Mikään ei ole ärsyttävämpää

kun ihmisen aliarvioiminen tyhmäksi yms vaan sen takia että on ujo/hiljainen!!! :/
10429
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Minä ainakin ollessani hiljaa ehdin havainnoimaan ympäristöä tarkemmin kun ei tarvi keskittyä pälpätykseen!

Joskus ihmiset luulee että voivat puhua toisilleen kuunteni ”vihjaillen salakielellä” mutta olen perillä jokaisesta asiasta nopeasti

Osaan hiljaisempana introverttina yhdistää äänensävyt, pienet erilliset sanavalinnat, ilmeet ja eleet yhteen ja yhdistää niitä.

Useimmiten osun oikeaan. Voimakkaiden tunteiden vallassa en osu sillä silloin en pysty tarkasteleen asiaa objektiivisesti. Tunteeni tulevat häiritsemään tulkintaa liikaa ja antaan liikaa tunnetilani suuntaista tulkintaa. Siihen ei voi silloin luottaa.

Usein kuitenkin tajuan nopeasti asioita. Joskus en voi vastustaa kiusausta lyödä bensaa tuleen jos huomaan että joku tärkeilijä arvostelee minua päässään ja vertailee itseensä että miten on parempi. Teen itsestäni aivan puliakkaa sen silmissä tahallaan koska minua ärsyttää sellainen ihmisen kohtaaminen itsensä ylemmäs asettaen.

Äänestä
  • Usein myös on niin että jos jonkun ihmisen kanssa ei luottamussuhdetta synny vaan pidän itseni vähän etäisenä, syynä on se että olen haistanut palaneen käryä.

    Tehnyt tulkinnan että ihminen ei kohtaa minua vilpittömästi ja avoimesti. Olen ehkä haustanut vilunkia taikka minua arvostelevaa kohtaamista jonka takia olen rakentanut suojamuurit

    Äänestä

Nää valitusvirret ei oo multa!

Äänestä

Ärsyttävämpää on vielä se ettei tässä maailmassa anneta olla sellainen kuin on vaan yritetään muokata ihmisestä jotain sellaista mitä se ei ole. Lopputuloksena kuitenkin on enemmän vaurioita eikä niistä oteta mitään vastuuta. Parempi se hiljaa olla kuin puhua jatkuvasti vaikkei mitään asiaa ole.

Äänestä

Pidät vain kantta vakan päällä, se ei ole tyhmyyttä. Tyhmä on se, joka ei tätä havaitse!!! Tsemii 😄

Äänestä
  • Tai sitten joku on niin tyhmä ettei osaa avata sitä 😃

    Äänestä

  • Kiitti :)

    Äänestä

Minua ei ole kukaan ikinä arvioinut tyhmäksi vaikka olen perusluonteeltani ujo ja hiljainen. Päinvastoin. ehkä aloittaja haluaa luoda itse tuollaisen assosiaation kyseisestä luonteenpiirteestä jostain syystä. Ehkä aloittaja on oikeasti rääväsuinen tyhjän hälämölöttäjä joka puhuu paljon paskaa ts. valehtelee suurimman osan jutuistaan täyttääkseen hiljaisuuden omalla äänellään johon on rakastunut.

Äänestä

Sinun tuskasi!

Äänestä

Kyllä on, ihmiset jotka ovat aina oikeassa!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suututtataaoikeasti kirjoitti:

kun ihmisen aliarvioiminen tyhmäksi yms vaan sen takia että on ujo/hiljainen!!! :/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu