Jokainen työ tarvitsee tekijänsä, mutta liian usein tekijä on väärällä alalla tai ainakin jokin ala vetää puoleensa juuri raukkoja.
Nimittäin, minua häiritsee kun vartija tulee kyyläämään hyllyn viereen kuin mikäkin vajakki. Tee siinä sitten ostoksia kun natsi koittaa osoittaa olevansa siinä juuri sinua varten!
Tämä "palvelualan" ilmiö on vaan haitaksi asiakkaille. Tulee saatanan paha mieli tai ärsytys. Varsinkin kun näkee vartijoiden kyyläävän erilaisia ihmisiä.
Mitä tyhmyyttä!
Ihan turha puolustajien vastailla..
En arvosta teitä.
Myymälävartijat ja pätemisen tarveko?
14
387
Vastaukset
- 7837897
Kannattaa miettiä, miten se vartija osaa valita kohteekseen. Narkkarin oloiset päätyvät helposti tarkkailuun. Ja tietysti kaikki hintahtavat.
- antaakaikkienolla
Menee rasismin puolelle tuollainen ihmisten profiloiminen "narkkareiksi" pelkän olemuksen vuoksi. Narkkari terminä on jo rasistista ja ihmisarvoa alentava.
- gwfe
antaakaikkienolla kirjoitti:
Menee rasismin puolelle tuollainen ihmisten profiloiminen "narkkareiksi" pelkän olemuksen vuoksi. Narkkari terminä on jo rasistista ja ihmisarvoa alentava.
Ihan hiukan "rasismin" määritelmä sinulla hukassa?
Nojoo, tämän päivän muotisana, ihan kuin pedofiilikin. Sopii viljellä miten tahtoo. - antaaolla
Ei hukassa, vaan lavensin sen määritelmää näin omavaltaisesti. Ihmisten haukkuminen narkkareiksi yms on vartijoiden lempipuuhaa. On tullut havaittua. Vartijoiksi hakeutuu tuomitsevia tyyppejä noin niin kun muutenkin samaten poliisin ammattiin. Halu kontrolloida ja määräillä muita ja lakipykälärunkkareita.
- Tautinenko
Olet hauska
:) - Mäkinen
Jos vartija seisoo kassojen edessä tekemättä mitään, siitä valitetaan. Jos vartija suorittaa näkyvää valvontaa ja tarkkailee siinä ohessa kaupassa asioivia asiakkaita, siitä valitetaan. Jos vartija istuu kopissa näpistyksen tai pahoinpitelyn sattuessa, siitä valitetaan. Tässäkin tarinassa taitaa olla käytetty hieman niitä kuuluisia värikyniä. Vähän epäilen, että se vartija seisoi vieressä kun lappasit tavaraa ostoskärryyn/koriin. Jos näin kuitenkin on, niin kannattaa keskustella sen vartijan kanssa eikä valittaa siitä keskustelupalstoille.
- Ammatti
Maailma on malliinsa mennyt kun kaupoissakin täytyy olla vartijoita? turvattomuus on lisääntynyt ja totta kai yli lyöntejäkin tapahtuu myös vartijoittenkin toimesta hekin kun ovat vain ihmisiä ja ihmisiä on kaikenlaisia olipa ammatti mikä tahansa. ei tarvi "värikyniä tämän tajuamiseksi.
Ajatellaampa mitä tapahtuu jos kaupoissa ei olisikaan vartijoita? silloin sattuis paljon enemän näpistyksiä ja jopa ryöstöjä sekä asikkas pahoinpitelyjä yms..liveilmiöitä riittää. mutta kun yleisessä tiedossa on kaupissa olevan vartijoita.niin ennalta ehkäisevä vaikutus on niin suuri.että vaikka hän siis vartia istuis "vaan" kopissaan. niin silloinkin hän palkkansa ansainnut. eli työ rauha vartijoille jotka teke työtään meidän ihan kaikkien eteen turvallisempaan arkeen..myös kitisijöiden eteen.
Turhan kitisijät ihan asiasta, kun toisestakin tulee jättää omaan arvoonsa.- jokohanolisperunat
Vartijoita on ollut kaupoissa vuodesta 0, ja ovat enimmäkseen tekemässä kaikenlaisia hommia, mm keräämässä koreja kassoilta ja työntelemässä ostoskärryjä pihalla. Ei ne juuri ihmisiä kerkiä kyttäämään.
- Mannetvarastaa
Mustalaisakkoja on syytäkin pitää silmällä.
- LoveJuu
Oot ruma.
- gfhghgj
Miten aloittajan mielestä vartijan tulisi päivänsä viettää? Istua jossain kopissaan kameroita vahdaten? Seurata Jotakuta Toista, ei aloittajaa? Sulautua ostajien joukkoon siviilivaatteissa? Minkänäköistä ostelijaa vartija mielestäsi saisi seurata lähempää? Minkänäköistä ei saisi? Olen itse tavallisen näköinen keski-ikäinen nainen, en varmastikaan narkkarin näköinen, mutta yhdessä tietyssä päijäthämäläisessä paperikaupassa minun kimppuuni hyökätään joka kerta jo heti ovella ja suunnilleen kädestä pitäen juoksutetaan ostokset läpi ja kaupasta ulos. En vieläkään tiedä, johtuuko se erinomaisesta palvelualttiudesta vai siitä, että he luulevat minun sujauttelevan kyniä ja vihkoja selkäreppuuni. Kävisin siellä muuten useinkin, mutta ei jaksa.
- Volyymi-Bisnestä
Jo pitkään on tiedossa ollut totuus, että kaupoista ja musita liikeetoimintaa harjoittavista eniten vie pomot ja alaiset..ja myymälä varkaitten vieminen em liikkeistä on jokseenkin marginaalista ja jo etu käteen kirjanpidollisesti ja hinnoittelussa huomioon otettu.
joten bisnekseen heittäisin ajtuksen siitä, että inventaarion myötä kaupat mainostaisivat hintojen alennusta koska myymälä varkaudet pysyy kurissa nimenomaan vartioininkin ansiosta.. jos asiaa mietii niin idealla on puolensa ja puolensa kehittämistä totta kai vaatii se kuinka asian toteuttaa?
Joskus porkkanaakin eikä vain keppiä.
Asiakkaista on kilpailu kovenemassa. - SuvaitsevainenSanna
Aloittajan kannattaa sanoa kauppiaalle, että hommaa paremmat kamerat (domet) kauppaansa niin ei tarvitse tulla vartijan siihen viereen kyyläämään. Vartija voi sitten salaa katsella sinua ja zoomailla "valvomosta" (eli jostain yleishuoneesta, johon saatu ängettyä tietsikka) käsin.
- Vartijanagigantissa
Tammiston gigantissa ainakin kamerat on niin paskoja, että hankala nähdä hyllyjen väliin. Vartijana joutuu päivän aikana jalkautumaan pakosta kymmenen kertaa silloin käydään osastot läpi. Mustalaiset on itse aiheuttaneet ja narkomaanit käytöksellään sen että niitä on pakko seurata. Pien tavaroiden hävikki on kuitenkin se mikä ratkaisee ja myymäläpäällikkö tai henkilökunta voi vartijaa pyytää seuraamaan. Jos kameroista ei tarpeeksi hyvin näe niin sitten asiakas voi kohdata vartijan. Ei ainakaan tuolla huvikseen viitsinyt seurailla kyllä se on asiakkaan oma käytös mikä vaikuttaa vartijan käyttäytymiseen älkää toimiko siten että vartijan tarvitsee teitä kytätä. 😂
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sä et pääse yli, mä en pääse yli
Jäädäänkö kuinka pitkäksi aikaa kärvistelemään omissa kuplissa näihin tunteisiin vai aletaanko puskemaan jo tätä läpi. V1321614- 391526
Hei sinä nainen
Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa601286- 681275
Kelan perkeleellinen käytäntö
Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei2011047Mitäs te venäjän puolustajat tekisitte, jos venäjä todella hyökkäisi tänne?
Tää on se mielenkiintoinen kysymys. Tehän olette lähinnä vasemmistolaisia, eikä armeijaa ole käyty, eikä rintamalle mi2651036- 691034
- 74945
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask napauttavat - Tällaisten ihmisten ei kannata muuttaa Italiaan: "Ei..."
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask toteuttivat oman unelmansa Italiassa. He ostivat kakkoskodin Italian Pugliasta. Lue lisää16880Miksi kaikki jauhaa KAJ:sta
Se bastulauluhan on todella huono, vanhanaikainen ja oikea junttilaulu. Oikein ällöttää, kun idiootit hehkuttaa sitä ps106858