Kesäkuun lopussa työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta oli Pohjois-Pohjanmaalla 11,6 % ja koko maassa 10,4 %. Työttömien työnhakijoiden määrä on vähentynyt Kärsämäellä vuoden takaisesta. Työttömien määrä väheni vuodentakaisesta 4 900:lla (-19 %), mutta lisääntyi sen sijaan toukokuun lopusta 3 000:lla joka vaikuttaa jonkin verran tilastoissa verrattuna toukokuun tilastoihin.
Pohjois-Pohjanmaan alueella oli kesäkuun lopussa lomautetut mukaan lukien 21 600 työtöntä työnhakijaa, joista miehiä oli 10 900 ja naisia 10 700. Tieto selviää Ely-keskuksen seurannasta.
Alhaisisin työttömyysaste oli Hailuodossa. (6,0 %) Laskuvoittoisia työttömyysasteita oli Siikalatvassa (9,1%), Raahessa (9,3%) ja Kärsämäellä. (9,8%)
Korkeita työttömyysasteen kuntia olivat Oulun Eteläisen alueella Pyhäjärvi (10,1%), Oulainen (10,2%) ja Ylivieska. (10,3%)
Kuukausittain julkaistavan Pohjois-Pohjanmaan työllisyyskatsauksen tietolähteenä käytetään Työ- ja elinkeinoministeriön työnvälitystilastoja.
Reaganilta: Kärsämäellä työttömyys laskukierteessä
19
277
Vastaukset
- KOK.vie.nahatkin.selästä
Ettekö te aivopestyt näe noiden huijaulukujen taakse ? Totuutta. Ihmiset on pakotettu/painostettu noihin 9 euron pakkotöihin, ja kaiken maailman höpöhöpö kursseille. Tilastot valetta, petosta.
- 9e.ORJAT
Aktiivialistus pois !!
- kissmykokoomus
Aktiivimallilaisia ei ole laskettu mukaan noihin lukuihin. Revi siitä!
- numeerinenihme
Tämä helevetin ronaltti se jaksaa kopioida tietoja ilmaisematta lähteitä, esittelee muka omina viisauksinaan.
- adhdkosulla
"Pohjois-Pohjanmaan työllisyyskatsauksen tietolähteenä käytetään Työ- ja elinkeinoministeriön työnvälitystilastoja." Etkö ossaa hemmetin tyhymä lukea. Kato TE- sivuilta!
- juurinyt
ps tuli sulku
- illastaalkoi
sheriffi tuli ja hiljensi.
- eiköhän
ne mamutkin pitäisi otta lukuun työttömäksi jotka työttömiä on, koska veroillamme he elää?
- mitentämämaamakaa
Mamulla isompi tuntiansio kuin 50 lehmän lypsäjällä!
- kaskummana
nämä onmpi sellaisii faktoii, ett siinä on l-lypsäjät ihmeissään, onko todella jo niin tyhjäksi rakas Sipilä vetimet vetänäy, tietysti P-korean laki Keskustassa estää kannanotot ja heitot, muuden käy kuin kävi #Marjatalle2003, kun hänen yritys estää vieraan ulkomaan pääoman tukeutumisen Suomen terveyden hoitoon ja kuten myöhemmin on tullu julki em syö Suomen julkista terveyden hoitoa jokapäivä, laatu on hakusessa, nousuviikolla oli uutinen , että #valinnanvapaus on tullut niin kalliiksi #Pihlajalinnalle, et rahat on loppu ja on sanoutunut irti Kokomustan keksinnöstä!
- vainajankysymys
..loppujen lopussa ja vähän aiemmin TerveysPörssien on pakko lähteä nyssykkä -suomesta, siksi kun nyssykässä ei rahat Pörssi taxojen maksuun riitä, jukulautaa!
- tuuliovialonkuttaa
..ja tämähän menneillään oleva "iso-ikäluokan kaatuminen "buumi (ei muumi) olikin Pörssiterveydellä tilaisuus rahastaa ja sen he tekevät, meille jää syrjäkylille tyhjillään olevat asiakkaita odottavat hoitokodit / osin Tk verorahoilla ylläpidettäväksi!
- agriiria
Maaseudulla tulevat nykynuoret huomenissa ei ala, ei halua, ei yritä, eikä heillä ole mitään sotien jälkeistä isänmaallista alkkiolaisuuden henkeä syytä yrittää, sen halun tappoi Keskusta, kuin ollut on, esm Miiluranta on hyvä esimerkki miten tyhjästä elämä jatkuu, periksi ei ole annettu, eikä apuja anottu, sitä henkeä ei enää ole eikä tule, ainakaan Keskustaa äänestämällä, joka läksi herrojen kanssa marjaan!
- adiosdioss
siinpä on heittoja Kärsille hellepäivän ratoksi, näitä ei Reagani julkituo, jos osaakaan!
- turhialupauksia
Huomenna on teille Persuille Juustoportilla kahvia ja tyhjiä lupauksia luvassa kun Persujen vankkurit tulee sinne.
- pösilö
turhialupauksia kirjoitti:
Huomenna on teille Persuille Juustoportilla kahvia ja tyhjiä lupauksia luvassa kun Persujen vankkurit tulee sinne.
szinäkö se niitä tarjoot
- totuuskustaista
Keskustalaiset on ahneita ilmaisiil juustoille ja kahveille, ajavat 100 km käennousulle..
- mustasotarikollinen
Yksi matu maksaa suomelle 136 000 euroa vuodessa..
- jostainonsäästettävä
justiisa, mamun elatus- kustanukseen vaatii 50 lehmän vuosituotoksen, 0,32e/lt
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihana on nähdä edes ohimennen
Mitenköhän mies sua voisi lähestyä❤️? Oon lääpälläni suhun mutta en uskalla lähestyä vaikka vilkuilet ja huomaan että su18111722- 795715
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495262- 704388
Aamu on aina iltaa viisaampi.
Hyvää huomenta rakas. Ajattelen sinua taas ja yritän keksiä keinoja luoksesi. Satuttaa, kun unohdan sinua joka päivä ene234332Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434162Juuri sinut kainaloon haluaisin nyt
Sydän sykkii vain sinulle Sinä olet se jota kaipaan Sinä olet se josta uneksin Jos sinun rinnallesi jäädä saan Tän koko334028Saattaisimme olla yhdessä
Vaarallinen yhdistelmä. Käsitin, että meillä molemmilla on samanlaista historiaa... Siitä huolimatta haluaisin kokeilla413928- 783710
Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?483647