100 000 UUTTA TYÖLLISTÄ !
Ay-liike on työn tarjonnan kartelli. Myyjän kartellissa myyjät sopivat hinnat, ostajan kartellissa ostajat. Suomen työmarkkinoilla kummallakin on vahva asema.
Ay-liike on työn tarjonnan kartelli. Myyjän kartellissa myyjät sopivat hinnat, ostajan kartellissa ostajat. Suomen työmarkkinoilla kummallakin on vahva asema.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Kännissä veroloiseni hourit pangolla!
Ai että minua nauratti, kun tuli se tutkimus, jossa kävi ilmi,että työllisyyden nousu ei olekkaan hallituksen ansiota.
mikä tutkimus ????????
Se+tutkimus+jossa+mainittiin+ettei+työllisyyden+nousu+ja+talouden+kasvu+ollut+hallituksen+toimien+ansiota.+
Löydät+tutkimuksen+/+lehtijutun+netistä.+Kannattaa+lukea,+sillä+se+todistaa+hallituksen+valehdelleen++mainituista+asioista.
Hallitusväki+on+pitänyt+turpansa+kiinni+lomarahojen+leikkauksista.+Kahtena+kesänä+tehty+lomarahojen+30+%+leikkaus+ei+ole+lainkaan+kasvattanut+vientiä.+Tutkijoilta+tulee+pian+siitäkin+faktaa.
olet ymmärtänyt väärin, tutkimuksessa nimenomaan osoitettiin että työllisyys on noussut ja kese ei ole mistään tunnin työsuhteista vaan täysipäiväisistä töistä.
Kenenkään lomarahoja ole leikattu, mistä moiseen käsitykseen olet tullut ?
Pistätkö linkin siihen "tutkimukseen".
Näin+lomarahan+leikkaus+pienentää+tuloja
Työura+yli+15v+(lomaraha+6+%)
Palkka+(€/kk) Lomarahaleikkaus+(€/v)
Siivooja 1+999 -432+€
Ruokapalvelutyöntekijä 2+105 -455+€
Laitoshuoltaja 2+151 -465+€
Lastentarhanopettaja 2+604 -562+€
Lähihoitaja 2+654 -573+€
Perushoitaja 2+826 -610+€
Sairaanhoitaja 3+045 -658+€
Sosiaalityöntekijä 3+295 -712+€
++Tässä+muutaman+ammattiryhmän+lomarahaleikkaukset
Lomarahat tulisi leikkaamisen sijasta poistaa kokonaan. Samoin työaikaa tulisi pidentää sekä lomia lyhentää, Työehtosopimusten yleissitovuudesta luovuttava sekä irtisanomista helpotettava.
Tutkimuksessa+todettiin,+että+työllistyneet+ovat+pääasiassa+saaneet+pätkä-+ja+tuntityötä.+Kokopäivätyöllisyydestä+ei+mainittu+halaistua+sanaa.
Lomarahoja+on+leikattu++jo+kahtena+kesänä.+Sipilä+elvisteli+viime+vuonna+medialle+lomarahojen++30+%+leikkauksella.+Sanoi+vielä+että+"leikatuilla+rahoilla+kasvatetaan+vientiä"+:D+:D+:D
Sipilä+ei+ole+kertonut+kasvattiko+matalapalkkaisilta+luvatta+leikatut+eli+varastetut++lomarahat++vientiä.
Jospa tämä mölli demuloinen pakkohoiton?
Vasemmistohan vihaa työtätekeviä koska he äänestävät DEMAREITA.
Vassuja äänestää vain köyhät ja tyhmät
Yllättävän vähän vassuäänestäjien joukossa oli köyhiä ja tyhmiä. Tyhmistä suurin osa äänesti keskustaa. "Luomme 200 000 uutta työpaikkaa", keskustan väki valehteli ja tyhmät uskoivat.
Keskusta olikin heille "luottamuksen arvoinen": leikkauksia, leikkauksia ja leikkauksia. Sen keskusta tarjosi heitä äänestäneille tyhmille ja köyhille.
Tdömmin tdolleja..
VIELÄ
Heikko.hallitus
2.8.2018+0:02
Ööötuota+kirjoitti:
olet+ymmärtänyt+väärin,+tutkimuksessa+nimenomaan+osoitettiin+että+työllisyys+on+noussut+ja+kese+ei+ole+mistään+tunnin+työsuhteista+vaan+täysipäiväisistä+töistä.
Kenenkään+lomarahoja+ole+leikattu,+mistä+moiseen+käsitykseen+olet+tullut+?
Näytä+lisää
Tutkimuksessa+todettiin,+että+työllistyneet+ovat+pääasiassa+saaneet+pätkä-+ja+tuntityötä.+Kokopäivätyöllisyydestä+ei+mainittu+halaistua+sanaa.
Lomarahoja+on+leikattu+jo+kahtena+kesänä.+Sipilä+elvisteli+viime+vuonna+medialle+lomarahojen+30+%+leikkauksella.+Sanoi+vielä+että+"leikatuilla+rahoilla+kasvatetaan+vientiä"+:D+:D+:D
Sipilä+ei+ole+kertonut+kasvattiko+matalapalkkaisilta+luvatta+leikatut+eli+varastetut+lomarahat+vientiä.
Tuosta vasemmistoa äänestävien tyhmyydestä voi sanoa paljonkin mutta jos aloitetaan kaikista tyhmimmästä äänestäjästä joka pieni ja keskituloisena äänestää oikeistopopulististä perussuomalaisia tai sinisiä mutta on niitä pienellä palkalla toimeentulevia jotka jumalauta äänestää kokoomusta mutta ei sekään tee köyhästä ihmisestä vauraanpaa ja menestyvää, ehkä jostain arto sössö satosesta mutta ei keskituloinen, toisella töissä oleva voi eikä pidäkkään sietää kokoomuslaisia eikä persuja keskustahan nyt pettää aina.
Sipilän joukot puolustavat SAMOILLA teeseillä hallituksen pätevyyttä kuin Trumpin kannattajat USA:ssa ! Talousnousu ja työllisyys . Miksi Suomessa todetaan , että Trump ei näitä ole saanut aikaan , vaan nousu alkoi jo Obaman aikana .Samat Suomalaiset kuitenkin väittävät , että Sipilän hallituksen toimet saavat talouskasvun ja työllisyyden nousun , eikä ne missäännimessä alkanut jo ennen Sipilää . Onko tässä ristiriitaa ? Mielestäni on . Talous on noussut pitkän laman aiheuttaman investointibuumin ,löysän EKP-rahan velaksielämisen , valtavien tukitoimien ja positiivisen aivopesun ansiota . Jatkuvasti tulee tutkimustuloksia meiltä ja maailmalta , että köyhyys lisääntyy . Tämä on asia , josta voi syyttää Sipilän hallitusta suoraan . Samalla tuetaan kuitenkin omistamista todella avokätisesti . Onko tässä ristiriitaa markkinataloudessa . Mielestäni on !
Trumppi on loistokaveri, sekoittanut vähän komukkapesiä, hänelle siitä täydet pisteet..
Ottakaapa esimerkki, Litdlin työntekijät ovat lähes kaikki opiskelijoita ja osa-aikaisia.Suurimmaksi osaksi.Tämäkö on se tavoite työelämässä.Vanhat ja täysaikaiset ulos.Sipilän laskelmissa kaikenlaiset osa-aikaisuudet lasketaan samaan kategoriaan.Kyllä luvuilla voidaan pelata , ne on helppo saada näyttämään hyviltä.Nyt vain valehdellaan enemmän kuin laki sallisi. Vähän niin kuin vasikka laskettaisiin lehmäksi.Onneton vaan painaa teurastajan puntarissa 3x vähemmän.Tai kurri kermaksi muuttuisi , muuttuukin sipiliuksen muistelmissa.Niin , saa alkaa kohta niitä tekemään.
Komukkaa kyrsii nyt tosissaan, ei kenenkään ole pakko olla töissä Litdillä ja ei missään muuallakaan..
"ei kenenkään ole pakko olla töissä"
Kovasti ja usein olet kuitenkin käskenyt työttömiä menemään töihin ansaitsemaan, ettei tarvitse loisia muiden rahoilla :D :D
Olet oikeassa. Talikkokommareita todella kyrsii kun sipilä leikannut ostovoiman juuri väeltä joka käyttäisi mielellään kotimaisiakin, kalliimpia elintarvikkeita. Mutta "Se ei käy, se ei käy, se ei kertakaikkiaan käy, sillä MULLA EI OO RAHAA"...(lapinlahden linnut).
trömmykkää, mistä keksit tuon, suomalaisten ostovoimahan on huipussaan..
Myöskin niillä 500 000 henkilöllä, jotka Sipilän hallituksen "työllistämistoimien" takia tekee ilmaistyötä? Tai niillä, jotka tekee työtä 9 euron päivä"palkalla"?
Antti Rinne on luvannut lisätä valtion menoja 7 miljardia vuodessa ja 300 000 uutta työtöntä.
kartellin purkaminen oli valtioteko !