Suomalaiset maalämpöpumppujen valmistajat tekevät jatkuvaa maailman parasta tuote kehitys työtä ja ostaessasi suomalaisen pumppu merkin Avain lippu tuotteen olet ostanut maailman parhaan maalämpöpumpun.
Suomalaiset maalämpö
tuotekehitys
91239
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
lainkaan suomalaisilla pumpunvalmistajilla.
Esim. Lämpöässä on historiansa aikana ainoastaan vaihtanut lämmönvaihtimet levyvaihtimiin, joiden kehitystyön tekivät ruotsalaiset sekä kompressorin mäntäkoneesta schrolliin, jonka kehitystyön on tehnyt kompressorin valmistajat, ei pumpunvalmistaja.
Siinä sitä suomalaista tuotekehitystyötä!!
Samaa mieltä edellisen kanssa että koska kotimaiset lämpöpumppuvalmistajat kasaavat vuodessa vaatimattomat muutama sata pumppua niin ei niistä valmistusmääristä paljoa tuotekehitykseen lohkea. Vastaavasti suuret ruotsalaistehtaat lähettävät maailmalle n. 10k-15k lämpöpumppua vuodessa (IVT, Thermia). Joka pumpusta ohut siivu tuotekehitykseen niin vot. Ja se näkyy tuotteessa.
"Joka pumpusta ohut siivu tuotekehitykseen niin vot. Ja se näkyy tuotteessa."
Millä tavalla? Mielestäni ainakaan materiaalivahvuudet eivät aiheuta ihailua.
Ruohon leikkuri tehtaalla ruotsalaiset pumput kasataan ja sen huomaa käynti äänestä .
...mutta ei laadussa!!
ei ole totta.
Volyymin määrä on niin pieni, että varaa kunnon tuotekehitykseen ei ole.
Muuten kyllä kannattaa ostaa kotimaista ihan kotimaisuuden vuoksi.
oman numeroni en viitsi täälä keskustella. Asia joka me molemmat tiedetään on se että lämpöpumput kasataan muitten tuotteista on varma.
T:040-587 1774
maalämpöpumpuista, Toni Huhta?
Valmistatko, myytkö vai yrität asentaa?
Haetko markkinoita tämän foorumin kautta?
on sulla huvit. En kyllä olisi omaa numeroani kuten edellisenä laittanut tällaiselle palstalle jossa tuollaisia ääliöitä liikkuu.