eivät saa ajaa jalkakäytävällä, paitsi alle 12 vuotiaat. Mä en tajua. Siis pitäiskö kaikkien nyt ajella tuolla autojen joukossa polkupuörällä. Sehän on vaarallista. Ei mitään järkeä ja autot joutuu aina väistellä niitä pyöräilijöitä, jotka ovat tien tukkeena ja joutuvat ohittaessa käyttää osittain vastaantulijoiden kaistaa. Kuka tämmösen idiootin säännön on keksiny.
https://www.is.fi/autot/art-2000005781516.html
https://www.is.fi/autot/art-2000005781516.html
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eiköhän kylteistä nää millä kadulla saa pyöräillä ja millä ei, samassa tolpassahan on jalankulkijoiden merkki. Autotielle syöksymisen lisäksi on vaihtoehto: pyörän taluttaminen. 🤔
Eli sinne vaan sinne liikenteeseen hutiloimaan sen mukaisesti miten arvokas koet henkikultasi olevan. 😂
Vai onko se oikeasti niin että aikuiset ihmiset eivät muka saa käyttää merkittyjä pyöräteitä? Mikä ihmeen logiikka siinäkin on. Jalkakäytävän jota ei ole merkitty pyörätieksi ymmärrän. Sitä en ymmärrä, millä perusteella tietyt tiet on merkitty ylipäätään.
Mä ajan pyörällä jalkakäytävälläkin, vaikka liikennemerkki näyttäisi sen olevan pelkästään jalankulkijoille.
Kerran tuli jäätyä auton yliajamaksi kohdassa joka oli minun kulkusuunnan mukaisesti merkitty jalkakäytäväksi. Sain kutsun käräjille liikenneturvallisuuden varantamisesta siitä syystä vaikka itse olin se ”turman uhri” joka kiidätettiin sairaalaan tajuttomana ja muistin menettäneenä
Kumpaa reunaan muuten pyörällä pitäisi ajaa kevyenliikenteenväylällä?
Menen aina oikeaa mutta muut tulee vastaan samaa reunaa. Ajanko väärällä puolella ?