Moi, olen 16-vuotias poika, jonka vanhemmat ei päästä mua mopokouluun, koska on liian vaarallista kuulemma. Rahasta ei ole kiinni. Harmittaa, kun kaikilla muilla kavereilla tulee olemaan mopo ja minä en saa mopoa. Oon suostutellu vanhempia mopoon 1,5 vuotta, mutta ei auta. Onko jotain keinoa, millä voin kinuta sen luvan vanhemmilta?
Vanhemmat ei anna hankkia mopoa
5
401
Vastaukset
Kysy vanhemmiltasi, että mihin heidän käsityksensä mopoilun vaarallisuudesta perustuu.
Voit myös kysäistä heiltä seuraavat kysymykset (ja ei, en etsi sinulle vastauksia, paitsi viimeisen nyt tietää varmaan kaikki. :) ):
1. Montako 15-18 - vuotiasta keskimäärin kuolee tai edes vammautuu pysyvästi vuodessa ja mikä on todennäköisyys sille, että se kohtalo osuu sinun kohdallesi.
2. Kummassa kuolee enemmän ihmisiä vuosittain: autokolareissa vai mopokolareissa? (Toki autoliikenteen liikennesuorite on mopoiluun nähden moninkertainen, mutta ehkä he eivät kiinnitä siihen huomiota. :D )
On tietysti olemassa myös se vaihtoehto, että vanhempasi tietävät sinun olevan kaistapää, jota nyt ei vaan voi yhteiskunnan turvallisuuden nimissä mopon puikkoihin päästää. (Vitsivitsi)- Beta2018
Sain mopon ku isä kysy et onko tarvetta ja vielä iha uuden :D menee vakiona sen 60km/h
- FeelU
Moikka! Meillä ainaki sellane homma ettei kukaa perheestä oo saanu mopokorttia. Ite oon 16-vuotias tyttö, eikä mullakaan oo mopokorttia kovasta kinumisesta huolimatta. Toisaalta mun vanhemmat kyllä maksaa sitte kunnon ajokortin, autokoulujutut, ja autosta osaa :)
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei205323- 501381
- 11807
Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️58778- 47769
- 46762
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,52757Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle49746Onko oikein? Kaikki naiset "jäivät rannalle" Maajussille morsian -pääsarjasta - He ovat mukana!
JES, Maajussille morsian starttaa ja tiedossa on tuttuun tyyliin kaksi eri ohjelmaa: Maajussille morsian ja Maajussille8734Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom132725