, jos Kelassa ei tehdä samalla tavalla.
Jos hakemus koski esim. heinäkuuta, selvitettiin ensin 3 edeltävän kuukauden taloudellinen tilanne tekemällä normaalit toimeentulotuen laskelmat huhti-, touko- ja kesäkuulle. Jos tulokseksi tuli esim. sellainen tilanne, että laskelma on ollut 200euroa ylijäämäinen huhtikuussa, 200euroa alijäämäinen toukokuussa ja 400euroa ylijäämäinen kesäkuussa, vaikuttivat nämä heinäkuun laskelmaan näin:
Huhti- ja toukokuu tasoittavat toisensa. Kesäkuun 400euron ylijäämä lasketaan mukaan tulona HEINÄKUUN laskelmassa.
toukokuun alun tulot olivat 600 e, työmatkat 85 km x 22 pv
tositteet ovat kelassa. työt on tehty opintojen ohella
tästä on nyt kelaan viestitetty mutta johtaako se mihinkään...
tuntuu että kelassa on ollut nyt sijaisia tai muutoin nuukaa porukkaa töissä jotka kokevat että heidän omia rahojaan tässä tuhlataan surutta.
Korjauspyyntöön tuli elokuussa pyyntö toimittaa heinäkuun tiliotteet! Niitä ei toimitettu joten hakemus on hylätty.
Alun alkaenkaan ei pyydetty ilmaista rahaa vaan odotettavissa_olevaa_etuutta_vastaan.
Jos kelasta olisi ollut kiinni niin työttömyys olisi ollut tulevaisuus. Heinäkuun palkka meni auton ostoon eikä riittänytkään.
Heinäkuun tuki maksettiin nyt joulukuussa.
Nyt on vakituinen työpaikka - kelan vitkuttelusta huolimatta.
Kun ryhdytään hakemaan toimeentulotukea niin on varsin yleistä että (aikoinaan sossu) Kela kusettaa 1. haussa kun määrittää nykyisiksi tuloiksi entisiä tuloja. Tuon takia kannattaa aina hakea toimeentulotukea aiemmin kuin niin sanotusti perse aukeaa. Tuolla aikaisella haulla varmistetaan, että seuraavassa haussa ei lueta aiempia tuloja väärälle kuukaudelle. Vaan Kelan on pakko ottaa oikeat tulot huomioon kuluvalla toimeentulotuen hakukuukaudella.
Kelasta pyydettiin vielä marraskuussa heinäkuun tiliotteita. Niitä ei toimitettu.